Выбор сезона
Пресс-релизы
FA Cup
======
1 ENGC1
West Ham U - Leeds United 2:2 (*:4:Aleksandr Gorshkov:6)
Manchester U - Stoke City 1:2 (Oleg Kuryshev:7:Alexey Mukhin:8)
Birmingham C - Chelsea 1:1 (Alexandr Dashkevich:5:Eugene Plugin:7)
Reading - Liverpool 2:0 (Artem Sakerin:7:Andrey Prokhorov:5)
Middlesbrough - Aston Villa 1:2 (Dima Amelichev:6:Andrey Vozdviganski:7)
Hull City - Leicester C 3:3 (Konstantin Gorshkov:6:*:7)
Fulham - Queens Park R 1:1 (Alexander Donec:6:Vadim Fedorenko:5)
Portsmouth - Newcastle U 1:1 (Slava Kovalevski:5:Vitya Baranovsky:7)
Everton - Wigan A 3:2 (*:6:Vano Opulsky:7)
Sheffield U - Bolton W 2:3 (Alexey Polupanov:6:Denis Trotsky:6)
Sunderland - Wolverhampton 2:1 (Inna Sessa:8:Roman Anpilogov:7)
Southampton - Manchester C 2:1 (Nick Gahovich:8:Alex Rexyard:7)
Derby County - Crystal P 0:1 (Serge Shibaev:5:Denis Akulov:8)
Arsenal - West Bromwich 3:3 (Pavel Nikolaev:5:*:6)
Nottingham F - Blackburn R 4:1 (Eugeny Gladyr:8:*:5)
Burnley - Tottenham H 0:1 (Vladislav Yezhergin:9:Alexander Sessa:10)
2 ENGC2
Leeds United - West Ham U 3:1 (Aleksandr Gorshkov:6:*:2)
Stoke City - Manchester U 1:1 (Alexey Mukhin:5:Oleg Kuryshev:6)
Chelsea - Birmingham C 1:1 (Eugene Plugin:5:Alexandr Dashkevich:5)
Liverpool - Reading 1:2 (Andrey Prokhorov:4:Artem Sakerin:6)
Aston Villa - Middlesbrough 2:3 (Andrey Vozdviganski:7:*:6)
Leicester C - Hull City 2:4 (*:3:Konstantin Gorshkov:5)
Queens Park R - Fulham 2:0 (Vadim Fedorenko:6:Alexander Donec:5)
Newcastle U - Portsmouth 1:0 (Vitya Baranovsky:6:Slava Kovalevski:5)
Wigan A - Everton 0:2 (Vano Opulsky:5:Nick Gahovich:6)
Sheffield U - Bolton W 2:2 (Alexey Polupanov:6:Denis Trotsky:5)
Wolverhampton - Sunderland 1:1 (Roman Anpilogov:4:Inna Sessa:5)
Manchester C - Southampton 1:1 (Alex Rexyard:7:Elena Berezova:8)
Crystal P - Derby County 0:2 (Denis Akulov:2:Serge Shibaev:6)
West Bromwich - Arsenal 3:0 (Eugene Pchelintsev:7:Pavel Nikolaev:4)
Blackburn R - Nottingham F 2:1 (*:6:Eugeny Gladyr:5)
Tottenham H - Burnley 1:4 (Alexander Sessa:6:Vladislav Yezhergin:8)
3 ENGC3
Middlesbrough - Leeds United 3:1 (*:5:Aleksandr Gorshkov:5)
Hull City - Stoke City 2:3 (Konstantin Gorshkov:5:Alexey Mukhin:6)
Southampton - Chelsea 1:0 (Elena Berezova:6:Eugene Plugin:5)
Reading - Sunderland 0:0 (Artem Sakerin:5:Inna Sessa:5)
Queens Park R - Burnley 1:2 (Vadim Fedorenko:2:Vladislav Yezhergin:6)
Newcastle U - Nottingham F 2:1 (Vitya Baranovsky:7:Eugeny Gladyr:6)
Bolton W - Everton 1:1 (Denis Trotsky:4:Nick Gahovich:5)
Derby County - West Bromwich 2:1 (Serge Shibaev:6:Eugene Pchelintsev:5)
4 ENGC4
Leeds United - Middlesbrough 1:1 (Aleksandr Gorshkov:8:Dima Amelichev:8)
Stoke City - Hull City 3:2 (Alexey Mukhin:6:*:4)
Chelsea - Southampton 0:1 (Eugene Plugin:9:Elena Berezova:9)
Sunderland - Reading 1:0 (Inna Sessa:8:Artem Sakerin:9)
Burnley - Queens Park R 2:0 (Vladislav Yezhergin:10:Vadim Fedorenko:7)
Nottingham F - Newcastle U 1:0 (Eugeny Gladyr:9:Vitya Baranovsky:9)
Everton - Bolton W 3:0 (Nick Gahovich:10:Denis Trotsky:7)
West Bromwich - Derby County 0:0 (Eugene Pchelintsev:9:Serge Shibaev:10)
5 ENGC5
Middlesbrough - Burnley 1:1 (Dima Amelichev:6:Vladislav Yezhergin:7)
Southampton - Stoke City 1:0 (Elena Berezova:7:Alexey Mukhin:7)
Everton - Sunderland 0:2 (Nick Gahovich:5:Inna Sessa:7)
Derby County - Nottingham F 0:0 (Serge Shibaev:7:Eugeny Gladyr:5)
6 ENGC6
Burnley - Middlesbrough 3:0 (Vladislav Yezhergin:8:Dima Amelichev:6)
Stoke City - Southampton 1:0 (Alexey Mukhin:8:Elena Berezova:8)
Sunderland - Everton 1:2 (Inna Sessa:5:Nick Gahovich:8)
Nottingham F - Derby County 2:0 (Eugeny Gladyr:6:Serge Shibaev:5)
7 ENGC7
Southampton - Burnley 0:3 (Elena Berezova:6:Vladislav Yezhergin:10)
Sunderland - Nottingham F 0:2 (Inna Sessa:6:Eugeny Gladyr:9)
8 ENGC8
Burnley - Southampton 0:0 (Vladislav Yezhergin:5:Elena Berezova:5)
Nottingham F - Sunderland 1:2 (Eugeny Gladyr:5:Inna Sessa:8)
9 ENGC9
Burnley - Nottingham F 1:1 (Vladislav Yezhergin:11:Eugeny Gladyr:11)
Play Off
========
P1 ENGP1
Sunderland - Bolton W 1:0 (Inna Sessa:6:Denis Trotsky:6)
Southampton - Blackburn R 3:0 (*:6:*:2)
P2 ENGP2
Bolton W - Sunderland 1:0 (Denis Trotsky:7:Inna Sessa:7)
Blackburn R - Southampton 3:2 (*:5:*:6)
Community Shield
================
S1 ENGS1
Stoke City - Chelsea 1:2 (Alexey Mukhin:5:Eugene Plugin:6)
Wolverhampton - Nottingham F 0:1 (Roman Anpilogov:5:Eugeny Gladyr:7)
S2 ENGS2
Nottingham F - Chelsea 2:2 (Eugeny Gladyr:7:Eugene Plugin:6)
Stoke City - Wolverhampton 0:1 (Alexey Mukhin:6:Roman Anpilogov:7)
S3 ENGS3
Chelsea - Wolverhampton 1:0 (Eugene Plugin:8:Roman Anpilogov:7)
Nottingham F - Stoke City 1:2 (Eugeny Gladyr:7:Alexey Mukhin:9)
16 ENG16
Sheffield U - Liverpool 2:2 (Alexey Polupanov:8:Andrey Prokhorov:8)
Chelsea - Sunderland 3:1 (Eugene Plugin:7:Inna Sessa:4)
Blackburn R - Nottingham F 4:1 (Alexandr Polupanov:9:Eugeny Gladyr:7)
Manchester C - Everton 0:2 (Alex Rexyard:6:Nick Gahovich:7)
Tottenham H - Arsenal 1:1 (Alexander Sessa:7:Pavel Nikolaev:7)
Aston Villa - Derby County 3:1 (Andrey Vozdviganski:11:Serge Shibaev:8)
Portsmouth - West Ham U 4:2 (Slava Kovalevski:5:*:4)
Manchester U - West Bromwich 1:0 (Oleg Kuryshev:9:Eugene Pchelintsev:8)
Middlesbrough - Fulham 2:2 (Dima Amelichev:7:Alexander Donec:7)
Leeds United - Burnley 1:1 (Aleksandr Gorshkov:9:Vladislav Yezhergin:8)
Bolton W - Newcastle U 2:1 (Denis Trotsky:10:Vitya Baranovsky:9)
Queens Park R - Reading 3:1 (Vadim Fedorenko:8:Artem Sakerin:8)
Southampton - Hull City 1:2 (Elena Berezova:8:Konstantin Gorshkov:7)
Leicester C - Birmingham C 1:2 (*:4:Alexandr Dashkevich:7)
Stoke City - Crystal P 2:1 (Alexey Mukhin:9:Denis Akulov:9)
Wigan A - Wolverhampton 2:1 (Vano Opulsky:7:Roman Anpilogov:8)
17 ENG17
Liverpool - Manchester U 2:2 (Andrey Prokhorov:7:Oleg Kuryshev:8)
Sunderland - Sheffield U 0:0 (Inna Sessa:8:Alexey Polupanov:8)
Nottingham F - Chelsea 2:1 (Eugeny Gladyr:7:Eugene Plugin:7)
Everton - Blackburn R 2:2 (Nick Gahovich:6:Alexandr Polupanov:7)
Arsenal - Manchester C 3:0 (Pavel Nikolaev:11:Alex Rexyard:7)
Derby County - Tottenham H 0:2 (Serge Shibaev:5:Alexander Sessa:7)
West Ham U - Aston Villa 2:1 (*:7:Andrey Vozdviganski:6)
West Bromwich - Portsmouth 1:1 (Eugene Pchelintsev:8:Slava Kovalevski:7)
Fulham - Wigan A 2:0 (Alexander Donec:8:Vano Opulsky:7)
Burnley - Middlesbrough 2:1 (Vladislav Yezhergin:8:Dima Amelichev:7)
Newcastle U - Leeds United 0:0 (Vitya Baranovsky:9:Aleksandr Gorshkov:9)
Reading - Bolton W 1:1 (Artem Sakerin:7:Denis Trotsky:6)
Hull City - Queens Park R 3:0 (Konstantin Gorshkov:9:Vadim Fedorenko:5)
Birmingham C - Southampton 1:3 (Alexandr Dashkevich:6:Elena Berezova:8)
Crystal P - Leicester C 4:1 (Denis Akulov:7:*:4)
Wolverhampton - Stoke City 3:0 (Roman Anpilogov:9:Alexey Mukhin:7)
18 ENG18
Sunderland - Liverpool 5:1 (Inna Sessa:12:Andrey Prokhorov:6)
Sheffield U - Nottingham F 1:1 (Alexey Polupanov:6:Eugeny Gladyr:7)
Chelsea - Everton 0:1 (Eugene Plugin:7:Nick Gahovich:8)
Blackburn R - Arsenal 1:1 (Alexandr Polupanov:8:Pavel Nikolaev:7)
Manchester C - Derby County 0:0 (Alex Rexyard:6:Serge Shibaev:5)
Tottenham H - West Ham U 3:0 (Alexander Sessa:9:Oleg Antoshkiv:8)
Aston Villa - West Bromwich 2:0 (Andrey Vozdviganski:8:Eugene Pchelintsev:6)
Portsmouth - Manchester U 3:1 (Slava Kovalevski:9:Oleg Kuryshev:8)
Burnley - Fulham 2:0 (Vladislav Yezhergin:10:Alexander Donec:7)
Middlesbrough - Newcastle U 1:1 (Dima Amelichev:5:Vitya Baranovsky:6)
Leeds United - Reading 3:2 (Aleksandr Gorshkov:8:Artem Sakerin:7)
Bolton W - Hull City 1:1 (Denis Trotsky:4:Konstantin Gorshkov:6)
Queens Park R - Birmingham C 2:0 (Vadim Fedorenko:8:Alexandr Dashkevich:7)
Southampton - Crystal P 1:1 (Elena Berezova:6:Denis Akulov:7)
Leicester C - Wolverhampton 0:2 (Roman Porochin:6:Roman Anpilogov:9)
Stoke City - Wigan A 1:0 (Alexey Mukhin:5:Vano Opulsky:7)
19 ENG19
Nottingham F - Liverpool 4:0 (Eugeny Gladyr:9:Andrey Prokhorov:6)
Portsmouth - Sunderland 2:0 (Slava Kovalevski:12:Inna Sessa:9)
Everton - Sheffield U 1:2 (Nick Gahovich:10:Alexey Polupanov:10)
Arsenal - Chelsea 1:2 (Pavel Nikolaev:9:Eugene Plugin:10)
Derby County - Blackburn R 2:0 (Serge Shibaev:9:Alexandr Polupanov:10)
West Ham U - Manchester C 0:0 (Oleg Antoshkiv:10:Alex Rexyard:10)
West Bromwich - Tottenham H 1:0 (Eugene Pchelintsev:11:Alexander Sessa:10)
Manchester U - Aston Villa 2:0 (Oleg Kuryshev:9:Andrey Vozdviganski:9)
Newcastle U - Fulham 1:1 (Vitya Baranovsky:11:Alexander Donec:12)
Stoke City - Burnley 2:0 (Alexey Mukhin:9:Vladislav Yezhergin:8)
Reading - Middlesbrough 3:1 (Artem Sakerin:10:*:7)
Hull City - Leeds United 2:1 (Konstantin Gorshkov:9:Aleksandr Gorshkov:9)
Birmingham C - Bolton W 1:1 (Alexandr Dashkevich:8:Denis Trotsky:7)
Crystal P - Queens Park R 3:0 (Denis Akulov:8:Vadim Fedorenko:8)
Wolverhampton - Southampton 1:0 (Roman Anpilogov:10:Elena Berezova:9)
Wigan A - Leicester C 4:0 (Vano Opulsky:9:*:3)
20 ENG20
Liverpool - Everton 2:1 (Andrey Prokhorov:7:Nick Gahovich:7)
Sunderland - Nottingham F 1:2 (Inna Sessa:7:Eugeny Gladyr:7)
Sheffield U - Arsenal 1:1 (Alexey Polupanov:8:Pavel Nikolaev:8)
Chelsea - Derby County 1:1 (Eugene Plugin:9:Serge Shibaev:8)
Blackburn R - West Ham U 2:0 (Alexandr Polupanov:7:Oleg Antoshkiv:8)
Manchester C - West Bromwich 2:0 (Alex Rexyard:8:Eugene Pchelintsev:9)
Tottenham H - Manchester U 1:0 (Alexander Sessa:9:Oleg Kuryshev:8)
Aston Villa - Portsmouth 1:0 (Andrey Vozdviganski:9:Slava Kovalevski:5)
Fulham - Reading 1:0 (Alexander Donec:8:Artem Sakerin:10)
Burnley - Newcastle U 2:3 (Vladislav Yezhergin:6:Vitya Baranovsky:8)
Middlesbrough - Hull City 0:0 (Dima Amelichev:8:Konstantin Gorshkov:7)
Leeds United - Birmingham C 3:2 (Aleksandr Gorshkov:10:Alexandr Dashkevich:8)
Bolton W - Crystal P 2:2 (Denis Trotsky:7:Denis Akulov:7)
Queens Park R - Wolverhampton 1:2 (Vadim Fedorenko:8:Roman Anpilogov:9)
Southampton - Wigan A 0:0 (Elena Berezova:8:Vano Opulsky:10)
Leicester C - Stoke City 2:2 (*:7:Alexey Mukhin:6)
21 ENG21
Arsenal - Liverpool 0:2 (Pavel Nikolaev:4:Andrey Prokhorov:6)
Everton - Sunderland 1:0 (Nick Gahovich:5:Inna Sessa:4)
Nottingham F - Aston Villa 1:1 (Eugeny Gladyr:5:Andrey Vozdviganski:6)
Derby County - Sheffield U 1:0 (Serge Shibaev:6:Alexey Polupanov:6)
West Ham U - Chelsea 1:3 (Oleg Antoshkiv:5:Eugene Plugin:7)
West Bromwich - Blackburn R 1:2 (Eugene Pchelintsev:5:Alexandr Polupanov:6)
Manchester U - Manchester C 0:0 (Oleg Kuryshev:4:Alex Rexyard:4)
Portsmouth - Tottenham H 2:1 (Slava Kovalevski:5:Alexander Sessa:4)
Hull City - Fulham 2:3 (Konstantin Gorshkov:4:Alexander Donec:5)
Reading - Burnley 3:0 (Artem Sakerin:7:Vladislav Yezhergin:4)
Newcastle U - Leicester C 1:2 (Vitya Baranovsky:4:Roman Porochin:6)
Birmingham C - Middlesbrough 2:0 (Alexandr Dashkevich:6:Dima Amelichev:5)
Crystal P - Leeds United 2:1 (Denis Akulov:5:Aleksandr Gorshkov:5)
Wolverhampton - Bolton W 2:1 (Roman Anpilogov:5:Denis Trotsky:5)
Wigan A - Queens Park R 1:0 (Vano Opulsky:6:Vadim Fedorenko:5)
Stoke City - Southampton 2:3 (Alexey Mukhin:4:Elena Berezova:6)
22 ENG22
Liverpool - Derby County 0:1 (Andrey Prokhorov:10:Serge Shibaev:11)
Sunderland - Arsenal 2:0 (Inna Sessa:9:Pavel Nikolaev:8)
Everton - Nottingham F 2:0 (Nick Gahovich:10:Eugeny Gladyr:9)
Sheffield U - West Ham U 5:2 (Alexey Polupanov:8:*:7)
Chelsea - West Bromwich 2:1 (Eugene Plugin:11:Eugene Pchelintsev:10)
Blackburn R - Manchester U 2:0 (Alexandr Polupanov:10:Oleg Kuryshev:9)
Manchester C - Portsmouth 1:0 (Alex Rexyard:9:Slava Kovalevski:9)
Tottenham H - Aston Villa 3:1 (Alexander Sessa:10:Andrey Vozdviganski:8)
Fulham - Birmingham C 1:0 (Alexander Donec:8:Alexandr Dashkevich:8)
Burnley - Hull City 1:0 (Vladislav Yezhergin:8:Konstantin Gorshkov:9)
Reading - Newcastle U 2:0 (Artem Sakerin:10:Vitya Baranovsky:11)
Middlesbrough - Crystal P 1:1 (Dima Amelichev:9:Denis Akulov:10)
Leeds United - Wolverhampton 2:0 (Aleksandr Gorshkov:9:Roman Anpilogov:9)
Bolton W - Wigan A 2:1 (Denis Trotsky:11:Vano Opulsky:9)
Queens Park R - Stoke City 0:3 (Vadim Fedorenko:7:Alexey Mukhin:13)
Southampton - Leicester C 5:1 (Elena Berezova:8:*:4)
23 ENG23
West Ham U - Liverpool 0:2 (*:2:Andrey Prokhorov:4)
Derby County - Sunderland 0:1 (Serge Shibaev:7:Inna Sessa:9)
Arsenal - Nottingham F 0:1 (Pavel Nikolaev:6:Eugeny Gladyr:8)
Tottenham H - Everton 1:2 (Alexander Sessa:6:Nick Gahovich:6)
West Bromwich - Sheffield U 1:0 (Eugene Pchelintsev:6:Alexey Polupanov:4)
Manchester U - Chelsea 3:0 (Oleg Kuryshev:9:Eugene Plugin:7)
Portsmouth - Blackburn R 1:1 (Slava Kovalevski:6:Alexandr Polupanov:8)
Aston Villa - Manchester C 0:1 (Andrey Vozdviganski:9:Alex Rexyard:12)
Crystal P - Fulham 0:2 (Denis Akulov:5:Alexander Donec:7)
Birmingham C - Burnley 1:2 (Alexandr Dashkevich:7:Vladislav Yezhergin:10)
Hull City - Newcastle U 1:1 (Konstantin Gorshkov:10:Vitya Baranovsky:7)
Southampton - Reading 2:1 (Elena Berezova:7:Artem Sakerin:7)
Wolverhampton - Middlesbrough 2:0 (Roman Anpilogov:8:Dima Amelichev:7)
Wigan A - Leeds United 3:1 (Vano Opulsky:9:Aleksandr Gorshkov:7)
Stoke City - Bolton W 2:0 (Alexey Mukhin:10:Denis Trotsky:8)
Leicester C - Queens Park R 3:1 (Roman Porochin:9:Vadim Fedorenko:8)
24 ENG24
Liverpool - West Bromwich 1:0 (Andrey Prokhorov:9:Eugene Pchelintsev:7)
Sunderland - West Ham U 4:0 (Inna Sessa:8:*:3)
Nottingham F - Derby County 0:2 (Eugeny Gladyr:7:Serge Shibaev:9)
Everton - Arsenal 1:0 (Nick Gahovich:8:Pavel Nikolaev:8)
Sheffield U - Manchester U 1:0 (Alexey Polupanov:5:Oleg Kuryshev:7)
Chelsea - Portsmouth 1:0 (Eugene Plugin:10:Slava Kovalevski:8)
Blackburn R - Aston Villa 1:2 (Alexandr Polupanov:9:Andrey Vozdviganski:8)
Manchester C - Tottenham H 1:0 (Alex Rexyard:8:Alexander Sessa:6)
Fulham - Wolverhampton 1:1 (Alexander Donec:5:Roman Anpilogov:8)
Burnley - Crystal P 1:0 (Vladislav Yezhergin:8:Denis Akulov:6)
Newcastle U - Birmingham C 1:0 (Vitya Baranovsky:5:Alexandr Dashkevich:6)
Reading - Hull City 0:0 (Artem Sakerin:5:Konstantin Gorshkov:7)
Middlesbrough - Wigan A 0:0 (Dima Amelichev:6:Vano Opulsky:6)
Leeds United - Stoke City 1:0 (Aleksandr Gorshkov:8:Alexey Mukhin:5)
Bolton W - Leicester C 1:0 (Denis Trotsky:8:Roman Porochin:6)
Queens Park R - Southampton 2:0 (Vadim Fedorenko:9:Elena Berezova:6)
25 ENG25
Liverpool - Manchester C 1:1 (Andrey Prokhorov:4:Alex Rexyard:5)
West Bromwich - Sunderland 2:0 (Eugene Pchelintsev:6:Inna Sessa:5)
West Ham U - Nottingham F 1:1 (Oleg Antoshkiv:7:Eugeny Gladyr:8)
Derby County - Everton 1:0 (Serge Shibaev:5:Nick Gahovich:7)
Manchester U - Arsenal 1:1 (Oleg Kuryshev:7:Pavel Nikolaev:7)
Portsmouth - Sheffield U 1:0 (Slava Kovalevski:8:Alexey Polupanov:6)
Aston Villa - Chelsea 1:1 (Andrey Vozdviganski:6:Eugene Plugin:7)
Tottenham H - Blackburn R 0:2 (Alexander Sessa:6:Alexandr Polupanov:7)
Fulham - Queens Park R 1:2 (Alexander Donec:7:Vadim Fedorenko:8)
Wolverhampton - Burnley 0:1 (Roman Anpilogov:8:Vladislav Yezhergin:8)
Crystal P - Newcastle U 1:3 (Denis Akulov:6:Vitya Baranovsky:9)
Birmingham C - Reading 2:1 (Alexandr Dashkevich:7:Artem Sakerin:6)
Wigan A - Hull City 4:2 (Vano Opulsky:6:Konstantin Gorshkov:5)
Stoke City - Middlesbrough 2:0 (Alexey Mukhin:6:*:2)
Leicester C - Leeds United 1:1 (Roman Porochin:5:Aleksandr Gorshkov:6)
Southampton - Bolton W 2:2 (Elena Berezova:8:Denis Trotsky:6)
26 ENG26
Portsmouth - Liverpool 1:3 (Slava Kovalevski:3:Andrey Prokhorov:5)
Sunderland - Manchester U 1:0 (Inna Sessa:6:Oleg Kuryshev:4)
Nottingham F - West Bromwich 0:0 (Eugeny Gladyr:4:Eugene Pchelintsev:4)
Everton - West Ham U 1:0 (Nick Gahovich:4:Oleg Antoshkiv:4)
Arsenal - Derby County 0:1 (Pavel Nikolaev:4:Serge Shibaev:4)
Sheffield U - Aston Villa 1:0 (Alexey Polupanov:4:Andrey Vozdviganski:3)
Chelsea - Tottenham H 1:0 (Eugene Plugin:5:Alexander Sessa:5)
Blackburn R - Manchester C 0:2 (Alexandr Polupanov:4:Alex Rexyard:5)
Stoke City - Fulham 1:1 (Alexey Mukhin:4:Alexander Donec:4)
Burnley - Wigan A 2:0 (Vladislav Yezhergin:5:Vano Opulsky:4)
Newcastle U - Wolverhampton 0:0 (Vitya Baranovsky:4:Roman Anpilogov:3)
Reading - Crystal P 1:1 (Artem Sakerin:6:Denis Akulov:4)
Hull City - Birmingham C 0:2 (Konstantin Gorshkov:5:Alexandr Dashkevich:5)
Middlesbrough - Leicester C 2:3 (*:3:Roman Porochin:5)
Leeds United - Southampton 1:2 (Aleksandr Gorshkov:4:Elena Berezova:4)
Bolton W - Queens Park R 1:0 (Denis Trotsky:4:Vadim Fedorenko:3)
27 ENG27
Aston Villa - Liverpool 0:1 (Andrey Vozdviganski:8:Andrey Prokhorov:9)
Blackburn R - Sunderland 1:0 (Alexandr Polupanov:5:Inna Sessa:6)
Manchester U - Nottingham F 1:0 (Oleg Kuryshev:6:Eugeny Gladyr:5)
West Bromwich - Everton 0:1 (Eugene Pchelintsev:7:Nick Gahovich:9)
West Ham U - Arsenal 1:1 (Oleg Antoshkiv:7:Pavel Nikolaev:6)
Derby County - Portsmouth 1:1 (Serge Shibaev:7:Slava Kovalevski:7)
Tottenham H - Sheffield U 1:1 (Alexander Sessa:8:Alexey Polupanov:7)
Manchester C - Chelsea 0:0 (Alex Rexyard:6:Eugene Plugin:8)
Leicester C - Fulham 1:0 (Roman Porochin:7:Alexander Donec:7)
Bolton W - Burnley 2:1 (Denis Trotsky:6:Vladislav Yezhergin:8)
Wigan A - Newcastle U 0:1 (Vano Opulsky:7:Vitya Baranovsky:8)
Wolverhampton - Reading 1:0 (Roman Anpilogov:7:Artem Sakerin:5)
Crystal P - Hull City 4:2 (Denis Akulov:8:Konstantin Gorshkov:6)
Birmingham C - Stoke City 2:0 (Alexandr Dashkevich:8:Alexey Mukhin:6)
Southampton - Middlesbrough 4:1 (Elena Berezova:6:*:2)
Queens Park R - Leeds United 2:1 (Vadim Fedorenko:9:Aleksandr Gorshkov:6)
28 ENG28
Liverpool - Tottenham H 1:1 (Andrey Prokhorov:6:Alexander Sessa:11)
Sunderland - Aston Villa 2:0 (Inna Sessa:12:Andrey Vozdviganski:8)
Nottingham F - Portsmouth 0:1 (Eugeny Gladyr:7:Slava Kovalevski:10)
Everton - Manchester U 0:1 (Nick Gahovich:8:Oleg Kuryshev:11)
Arsenal - West Bromwich 0:0 (Pavel Nikolaev:10:Eugene Pchelintsev:10)
West Ham U - Derby County 1:1 (Oleg Antoshkiv:9:Serge Shibaev:8)
Sheffield U - Manchester C 1:1 (Alexey Polupanov:8:Alex Rexyard:9)
Chelsea - Blackburn R 1:1 (Eugene Plugin:8:Alexandr Polupanov:8)
Fulham - Southampton 1:1 (Alexander Donec:7:Elena Berezova:8)
Burnley - Leicester C 2:0 (Vladislav Yezhergin:9:Roman Porochin:5)
Newcastle U - Stoke City 0:1 (Vitya Baranovsky:7:Alexey Mukhin:9)
Reading - Wigan A 0:0 (Artem Sakerin:8:Vano Opulsky:9)
Hull City - Wolverhampton 2:0 (Konstantin Gorshkov:8:Roman Anpilogov:8)
Crystal P - Birmingham C 1:1 (Denis Akulov:8:Alexandr Dashkevich:7)
Middlesbrough - Queens Park R 1:3 (*:7:Vadim Fedorenko:8)
Leeds United - Bolton W 1:1 (Aleksandr Gorshkov:7:Denis Trotsky:8)
29 ENG29
Liverpool - Chelsea 2:1 (Andrey Prokhorov:10:Eugene Plugin:7)
Tottenham H - Sunderland 1:2 (Alexander Sessa:6:Inna Sessa:7)
Manchester C - Nottingham F 2:1 (Alex Rexyard:9:Eugeny Gladyr:8)
Portsmouth - Everton 0:1 (Slava Kovalevski:9:Nick Gahovich:11)
Aston Villa - Arsenal 1:3 (*:5:Pavel Nikolaev:7)
West Bromwich - Derby County 0:0 (Eugene Pchelintsev:9:Serge Shibaev:10)
Manchester U - West Ham U 1:2 (Oleg Kuryshev:9:Oleg Antoshkiv:10)
Blackburn R - Sheffield U 2:0 (Alexandr Polupanov:8:Alexey Polupanov:8)
Fulham - Leeds United 3:1 (Alexander Donec:10:Aleksandr Gorshkov:9)
Southampton - Burnley 1:0 (Elena Berezova:7:Vladislav Yezhergin:9)
Queens Park R - Newcastle U 0:1 (Vadim Fedorenko:8:Vitya Baranovsky:9)
Stoke City - Reading 2:0 (Alexey Mukhin:10:Artem Sakerin:7)
Leicester C - Hull City 0:0 (Roman Porochin:9:Konstantin Gorshkov:9)
Wolverhampton - Birmingham C 0:1 (Roman Anpilogov:8:Alexandr Dashkevich:10)
Wigan A - Crystal P 1:1 (Vano Opulsky:8:Denis Akulov:8)
Bolton W - Middlesbrough 4:0 (Denis Trotsky:6:*:2)
30 ENG30
Blackburn R - Liverpool 0:1 (Alexandr Polupanov:8:Andrey Prokhorov:6)
Sunderland - Manchester C 1:1 (Inna Sessa:8:Alex Rexyard:9)
Nottingham F - Tottenham H 2:0 (Eugeny Gladyr:8:Alexander Sessa:8)
Everton - Aston Villa 4:3 (Nick Gahovich:7:*:9)
Arsenal - Portsmouth 0:0 (Pavel Nikolaev:7:Slava Kovalevski:6)
Derby County - Manchester U 0:0 (Serge Shibaev:7:Oleg Kuryshev:9)
West Ham U - West Bromwich 1:0 (Oleg Antoshkiv:10:Eugene Pchelintsev:9)
Sheffield U - Chelsea 0:2 (Alexey Polupanov:6:Eugene Plugin:8)
Bolton W - Fulham 2:0 (Denis Trotsky:8:Alexander Donec:7)
Burnley - Queens Park R 3:1 (Vladislav Yezhergin:9:Vadim Fedorenko:5)
Newcastle U - Southampton 2:0 (Vitya Baranovsky:8:Elena Berezova:7)
Reading - Leicester C 5:1 (Artem Sakerin:6:*:2)
Hull City - Stoke City 1:3 (*:3:Alexey Mukhin:7)
Birmingham C - Wigan A 0:0 (Alexandr Dashkevich:6:Vano Opulsky:7)
Crystal P - Wolverhampton 0:2 (Denis Akulov:6:Roman Anpilogov:9)
Middlesbrough - Leeds United 2:4 (*:4:*:4)
1 ENG01
Liverpool - Sheffield U 2:0 (Andrey Prokhorov:11:Alexey Polupanov:10)
Sunderland - Chelsea 0:2 (Inna Sessa:8:Eugene Plugin:12)
Nottingham F - Blackburn R 1:0 (Eugeny Gladyr:10:Alexandr Polupanov:10)
Everton - Manchester C 0:0 (Artyom Belov:7:Alex Rexyard:10)
Arsenal - Tottenham H 2:2 (Pavel Nikolaev:10:Alexander Sessa:10)
Derby County - Aston Villa 0:0 (Serge Shibaev:11:Andrey Vozdviganski:9)
West Ham U - Portsmouth 1:0 (Oleg Antoshkiv:9:Slava Kovalevski:8)
West Bromwich - Manchester U 0:1 (Eugene Pchelintsev:10:Oleg Kuryshev:10)
Fulham - Middlesbrough 2:1 (Alexander Donec:7:Dima Amelichev:8)
Burnley - Leeds United 1:1 (Vladislav Yezhergin:10:Aleksandr Gorshkov:12)
Newcastle U - Bolton W 1:3 (Vitya Baranovsky:10:Denis Trotsky:11)
Reading - Queens Park R 1:2 (Artem Sakerin:7:Vadim Fedorenko:12)
Hull City - Southampton 1:1 (Konstantin Gorshkov:7:Nick Gahovich:10)
Birmingham C - Leicester C 0:2 (Alexandr Dashkevich:10:Roman Porochin:11)
Crystal P - Stoke City 0:2 (Denis Akulov:9:Alexey Mukhin:13)
Wolverhampton - Wigan A 2:0 (Roman Anpilogov:11:Vano Opulsky:10)
2 ENG02
Manchester U - Liverpool 1:2 (*:9:Andrey Prokhorov:9)
Sheffield U - Sunderland 0:0 (Alexey Polupanov:8:Inna Sessa:9)
Chelsea - Nottingham F 0:0 (Eugene Plugin:8:Eugeny Gladyr:8)
Blackburn R - Everton 1:0 (Alexandr Polupanov:10:Artyom Belov:9)
Manchester C - Arsenal 1:0 (Alex Rexyard:9:Pavel Nikolaev:8)
Tottenham H - Derby County 0:0 (Alexander Sessa:9:Serge Shibaev:7)
Aston Villa - West Ham U 3:1 (Andrey Vozdviganski:9:*:8)
Portsmouth - West Bromwich 0:1 (Slava Kovalevski:8:Eugene Pchelintsev:9)
Wigan A - Fulham 1:0 (Vano Opulsky:9:Alexander Donec:8)
Middlesbrough - Burnley 0:0 (Dima Amelichev:6:Vladislav Yezhergin:9)
Leeds United - Newcastle U 0:1 (Aleksandr Gorshkov:8:Vitya Baranovsky:10)
Bolton W - Reading 1:0 (Denis Trotsky:8:Artem Sakerin:7)
Queens Park R - Hull City 0:1 (Vadim Fedorenko:7:Konstantin Gorshkov:9)
Southampton - Birmingham C 1:0 (Nick Gahovich:7:Alexandr Dashkevich:7)
Leicester C - Crystal P 0:0 (Roman Porochin:9:Denis Akulov:9)
Stoke City - Wolverhampton 0:1 (Alexey Mukhin:8:Roman Anpilogov:7)
3 ENG03
Liverpool - Sunderland 2:2 (Andrey Prokhorov:5:Inna Sessa:6)
Nottingham F - Sheffield U 1:1 (Eugeny Gladyr:5:Alexey Polupanov:5)
Everton - Chelsea 1:2 (Artyom Belov:7:Eugene Plugin:6)
Arsenal - Blackburn R 2:0 (Pavel Nikolaev:5:Alexandr Polupanov:4)
Derby County - Manchester C 0:0 (Serge Shibaev:5:Alex Rexyard:5)
West Ham U - Tottenham H 2:0 (Oleg Antoshkiv:5:Alexander Sessa:5)
West Bromwich - Aston Villa 0:1 (Eugene Pchelintsev:5:Andrey Vozdviganski:7)
Manchester U - Portsmouth 2:1 (Oleg Kuryshev:6:Slava Kovalevski:7)
Fulham - Burnley 2:0 (Alexander Donec:6:Vladislav Yezhergin:5)
Newcastle U - Middlesbrough 2:2 (Vitya Baranovsky:5:Dima Amelichev:5)
Reading - Leeds United 1:3 (Artem Sakerin:5:Aleksandr Gorshkov:7)
Hull City - Bolton W 0:1 (Konstantin Gorshkov:4:Denis Trotsky:5)
Birmingham C - Queens Park R 2:2 (*:3:Vadim Fedorenko:6)
Crystal P - Southampton 2:0 (Denis Akulov:6:Nick Gahovich:6)
Wolverhampton - Leicester C 1:0 (Roman Anpilogov:6:Roman Porochin:5)
Wigan A - Stoke City 1:1 (Vano Opulsky:6:Alexey Mukhin:6)
4 ENG04
Liverpool - Nottingham F 1:1 (Andrey Prokhorov:5:Eugeny Gladyr:6)
Sunderland - Portsmouth 2:0 (Inna Sessa:8:Slava Kovalevski:6)
Sheffield U - Everton 4:1 (Alexey Polupanov:7:*:6)
Chelsea - Arsenal 1:0 (Eugene Plugin:7:Pavel Nikolaev:6)
Blackburn R - Derby County 1:1 (Alexandr Polupanov:9:Serge Shibaev:6)
Manchester C - West Ham U 2:1 (Alex Rexyard:6:Oleg Antoshkiv:6)
Tottenham H - West Bromwich 0:1 (Alexander Sessa:6:Eugene Pchelintsev:7)
Aston Villa - Manchester U 0:0 (Andrey Vozdviganski:7:Oleg Kuryshev:7)
Fulham - Newcastle U 2:0 (Alexander Donec:8:Vitya Baranovsky:5)
Burnley - Stoke City 2:0 (Vladislav Yezhergin:7:Alexey Mukhin:5)
Middlesbrough - Reading 0:1 (Dima Amelichev:6:Artem Sakerin:7)
Leeds United - Hull City 5:2 (Aleksandr Gorshkov:7:*:5)
Bolton W - Birmingham C 2:1 (Denis Trotsky:7:Alexandr Dashkevich:9)
Queens Park R - Crystal P 1:1 (Vadim Fedorenko:6:Denis Akulov:7)
Southampton - Wolverhampton 0:0 (Nick Gahovich:8:Roman Anpilogov:7)
Leicester C - Wigan A 1:0 (Roman Porochin:8:Vano Opulsky:5)
5 ENG05
Everton - Liverpool 1:3 (*:3:Andrey Prokhorov:8)
Nottingham F - Sunderland 2:2 (Eugeny Gladyr:4:Inna Sessa:5)
Arsenal - Sheffield U 2:0 (Pavel Nikolaev:4:Alexey Polupanov:4)
Derby County - Chelsea 1:2 (Serge Shibaev:4:Eugene Plugin:5)
West Ham U - Blackburn R 2:3 (Oleg Antoshkiv:3:*:3)
West Bromwich - Manchester C 1:0 (Eugene Pchelintsev:3:Alex Rexyard:4)
Manchester U - Tottenham H 0:0 (Oleg Kuryshev:3:Alexander Sessa:3)
Portsmouth - Aston Villa 2:0 (Slava Kovalevski:5:Andrey Vozdviganski:4)
Reading - Fulham 1:1 (Artem Sakerin:4:Alexander Donec:4)
Newcastle U - Burnley 2:0 (Vitya Baranovsky:5:Vladislav Yezhergin:3)
Hull City - Middlesbrough 2:0 (Konstantin Gorshkov:3:Dima Amelichev:3)
Birmingham C - Leeds United 2:0 (Alexandr Dashkevich:4:Aleksandr Gorshkov:2)
Crystal P - Bolton W 1:0 (Denis Akulov:3:Denis Trotsky:3)
Wolverhampton - Queens Park R 2:0 (Roman Anpilogov:6:Vadim Fedorenko:4)
Wigan A - Southampton 0:1 (Vano Opulsky:2:Nick Gahovich:4)
Stoke City - Leicester C 1:1 (Alexey Mukhin:5:*:3)
6 ENG06
Liverpool - Arsenal 0:0 (Andrey Prokhorov:6:Pavel Nikolaev:8)
Sunderland - Everton 1:1 (Inna Sessa:7:Nick Gahovich:7)
Aston Villa - Nottingham F 1:0 (Andrey Vozdviganski:9:Eugeny Gladyr:9)
Sheffield U - Derby County 2:1 (Alexey Polupanov:6:Serge Shibaev:7)
Chelsea - West Ham U 0:0 (Eugene Plugin:7:Oleg Antoshkiv:8)
Blackburn R - West Bromwich 2:4 (*:4:Eugene Pchelintsev:7)
Manchester C - Manchester U 0:0 (Alex Rexyard:7:Oleg Kuryshev:7)
Tottenham H - Portsmouth 1:0 (Alexander Sessa:7:Slava Kovalevski:9)
Fulham - Hull City 1:2 (Alexander Donec:6:Konstantin Gorshkov:9)
Burnley - Reading 1:0 (Vladislav Yezhergin:7:Artem Sakerin:7)
Leicester C - Newcastle U 3:0 (Roman Porochin:6:Vitya Baranovsky:4)
Middlesbrough - Birmingham C 2:1 (Dima Amelichev:8:Alexandr Dashkevich:5)
Leeds United - Crystal P 2:0 (Aleksandr Gorshkov:8:Denis Akulov:7)
Bolton W - Wolverhampton 0:0 (Denis Trotsky:5:Roman Anpilogov:6)
Queens Park R - Wigan A 0:0 (Vadim Fedorenko:5:Vano Opulsky:7)
Southampton - Stoke City 1:2 (Elena Berezova:5:Alexey Mukhin:8)
7 ENG07
Derby County - Liverpool 2:1 (Serge Shibaev:7:Andrey Prokhorov:6)
Arsenal - Sunderland 2:2 (Pavel Nikolaev:7:Inna Sessa:6)
Nottingham F - Everton 2:0 (Eugeny Gladyr:8:Nick Gahovich:6)
West Ham U - Sheffield U 1:2 (*:6:Alexey Polupanov:7)
West Bromwich - Chelsea 1:0 (Eugene Pchelintsev:6:Eugene Plugin:6)
Manchester U - Blackburn R 0:0 (Oleg Kuryshev:6:Alexandr Polupanov:7)
Portsmouth - Manchester C 1:1 (Slava Kovalevski:8:Alex Rexyard:7)
Aston Villa - Tottenham H 0:0 (Andrey Vozdviganski:7:Alexander Sessa:6)
Birmingham C - Fulham 2:0 (Alexandr Dashkevich:11:Alexander Donec:8)
Hull City - Burnley 0:1 (Konstantin Gorshkov:5:Vladislav Yezhergin:7)
Newcastle U - Reading 1:0 (Vitya Baranovsky:8:Artem Sakerin:6)
Crystal P - Middlesbrough 3:1 (Denis Akulov:8:*:4)
Wolverhampton - Leeds United 2:1 (Roman Anpilogov:8:Aleksandr Gorshkov:8)
Wigan A - Bolton W 1:1 (Vano Opulsky:6:Denis Trotsky:7)
Stoke City - Queens Park R 3:1 (Alexey Mukhin:5:Vadim Fedorenko:5)
Leicester C - Southampton 2:0 (Roman Porochin:6:Elena Berezova:6)
8 ENG08
Liverpool - West Ham U 2:2 (Andrey Prokhorov:6:Oleg Antoshkiv:8)
Sunderland - Derby County 0:1 (Inna Sessa:6:Serge Shibaev:7)
Nottingham F - Arsenal 3:0 (Eugeny Gladyr:7:Pavel Nikolaev:7)
Everton - Tottenham H 1:1 (Nick Gahovich:5:Alexander Sessa:7)
Sheffield U - West Bromwich 2:0 (Alexey Polupanov:7:Eugene Pchelintsev:6)
Chelsea - Manchester U 0:0 (Eugene Plugin:8:Oleg Kuryshev:7)
Blackburn R - Portsmouth 1:3 (*:4:Slava Kovalevski:6)
Manchester C - Aston Villa 3:2 (Alex Rexyard:8:*:9)
Fulham - Crystal P 2:0 (Alexander Donec:6:Denis Akulov:6)
Burnley - Birmingham C 2:2 (Vladislav Yezhergin:9:Alexandr Dashkevich:7)
Newcastle U - Hull City 0:0 (Vitya Baranovsky:3:Konstantin Gorshkov:6)
Reading - Southampton 0:0 (Artem Sakerin:6:Elena Berezova:8)
Middlesbrough - Wolverhampton 2:2 (*:5:Roman Anpilogov:8)
Leeds United - Wigan A 1:2 (Aleksandr Gorshkov:8:Vano Opulsky:8)
Bolton W - Stoke City 0:1 (Denis Trotsky:8:Alexey Mukhin:9)
Queens Park R - Leicester C 3:0 (Vadim Fedorenko:8:*:3)
9 ENG09
West Bromwich - Liverpool 2:0 (Eugene Pchelintsev:8:Andrey Prokhorov:5)
West Ham U - Sunderland 2:1 (Oleg Antoshkiv:8:Inna Sessa:8)
Derby County - Nottingham F 1:0 (Serge Shibaev:7:Eugeny Gladyr:7)
Arsenal - Everton 1:2 (Pavel Nikolaev:5:Nick Gahovich:9)
Manchester U - Sheffield U 0:2 (Oleg Kuryshev:7:Alexey Polupanov:9)
Portsmouth - Chelsea 1:1 (Slava Kovalevski:6:Eugene Plugin:9)
Aston Villa - Blackburn R 2:1 (Andrey Vozdviganski:10:Alexandr Polupanov:10)
Tottenham H - Manchester C 2:1 (Alexander Sessa:8:Alex Rexyard:7)
Wolverhampton - Fulham 0:1 (Roman Anpilogov:9:Alexander Donec:8)
Crystal P - Burnley 1:2 (Denis Akulov:7:Vladislav Yezhergin:8)
Birmingham C - Newcastle U 0:1 (Alexandr Dashkevich:6:Vitya Baranovsky:9)
Hull City - Reading 4:2 (Konstantin Gorshkov:10:Artem Sakerin:8)
Wigan A - Middlesbrough 1:2 (Vano Opulsky:8:Dima Amelichev:9)
Stoke City - Leeds United 3:1 (Alexey Mukhin:6:Aleksandr Gorshkov:6)
Leicester C - Bolton W 2:3 (*:5:Denis Trotsky:6)
Southampton - Queens Park R 3:3 (Elena Berezova:8:Vadim Fedorenko:5)
10 ENG10
Manchester C - Liverpool 3:0 (Alex Rexyard:9:Andrey Prokhorov:5)
Sunderland - West Bromwich 0:3 (Inna Sessa:7:Eugene Pchelintsev:10)
Nottingham F - West Ham U 0:1 (Eugeny Gladyr:6:Oleg Antoshkiv:11)
Everton - Derby County 2:0 (Nick Gahovich:10:Serge Shibaev:8)
Arsenal - Manchester U 0:0 (Pavel Nikolaev:7:Oleg Kuryshev:9)
Sheffield U - Portsmouth 4:1 (Alexey Polupanov:8:*:5)
Chelsea - Aston Villa 1:0 (Eugene Plugin:9:Andrey Vozdviganski:10)
Blackburn R - Tottenham H 0:1 (Alexandr Polupanov:7:Alexander Sessa:9)
Queens Park R - Fulham 3:0 (Vadim Fedorenko:11:Alexander Donec:7)
Burnley - Wolverhampton 0:1 (Vladislav Yezhergin:9:Roman Anpilogov:9)
Newcastle U - Crystal P 1:1 (Vitya Baranovsky:8:Denis Akulov:10)
Reading - Birmingham C 1:0 (Artem Sakerin:10:Alexandr Dashkevich:11)
Hull City - Wigan A 0:2 (Konstantin Gorshkov:6:Vano Opulsky:9)
Middlesbrough - Stoke City 1:2 (Dima Amelichev:8:Alexey Mukhin:9)
Leeds United - Leicester C 1:1 (Aleksandr Gorshkov:9:Roman Porochin:11)
Bolton W - Southampton 0:2 (Denis Trotsky:6:Elena Berezova:7)
11 ENG11
Liverpool - Portsmouth 5:0 (Andrey Prokhorov:7:Slava Kovalevski:2)
Manchester U - Sunderland 1:0 (Oleg Kuryshev:4:Inna Sessa:3)
West Bromwich - Nottingham F 1:1 (Eugene Pchelintsev:3:Eugeny Gladyr:3)
West Ham U - Everton 0:1 (Oleg Antoshkiv:2:Nick Gahovich:2)
Derby County - Arsenal 0:1 (Serge Shibaev:4:Pavel Nikolaev:6)
Aston Villa - Sheffield U 1:1 (Andrey Vozdviganski:3:Alexey Polupanov:3)
Tottenham H - Chelsea 1:0 (Alexander Sessa:2:Eugene Plugin:2)
Manchester C - Blackburn R 1:0 (Alex Rexyard:4:Alexandr Polupanov:3)
Fulham - Stoke City 0:1 (Alexander Donec:3:Alexey Mukhin:4)
Wigan A - Burnley 2:0 (Vano Opulsky:3:Vladislav Yezhergin:0)
Wolverhampton - Newcastle U 1:0 (Roman Anpilogov:2:Vitya Baranovsky:1)
Crystal P - Reading 2:2 (Denis Akulov:2:Artem Sakerin:3)
Birmingham C - Hull City 2:1 (Alexandr Dashkevich:6:Konstantin Gorshkov:4)
Leicester C - Middlesbrough 3:1 (Roman Porochin:4:Dima Amelichev:3)
Southampton - Leeds United 1:0 (Elena Berezova:5:Aleksandr Gorshkov:4)
Queens Park R - Bolton W 1:1 (Vadim Fedorenko:3:Denis Trotsky:4)
12 ENG12
Liverpool - Aston Villa 0:3 (Andrey Prokhorov:5:Andrey Vozdviganski:7)
Sunderland - Blackburn R 2:0 (Inna Sessa:7:Alexandr Polupanov:5)
Nottingham F - Manchester U 0:1 (Eugeny Gladyr:6:Oleg Kuryshev:7)
Everton - West Bromwich 1:1 (Nick Gahovich:6:Eugene Pchelintsev:6)
Arsenal - West Ham U 0:2 (Pavel Nikolaev:4:Oleg Antoshkiv:7)
Portsmouth - Derby County 0:0 (Slava Kovalevski:5:Serge Shibaev:5)
Sheffield U - Tottenham H 0:3 (Alexey Polupanov:6:Alexander Sessa:8)
Chelsea - Manchester C 1:1 (Eugene Plugin:5:Alex Rexyard:6)
Fulham - Leicester C 2:1 (Alexander Donec:7:Roman Porochin:6)
Burnley - Bolton W 2:1 (Vladislav Yezhergin:6:Denis Trotsky:6)
Newcastle U - Wigan A 0:1 (Vitya Baranovsky:6:Vano Opulsky:8)
Reading - Wolverhampton 0:0 (Artem Sakerin:5:Roman Anpilogov:6)
Hull City - Crystal P 2:0 (Konstantin Gorshkov:6:Denis Akulov:3)
Stoke City - Birmingham C 0:2 (Alexey Mukhin:5:Alexandr Dashkevich:7)
Middlesbrough - Southampton 2:4 (*:4:Elena Berezova:6)
Leeds United - Queens Park R 0:1 (Aleksandr Gorshkov:5:Vadim Fedorenko:4)
13 ENG13
Tottenham H - Liverpool 2:1 (Alexander Sessa:9:Andrey Prokhorov:11)
Aston Villa - Sunderland 2:0 (Andrey Vozdviganski:7:Inna Sessa:6)
Portsmouth - Nottingham F 0:2 (Slava Kovalevski:8:Eugeny Gladyr:10)
Manchester U - Everton 1:1 (Oleg Kuryshev:7:Nick Gahovich:7)
West Bromwich - Arsenal 2:1 (Eugene Pchelintsev:6:Pavel Nikolaev:6)
Derby County - West Ham U 2:0 (Serge Shibaev:9:Oleg Antoshkiv:7)
Manchester C - Sheffield U 1:1 (Alex Rexyard:7:Alexey Polupanov:9)
Blackburn R - Chelsea 2:1 (Alexandr Polupanov:11:Eugene Plugin:7)
Southampton - Fulham 2:1 (Elena Berezova:10:Alexander Donec:9)
Leicester C - Burnley 0:6 (*:3:Vladislav Yezhergin:8)
Stoke City - Newcastle U 3:1 (Alexey Mukhin:9:Vitya Baranovsky:6)
Wigan A - Reading 0:1 (Vano Opulsky:9:Artem Sakerin:10)
Wolverhampton - Hull City 1:1 (Roman Anpilogov:7:Konstantin Gorshkov:9)
Birmingham C - Crystal P 0:0 (Alexandr Dashkevich:10:Denis Akulov:9)
Queens Park R - Middlesbrough 0:4 (Vadim Fedorenko:8:Dima Amelichev:9)
Bolton W - Leeds United 1:0 (Denis Trotsky:9:Aleksandr Gorshkov:6)
14 ENG14
Chelsea - Liverpool 2:1 (Eugene Plugin:4:Andrey Prokhorov:4)
Sunderland - Tottenham H 0:2 (Inna Sessa:3:Alexander Sessa:5)
Nottingham F - Manchester C 3:0 (Eugeny Gladyr:5:Alex Rexyard:4)
Everton - Portsmouth 2:3 (*:3:Slava Kovalevski:4)
Arsenal - Aston Villa 2:0 (Pavel Nikolaev:4:Andrey Vozdviganski:3)
Derby County - West Bromwich 0:1 (Serge Shibaev:3:Eugene Pchelintsev:4)
West Ham U - Manchester U 0:0 (Oleg Antoshkiv:3:Oleg Kuryshev:3)
Sheffield U - Blackburn R 3:0 (Alexey Polupanov:5:Alexandr Polupanov:3)
Leeds United - Fulham 2:1 (Aleksandr Gorshkov:5:Alexander Donec:4)
Burnley - Southampton 0:2 (Vladislav Yezhergin:3:Elena Berezova:5)
Newcastle U - Queens Park R 2:2 (Vitya Baranovsky:2:Vadim Fedorenko:3)
Reading - Stoke City 0:1 (Artem Sakerin:3:Alexey Mukhin:4)
Hull City - Leicester C 4:1 (Konstantin Gorshkov:4:*:1)
Birmingham C - Wolverhampton 2:1 (Alexandr Dashkevich:3:Roman Anpilogov:3)
Crystal P - Wigan A 1:2 (Denis Akulov:3:Vano Opulsky:4)
Middlesbrough - Bolton W 0:2 (Dima Amelichev:3:Denis Trotsky:5)
15 ENG15
Liverpool - Blackburn R 1:0 (Andrey Prokhorov:7:Alexandr Polupanov:5)
Manchester C - Sunderland 1:0 (Alex Rexyard:6:Inna Sessa:6)
Tottenham H - Nottingham F 0:2 (Alexander Sessa:6:Eugeny Gladyr:8)
Aston Villa - Everton 1:0 (Andrey Vozdviganski:7:Nick Gahovich:6)
Portsmouth - Arsenal 2:1 (Slava Kovalevski:7:Pavel Nikolaev:6)
Manchester U - Derby County 2:0 (Oleg Kuryshev:7:Serge Shibaev:5)
West Bromwich - West Ham U 0:1 (Eugene Pchelintsev:5:Oleg Antoshkiv:6)
Chelsea - Sheffield U 1:0 (Eugene Plugin:6:Alexey Polupanov:5)
Fulham - Bolton W 1:1 (Alexander Donec:5:Denis Trotsky:5)
Queens Park R - Burnley 1:1 (Vadim Fedorenko:6:Vladislav Yezhergin:7)
Southampton - Newcastle U 1:1 (Elena Berezova:6:Vitya Baranovsky:6)
Leicester C - Reading 0:1 (*:6:Artem Sakerin:6)
Stoke City - Hull City 1:1 (Alexey Mukhin:5:Konstantin Gorshkov:6)
Wigan A - Birmingham C 2:1 (Vano Opulsky:7:Alexandr Dashkevich:8)
Wolverhampton - Crystal P 1:0 (Roman Anpilogov:7:Denis Akulov:7)
Leeds United - Middlesbrough 1:2 (Aleksandr Gorshkov:6:Dima Amelichev:7)
######## Football Prognoz ### ********* ###
## ## Live in ## SEASON 12 ##
## ## ~~~~~~~~~~~ ##
## ## ###### ###### ## ###### ###### #######
##### ### ## ## ## ## ## ### ## ## ##
## ## ## ## ## ## ## ####### ## ## ## ##
## ## ## ## ## ## ## ## ## ## ## ##
## ## ## ## ###### ## ## ## ## ## ## ##
######## ### ### ## ###### ####### ### ### #######
Premier League ## ## _________________ Championship
2010 - 2011 ##### | PRE REGULATIONS | 2010 - 2011
|=========================================================|
----------- The FootballPrognoz League of England -------------
***********************************************************************
----------- The President: Eugene Plugin ejoker(t)bk(dt)ru ------
~\ + The Vice-President: Alexander Sessa 2:464/72 + /~
| + PR Manager: SEARCH + |
*-+ The N-Team Coach: SEARCH +-*
|=========================================================|
2010/2011
16 (Premier League League Championship).
:
) Championship 15-16 Premier League;
) Premier 1-2 Championship;
) , 13-14 Premier 4-3,
, Championship Premier;
) Championship , 14-16 .
, , .
> .
1/16 .
2 - , .
.
> p p:
fp(at)fprognoz(dt)org ( Tottenham)
fp_prognoz(at)list(dt)ru ( Derby County)
: 2:46/50.100 ( FP) ( Tottenham)
"" __
ENGLAND !!!
> H:
ӣ, pp p .
, , pp, . ;)
> : . .
5
fp(at)fprognoz(dt)org 2:46/50.100 ( FP).
, ϣ
, 11-12 .
> p:
( , - )
# *PREMIER LEAGUE*
#
CHELSEA Chelsea [+]
MANCITY Manchester City [ ]
LIVERPOOL Liverpool [ ]
EVERTON Everton [ ]
SHEFFIELD Sheffield United [ ]
NOTTING Nottingham Forest [ ]
MANUNITED Manchester United [ ]
WESTBA West Bromwich Albion [ ]
TOTTENHAM Tottenham Hotspur [+]
DERBY Derby County [+]
ASTON Aston Villa [ ]
PORTSM Portsmouth [ ]
SUNDER Sunderland [+]
STOKECITY Stoke City [ ]
WOLVER Wolverhampton Wanderers [ ]
BOLTON Bolton Wanderers [ ]
#
# /LEAGUE CHAMPIONSHIP/
#
BLACKBURN Blackburn Rovers [ ]
WESTHAM West Ham United [ ]
ARSENAL Arsenal [ ]
SOUTH Southampton [ ]
BURNLEY Burnley [ ]
WIGAN Wigan Athletic [ ]
FULHAM Fulham [ ]
NEWCASTLE Newcastle United [ ]
BIRMING Birmingham City [ ]
HULLCITY Hull City [ ]
QUEENS Queens Park Rangers [ ]
LEEDS Leeds United [ ]
LEICESTER Leicester City [ ]
11-12 .
READING Reading
CRYSTAL Crystal Palace
MIDDLE Middlesbrough
*000 0000 0000 0 0 0 0000 0000 0 0000 0 000 0 0 0000*
*0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
*0 0 0000 0000 00 00 0 0000 0000 0 0000 0 0 0 0 0 0000*
*000 0 0 0 00 00 0 0 0 0 0 0 000 0 00 0 0 0
*0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
*0 0 0 0000 0 0 0 0 0000 0 0 0000 0000 0 0 000 000 0000*
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
1.Chelsea 1:12:10:11:00:00:02:11:01:11:01:01:13:10:01:0
2.Man City 0:03:00:21:12:10:02:01:00:03:21:01:01:02:11:0
3.Liverpool 2:11:12:12:01:12:21:01:10:10:35:01:02:22:20:0
4.Everton 1:20:01:31:22:00:11:11:12:04:32:32:21:01:01:0
5.Sheffield 0:21:12:24:11:11:02:00:32:11:04:13:00:05:21:1
6.Nottingham 2:13:04:02:01:10:10:02:00:21:10:11:02:20:13:0
7.Man United 3:00:01:21:10:21:01:00:02:02:02:10:01:01:21:1
8.West B.A. 1:01:02:00:11:01:10:11:00:00:11:11:22:00:12:1
9.Tottenham 1:02:12:11:21:10:21:00:10:03:11:00:21:23:01:1
10.Derby C. 1:20:02:11:01:01:00:00:10:20:01:12:00:12:00:1
11.Aston Villa1:10:10:11:01:11:00:02:00:03:11:02:12:03:11:3
12.Portsmouth 1:11:11:30:11:00:23:10:12:10:02:01:12:04:22:1
13.Blackburn 2:10:20:11:02:04:12:02:40:11:11:21:31:02:01:1
14.Sunderland 0:21:15:11:10:01:21:00:30:20:12:02:02:04:02:0
15.West Ham U 1:30:00:20:11:21:10:01:02:01:12:11:02:32:11:1
16.Arsenal 1:23:00:21:22:00:10:00:02:20:12:00:02:02:20:2
/000 0 0 0 0 0 000 0 000 0 0 00 0 0 0 000/
/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 00 0 0 0 0 0 0 0 0/
/0 00000 0 0 00 00 0 0 0 0 0 0 0 0 00 00000 0 0 0/
/0 0 0 000 00 00 000 0 0 0 0 0 0 00 0 0 0 000/
/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 00 0 0 0 0 0 0/
/000 0 0 0 0 0 0 0 0 0 000 0 0 00 0 0 0 0/
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
1.Stoke City 0:12:02:32:01:01:13:10:21:13:13:11:12:02:12:0
2.Wolverhampt3:02:11:00:12:00:11:00:11:12:02:11:01:01:02:0
3.Bolton W 0:10:00:22:12:12:02:12:11:11:01:01:01:02:24:0
4.Southampton1:20:02:21:00:02:11:11:01:23:31:05:12:11:14:1
5.Burnley 2:00:12:10:22:02:02:32:21:03:11:12:01:01:02:1
6.Wigan A 1:12:11:10:12:01:00:12:14:21:03:14:00:11:11:2
7.Fulham 0:11:11:11:12:02:02:01:01:21:23:12:11:02:02:1
8.Newcastle U0:10:01:32:02:00:11:11:00:02:20:01:21:01:12:2
9.Birmingham 2:02:11:11:31:20:02:00:12:12:22:00:22:10:02:0
10.Hull City 1:32:00:11:10:10:22:31:10:23:02:14:14:22:02:0
11.Queens P R 0:31:21:12:01:10:03:00:12:00:12:13:03:11:10:4
12.Leeds Utd 1:02:01:11:21:11:22:10:13:25:20:11:13:22:01:2
13.Leicester C2:20:22:32:00:61:01:03:01:20:03:11:10:10:03:1
14.Reading 0:10:01:10:03:00:01:12:01:00:01:21:35:11:13:1
15.Crystal P 0:20:21:02:01:21:20:21:31:14:23:02:14:12:23:1
16.Middlesbrou1:22:20:22:40:00:02:21:12:10:01:32:42:30:11:1
######## Football Prognoz ### ********* ###
## ## Live in ## SEASON 11 ##
## ## ~~~~~~~~~~~ ##
## ## ###### ###### ## ###### ###### #######
##### ### ## ## ## ## ## ### ## ## ##
## ## ## ## ## ## ## ####### ## ## ## ##
## ## ## ## ## ## ## ## ## ## ## ##
## ## ## ## ###### ## ## ## ## ## ## ##
######## ### ### ## ###### ####### ### ### #######
Premier League ## ## _________ Championship
2009 - 2010 ##### | TOTAL | 2009 - 2010
|=========================================================|
----------- The FootballPrognoz League of England -------------
***********************************************************************
----------- The President: Eugene Plugin ejoker(at)bk(dt)ru ------
~\ + The Vice-President: Alexander Sessa 2:464/72 + /~
| + PR Manager: SEARCH + |
*-+ The N-Team Coach: SEARCH +-*
|=========================================================|
*000 0000 0000 0 0 0 0000 0000 0 0000 0 000 0 0 0000*
*0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
*0 0 0000 0000 00 00 0 0000 0000 0 0000 0 0 0 0 0 0000*
*000 0 0 0 00 00 0 0 0 0 0 0 000 0 00 0 0 0
*0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
*0 0 0 0000 0 0 0 0 0000 0 0 0000 0000 0 0 000 000 0000*
Place Teams G W D L Balls P
=========================================
CHAMPIONS LEAGUE _1(P06).CHELSEA 30 14 9 7 33-24 51 Eugene Plugin_
+ GOLDEN LEAGUE -----------------------------------------
CHAMPIONS LEAGUE *2(P03).MaNcHeStEr C 30 12 13 5 27-21 49 Alex Rexyard*
EUROPA LEAGUE *3(P11).LivErpOol 30 13 8 9 42-40 47 Andrey Prokhorov*
-----------------------------------------
EUROPA LEAGUE /4(P04).EverTon 30 13 6 11 34-33 45 Nick Gahovich/
5(P05).SheffIeld U 30 11 10 9 37-31 43 Alexey Polupanov
CUP LEAGUE 6(P12).Nottingham F 30 11 9 10 34-26 42 Eugeny Gladyr
7(C02).Manchester U 30 10 12 8 22-19 42 Oleg Kuryshev
8(P08).West B A 30 12 6 12 25-23 42 Eugene Pchelintsev
9(P14).Tottenham H 30 11 8 11 30-27 41 Alexander Sessa
EUROPA LEAGUE 10(P02).Derby County 30 10 11 9 21-21 41 Serge Shibaev
11(P09).Aston Villa 30 11 6 13 32-34 39 Andrey Vozdviganski
12(P10).Portsmouth 30 10 7 13 31-38 37 Slava Kovalevski
-----------------------------------------
Championship #13(C01).BLACKBURN R 30 10 6 14 32-38 36 Alexandr Polupanov#
*14(C04).SundErlaNd 30 9 7 14 32-35 34 Inna Sessa*
-----------------------------------------
Championship #15(P07).WEST HAM U 30 9 7 14 29-45 34 Oleg Antoshkiv#
Championship #16(P01).ARSENAL 30 6 11 13 26-32 29 Pavel Nikolaev#
=========================================
Place Teams G W D L Balls P
- 3236
- 7.004
- 2.029
- 18
Fair Play - 0.038
* * * * * C H E L S E A (Eugene Plugin) * * * * *
2009/2010
-
-.
: , 9
1- . 24-
, ,
.
- .
219 ,
.
.
* * * * * M A N C H E S T E R C I T Y (Alex Rexyard) * * * * *
:
13 , 25 -
2 , !
7
, 2- .
,
2/3 .
, (13 ),
. - 5.
,
. :
!
, ,
* * * * * L I V E R P O O L (Andrey Prokhorov) * * * * *
, 11- !
- - 42
- 7 !
- 5:0, Yossi Benayoun
18 .
Everton ( Artyom Belov).
: 31 - !
.
!
5- Sheffield United (Alexey Polupanov),
"-" - 4 .
.
,
.
* * * * * NOTTINGHAM FOREST (Eugeny Gladyr) * * * * *
2010
2009/2010
. Burnley (Vladislav Yezhergin)
.
11- .
Nottingham Forest , "
" (11 ).
- . 7-
Manchaster United ( Oleg Kuryshev).
, :
(5 ) (7 ).
8- West Bromwich Albion ( Eugene
Pchelintsev). "
", :
13 29- .
9. Tottenham Hotspur (Alexander
Sessa): 22-
, 8 2 .
.
:)
(6 ).
10. Derby County ( Serge Shibaev)
. ,
,
.
, - - wild card
- (wild card
).
11. Aston Villa (Andrey Vozdviganski) 2 .
, ,
: 5
-, .
12. Portsmouth (Slava Kovalevski) 2 ,
.
, 0:5 .
13. - :
,
-. Blackburn Rovers (
Alexandr Polupanov), , ,
-.
14. - Sunderland (Inna Sessa) - ,
. , 4-
- Sunderland -.
- -, 3-
.
.
15. West Ham United (Oleg Antoshkiv) 7
, .
- - 4 11 .
: -
" ", .
6 30 .
,
.
/000 0 0 0 0 0 000 0 000 0 0 00 0 0 0 000/
/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 00 0 0 0 0 0 0 0 0/
/0 00000 0 0 00 00 0 0 0 0 0 0 0 0 00 00000 0 0 0/
/0 0 0 000 00 00 000 0 0 0 0 0 0 00 0 0 0 000/
/0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 00 0 0 0 0 0 0/
/000 0 0 0 0 0 0 0 0 0 000 0 0 00 0 0 0 0/
Place Teams G W D L Balls P
=========================================
PREMIER LEAGUE _1(C10).STOKE CITY 30 18 5 7 44-27 59 Alexey Mukhin_
+ EUROPA LEAGUE -----------------------------------------
PREMIER LEAGUE *2(C08).WOLVERHAMPTON30 16 7 7 32-18 55 Roman Anpilogov*
+ GOLDEN LEAGUE -----------------------------------------
PREMIER LEAGUE /3(C16).BOLTON W 30 14 10 6 40-28 52 Denis Trotsky/
EUROPA LEAGUE #4(C03).SouThamPtoN 30 14 9 7 44-32 51 Elena Berezova#
-----------------------------------------
CUP LEAGUE 5(NEW).Burnley 30 15 5 10 38-30 50 Vladislav Yezhergin
6(P16).Wigan A 30 12 8 10 31-25 44 Vano Opulsky
7(C07).Fulham 30 12 7 11 35-33 43 Alexander Donec
8(C06).Newcastle U 30 10 10 10 29-32 40 Vitya Baranovsky
9(C14).Birmingham C 30 11 6 13 34-33 39 Alexandr Dashkevich
10(C13).Hull City 30 10 9 11 39-39 39 Konstantin Gorshkov
11(C12).Queens P R 30 10 7 13 37-45 37 Vadim Fedorenko
12(C11).Leeds United 30 9 6 15 40-44 33 Aleksandr Gorshkov
13(P15).Leicester C 30 9 6 15 33-55 33 Roman Porochin
-----------------------------------------
Retire #14(C09).READING 30 8 8 14 31-34 32 Artem Sakerin#
Retire #15(C05).CRYSTAL P 30 7 11 12 34-39 32 Denis Akulov#
Retire #16(P13).MIDDLESBROUGH30 4 8 18 32-59 20 Dima Amelichev#
=========================================
Place Teams G W D L Balls P
- 3135
- 6.905
- 2.388
- 26
Fair Play - 0.054
* * * * * S T O K E C I T Y (Alexey Mukhin) * * * * *
CHAMPIONSHIP
,
.
,
: -, ,
, -,
Championship 10 1-.
* * * * * WOLVERHAMPTON WANDERERS (Roman Anpilogov) * * * * *
2009
,
. ,
- -
.
, , -
- !
6- .
-
* * * * * BOLTON WANDERERS (Denis Trotsky) * * * * *
, . .
- 11-
-.
4. Southampton ( Elena Berezova)
-. : -
-
. - Wild card
.
- ,
"-" - "-
" -
.
5. - Burnley, Vladislav
Yezhergin. Manchester City
.
( )
.
Wigan Athletic (Vano Opulsky) ,
-.
Fulham (Alexander Donec) 7- , Newcastle
United (Vitya Baranovsky).
9- Birmingham City (Alexandr Dashkevich).
,
" ", 13 !
- Hull City (Konstantin Gorshkov),
2- 10- .
Hull City, ,
(9 ). Queens
Park Rangers (Vadim Fedorenko) " ".
"". "
" . Queens
Hull City.
. Leeds United
(Aleksandr Gorshkov) Leicester City (Roman Porochin). Reading (Artem
Sakerin) Crystal Palace (Denis Akulov)
.
iddlesbrough (Dima Amelichev),
, 12 !
, ,
- 4:0 Queens Park Rangers.
, ,
(.. ,
):
_THE BEST IN 2008/2009 SEASON_:
M TEAMS G V D L BALLS P COACH
--
1.STOKE CITY 30 18 5 7 44-27 59 Alexey Mukhin
2.Wolverhampton 30 16 7 7 32-18 55 Roman Anpilogov
3.Bolton W 30 14 10 6 40-28 52 Denis Trotsky
4.Southampton 30 14 9 7 44-32 51 Elena Berezova
5.CHELSEA 30 14 9 7 33-24 51 Eugene Plugin
6.Burnley 30 15 5 10 38-30 50 Vladislav Yezhergin
7.Manchester C 30 12 13 5 27-21 49 Alex Rexyard
8.Liverpool 30 13 8 9 42-40 47 Andrey Prokhorov
9.Everton 30 13 6 11 34-33 45 Nick Gahovich
10.Wigan A 30 12 8 10 31-25 44 Vano Opulsky
11.Sheffield U 30 11 10 9 37-31 43 Alexey Polupanov
12.Fulham 30 12 7 11 35-33 43 Alexander Donec
HOME: GUEST:
------------------------------------- -------------------------------------
1.Wolverhampton 15 11 1 3 19-6 34 1.Stoke City 15 9 2 4 19-14 29
2.Manchester C 15 10 4 1 18-7 34 2.Southampton 15 7 3 5 19-17 24
3.Bolton W 15 10 3 2 21-10 33 3.Everton 15 7 2 6 14-15 23
4.Burnley 15 10 2 3 23-12 32 4.Liverpool 15 7 1 7 20-25 22
5.Stoke City 15 9 3 3 25-13 30 5.Wolverhampton 15 5 6 4 13-12 21
6.Fulham 15 9 3 3 22-11 30 6.Newcastle U 15 6 3 6 15-19 21
7.Chelsea 15 8 6 1 15-7 30 7.Chelsea 15 6 3 6 18-17 21
8.Sheffield U 15 8 5 2 27-15 29 8.Bolton W 15 4 7 4 19-18 19
9.Aston Villa 15 8 4 3 18-10 28 9.Derby County 15 4 7 4 10-12 19
10.Southampton 15 7 6 2 25-15 27 10.West Bromwich 15 5 3 7 12-14 18
11.Wigan A 15 8 3 4 23-13 27 11.Burnley 15 5 3 7 15-18 18
12.Manchester U 15 7 5 3 16-9 26 12.Tottenham H 15 4 5 6 13-13 17
GOAL-SCORER TEAMS:
---------------------------------------------------------------
_1_. STOKE CITY 44 ( - 19, - 27)
2. Southampton 44 ( - 19, - 32)
3. Liverpool 42 ( - 20, - 40)
4. Bolton Wanderers 40 ( - 19, - 28)
5. Leeds United 40 ( - 16, - 44)
6. Hull City 39 ( - 15, - 39)
7. Burnley 38 ( - 15, - 30)
8. Queens Park Rangers 37 ( - 18, - 45)
9. Sheffield United 37 ( - 10, - 31)
10. Fulham 35 ( - 13, - 33)
11. Birmingham City 34 ( - 15, - 33)
12. Everton 34 ( - 14, - 33)
13. Nottingham Forest 34 ( - 13, - 26)
14. Crystal Palace 34 ( - 9, - 39)
DIFFERENCE: DEFEAT OF THE ENEMY:
------------------------------------ ----------------------------------------
_1_. STOKE CITY +17 (44-27)
2. Wolverhampton +14 (32-18) _1_. SHEFFIELD UNITED 4 (16-4) 0 (0-0)
3. Southampton +12 (44-32) 2. Nottingham Forest 3 (10-0) 0 (0-0)
4. Bolton Wanderers +12 (40-28) 3. Sunderland 2 (9-1) 0 (0-0)
5. Chelsea +9 (33-24) 4. Southampton 2 (9-2) 0 (0-0)
6. Burnley +8 (38-30) 5. Reading 2 (8-1) 0 (0-0)
7. Nottingham Forest +8 (34-26) 6. Hull City 2 (7-1) 0 (0-0)
8. Sheffield United +6 (37-31) 7. Crystal Palace 2 (7-1) 0 (0-0)
9. Wigan Athletic +6 (31-25) 8. Tottenham Hotspur 2 (6-0) 1 (3-0)
10. Manchester City +6 (27-21) 9. Queens Park Rangers 2 (6-0) 0 (0-0)
11. Tottenham Hotspur +3 (30-27)
12. Manchester United +3 (22-19)
AGGRESSIVE GUEST: GOLDEN BOOTS OF ENGLAND:
------------------------------- ---------------------------------------------
_1_. STOKE CITY 9 (16-3) _1_. ROMAN ANPILOGOV (Wolverhampton) 220
2. Southampton 7 (17-6) 2. Eugene Plugin (Chelsea) 219
3. Liverpool 7 (14-3) 3. Vladislav Yezhergin (Burnley) 216
4. Everton 7 (10-2)
5. Chelsea 6 (13-4)
6. Newcastle United 6 (10-3) - 6371
7. Burnley 5 (12-2) - 6.955
8. West B A 5 (10-2) - 2.204
9. Wolverhampton 5 (8-1) - 44
DARK HORSE: NUM PROGNOZ/TOUR OF
------------------------- ----------------------------------------------------
_1_. Konstantin Gorshkov Hull City 3 15/1,25/X,28/X 93
2. Vadim Fedorenko Queens Park R 3 9/XX,10/1 93
3. Denis Trotsky Bolton W 3 2/1,17/1,30/X 87
SUPER-BOOTS: LEAGUE NUM RGT OF
------------------------- ---------------------------------------------
_1_. Alexey Mukhin Stoke City LC 3 35 45 3
2. Inna Sessa Sunderland PL 3 30 41 3
3. Andrey Prokhorov Liverpool PL 2 15 29 3
RARA AVIS: NUM ERR/TOUR OF
------------------------- -----------------------------------------------------
_1_. Vadim Fedorenko Queens Park R 8 6,7,9,15,16/2,14,22,30/1 240
2. Konstantin Gorshkov Hull City 6 1/1,6/1,10/12,21/1,25/1 188
3. Pavel Nikolaev Arsenal 2 3/1,13/1 62
BOMBERS:
============================================
1.Yossi Benayoun ( Liverpool / X1 ) 18
2.Andy Keogh ( Wolverhampton / 1X ) 18
3.Robert Blake ( Burnley / 1X ) 14
4.Ricardo Fuller ( Stoke City / 1X ) 13
5.Hugo Rodallega ( Wigan A / 1X ) 13
6.Drovosek ( Nottingham F / 1X ) 13
7.David Cotterill ( Sheffield U / X1 ) 12
8.Louis Saha ( Everton / 1X ) 12
9.Paul Wotton ( Southampton / X1 ) 12
:
9 seasons~~~~~~~~~~~~~~~ The FPL of ENGLAND ~~~~~~~~~~~~~~9 seasons
№№Champion(Gold)Second(Silver)Third (Bronze)Winner of Cup Golden Boots
11Arsenal Tottenham Liverpool Everton West Ham
99 Hotspur United
99Victor M. Anna Sergey Alexey Oleg
89Boikov Ilchishina Lunin Belov Antoshkiv
12West Ham Hull Nottingham Hull Fulham
90United City Forest City
90Oleg Edward Eugeny Edward Eugene
90Antoshkiv Polovoy Gladyr Polovoy Plugin
22Hull Leicester West Ham Chelsea Hull
00City City United City
00Edward Leonid Oleg Eugene Edward
01Polovoy Sementsov Antoshkiv Plugin Polovoy
22Newcastle Nottingham Wolverhampton Arsenal Nottingham
00United Forest Wanderers Forest
00Anatoly Eugeny Serge Victor M. Eugeny
12Trubarov Gladyr Vasiliev Boikov Gladyr
22Manchester Nottingham Wigan Manchester Wimbledon
00City Forest Athletic City
00Vlad Eugeny Vano Vlad Sergej
23Ezhergin Gladyr Opulsky Ezhergin Shashel'
22Newcastle Charlton Reading Chelsea Newcastle
00United Athletic United
00Anatoly Dmitry Sergey Eugene Anatoly
34Trubarov Petrov Kulakov Plugin Trubarov
22Sheffield Nottingham Leeds Chelsea Sheffield
00United Forest United United
00Nikolay Eugeny Alexey Eugene Nikolay
45Goltsev Gladyr Plotitsa Plugin Goltsev
22Derby Everton Nottingham Coventry Manchester
00County Forest City City
00Serge Artyom Eugeny Pavel Alex
56Shibaev Belov Gladyr Nikolaev Rexyard
22Manchester Derby Everton Derby Aston
00City County County Villa
00Alex Serge Artyom Serge Andrey
67Rexyard Shibaev Belov Shibaev Vozdvigenskiy
22
00
00
78
22Arsenal Derby Manchester Manchester West Bromwich
00 County City United Albion
00Pavel Serge Alex Oleg Eugene
89Nikolaev Shibaev Rexyard Kuryshev Pchelintsev
22Chelsea Manchester Liverpool Nottingham Wolverhampton
00 City Forest Wanderers
01Eugene Alex Andrey Eugeny Roman
90Plugin Rexyard Prokhorov Gladyr Anpilogov
:
---------------
Nottingham Forest (7) - Eugeny Gladyr - Bronze00, Silver02, Boots02,
Silver03, Silver05, Bronze06,
Cup10;
Manchester City (6) - Vlad Ezhergin - Gold03, Cup03,
Alex Rexyard - Boots06, Gold07, Bronze09,
Silver10;
Chelsea (4) - Eugene Plugin - Cup01, Cup04, Cup05, Gold10;
Hull City (4) - Edward Polovoy - Silver00, Cup00, Gold01, Boots01;
Derby County (4) - Serge Shibaev - Gold06, Silver07, Cup07, Silver09;
Newcastle United (3) - Anatoly Trubarov - Gold02, Gold04, Boots04;
Arsenal (3) - Victor M. Boikov - Gold99, Cup02.
Pavel Nikolaev - Gold09
West Ham United (3) - Oleg Antoshkiv - Boots99, Gold00, Bronze01;
Everton (3) - Alexey Belov - Cup99,
- Artyom Belov - Silver06, Bronze07;
Sheffield United (2) - Nikolay Goltsev - Gold05, Boots05;
Wolverhampton (2) - Serge Vasiliev - Bronze02,
Roman Anpilogov Boots10;
Liverpool (2) - Sergey Lunin - Bronze99,
Andrey Prokhorov Bronze10;
:
---------------
Eugeny Gladyr (7) - Nottingham Forest - Bronze00, Silver02, Boots02,
Silver03, Silver05, Bronze06,
Cup10;
Eugene Plugin (5) - Chelsea - Cup01, Cup04, Cup05, Gold10,
Fulham - Boots00;
Edward Polovoy (4) - Hull City - Silver00, Cup00, Gold01, Boots01;
Alex Rexyard (4) - Manchester City - Boots06, Gold07, Bronze09,
Silver10;
Serge Shibaev (4) - Derby County - Gold06, Silver07, Cup07, Silver09;
Anatoly Trubarov (3) - Newcastle United - Gold02, Gold04, Boots04;
Oleg Antoshkiv (3) - West Ham United - Boots99, Gold00, Bronze01;
Nikolay Goltsev (2) - Sheffield United - Gold05, Boots05;
Pavel Nikolaev (2) - Coventry City - Cup06,
Arsenal - Gold09;
Victor M. Boikov (2) - Arsenal - Gold99, Cup02;
Vlad Yezhergin (2) - Manchester City - Gold03, Cup03;
Artyom Belov (2) - Everton - Silver06, Bronze07;
Group A:
1 Germany
2 Turkey
3 Austria
4 Belgium
5 Kazakhstan
6 Azerbaijan
Group B:
1 Russia
2 Slovakia
3 Republic of Ireland
4 FYR Macedonia
5 Armenia
6 Andorra
Group C:
1 Italy
2 Serbia
3 Northern Ireland
4 Slovenia
5 Estonia
6 Faroe Islands
Group D:
1 France
2 Romania
3 Bosnia-Herzegovina
4 Belarus
5 Albania
6 Luxembourg
Group E:
1 Netherlands
2 Sweden
3 Finland
4 Hungary
5 Moldova
6 San Marino
Group F:
1 Croatia
2 Greece
3 Israel
4 Latvia
5 Georgia
6 Malta
Group G:
1 England
2 Switzerland
3 Bulgaria
4 Wales
5 Montenegro
Group H:
1 Portugal
2 Denmark
3 Norway
4 Cyprus
5 Iceland
Group I:
1 Spain
2 Czech Republic
3 Scotland
4 Lithuania
5 Liechtenstein
-------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, 11 August 2010
Group C: Estonia - Faroe Islands
-------------------------------------------------------------------------------
Friday, 03 September 2010
Group A: Belgium - Germany
Group A: Kazakhstan - Turkey
Group B: Andorra - Russia
Group B: Armenia - Republic of Ireland
Group B: Slovakia - FYR Macedonia
Group C: Estonia - Italy
Group C: Faroe Islands - Serbia
Group C: Slovenia - Northern Ireland
Group D: France - Belarus
Group D: Luxembourg - Bosnia-Herzegovina
Group D: Romania - Albania
Group E: Moldova - Finland
Group E: San Marino - Netherlands
Group E: Sweden - Hungary
Group F: Greece - Georgia
Group F: Israel - Malta
Group F: Latvia - Croatia
Group G: England - Bulgaria
Group G: Montenegro - Wales
Group H: Iceland - Norway
Group H: Portugal - Cyprus
Group I: Liechtenstein - Spain
Group I: Lithuania - Scotland
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 07 September 2010
Group A: Austria - Kazakhstan
Group A: Germany - Azerbaijan
Group A: Turkey - Belgium
Group B: FYR Macedonia - Armenia
Group B: Republic of Ireland - Andorra
Group B: Russia - Slovakia
Group C: Italy - Faroe Islands
Group C: Serbia - Slovenia
Group D: Albania - Luxembourg
Group D: Belarus - Romania
Group D: Bosnia-Herzegovina - France
Group E: Hungary - Moldova
Group E: Netherlands - Finland
Group E: Sweden - San Marino
Group F: Croatia - Greece
Group F: Georgia - Israel
Group F: Malta - Latvia
Group G: Bulgaria - Montenegro
Group G: Switzerland - England
Group H: Denmark - Iceland
Group H: Norway - Portugal
Group I: Czech Republic - Lithuania
Group I: Scotland - Liechtenstein
-------------------------------------------------------------------------------
Friday, 08 October 2010
Group A: Austria - Azerbaijan
Group A: Germany - Turkey
Group A: Kazakhstan - Belgium
Group B: Andorra - FYR Macedonia
Group B: Armenia - Slovakia
Group B: Republic of Ireland - Russia
Group C: Northern Ireland - Italy
Group C: Serbia - Estonia
Group C: Slovenia - Faroe Islands
Group D: Albania - Bosnia-Herzegovina
Group D: Luxembourg - Belarus
Group E: Hungary - San Marino
Group E: Moldova - Netherlands
Group F: Georgia - Malta
Group F: Greece - Latvia
Group F: Israel - Croatia
Group G: Montenegro - Switzerland
Group G: Wales - Bulgaria
Group H: Cyprus - Norway
Group H: Portugal - Denmark
Group I: Czech Republic - Scotland
Group I: Spain - Lithuania
Saturday, 09 October 2010
Group D: France - Romania
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 12 October 2010
Group A: Azerbaijan - Turkey
Group A: Belgium - Austria
Group A: Kazakhstan - Germany
Group B: Armenia - Andorra
Group B: FYR Macedonia - Russia
Group B: Slovakia - Republic of Ireland
Group C: Estonia - Slovenia
Group C: Faroe Islands - Northern Ireland
Group C: Italy - Serbia
Group D: Belarus - Albania
Group D: France - Luxembourg
Group E: Finland - Hungary
Group E: Netherlands - Sweden
Group E: San Marino - Moldova
Group F: Croatia - Malta
Group F: Greece - Israel
Group F: Latvia - Georgia
Group G: England - Montenegro
Group G: Switzerland - Wales
Group H: Denmark - Cyprus
Group H: Iceland - Portugal
Group I: Liechtenstein - Czech Republic
Group I: Scotland - Spain
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, 17 November 2010
Group E: Finland - San Marino
-------------------------------------------------------------------------------
Friday, 25 March 2011
Group A: Austria - Belgium
Group A: Germany - Kazakhstan
Group C: Serbia - Northern Ireland
Group C: Slovenia - Italy
Group D: Luxembourg - France
Group E: Hungary - Netherlands
Group I: Spain - Czech Republic
Saturday, 26 March 2011
Group B: Andorra - Slovakia
Group B: Republic of Ireland - FYR Macedonia
Group B: Russia - Armenia
Group D: Albania - Belarus
Group D: Bosnia-Herzegovina - Romania
Group F: Georgia - Croatia
Group F: Israel - Latvia
Group F: Malta - Greece
Group G: Bulgaria - Switzerland
Group G: Wales - England
Group H: Cyprus - Iceland
Group H: Norway - Denmark
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 29 March 2011
Group A: Belgium - Azerbaijan
Group A: Turkey - Austria
Group C: Estonia - Serbia
Group C: Northern Ireland - Slovenia
Group D: Romania - Luxembourg
Group E: Netherlands - Hungary
Group E: Sweden - Moldova
Group I: Czech Republic - Liechtenstein
Group I: Lithuania - Spain
-------------------------------------------------------------------------------
Friday, 03 June 2011
Group A: Austria - Germany
Group A: Belgium - Turkey
Group A: Kazakhstan - Azerbaijan
Group C: Faroe Islands - Slovenia
Group C: Italy - Estonia
Group D: Belarus - France
Group D: Romania - Bosnia-Herzegovina
Group E: Moldova - Sweden
Group E: San Marino - Finland
Group I: Liechtenstein - Lithuania
Saturday, 04 June 2011
Group B: Armenia - Russia
Group B: FYR Macedonia - Republic of Ireland
Group B: Slovakia - Andorra
Group F: Croatia - Georgia
Group F: Greece - Malta
Group F: Latvia - Israel
Group G: England - Switzerland
Group G: Montenegro - Bulgaria
Group H: Iceland - Denmark
Group H: Portugal - Norway
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 07 June 2011
Group A: Azerbaijan - Germany
Group C: Faroe Islands - Estonia
Group D: Belarus - Luxembourg
Group D: Bosnia-Herzegovina - Albania
Group E: San Marino - Hungary
Group E: Sweden - Finland
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, 10 August 2011
Group C: Northern Ireland - Faroe Islands
-------------------------------------------------------------------------------
Friday, 02 September 2011
Group A: Azerbaijan - Belgium
Group A: Germany - Austria
Group A: Turkey - Kazakhstan
Group B: Andorra - Armenia
Group B: Republic of Ireland - Slovakia
Group B: Russia - FYR Macedonia
Group C: Faroe Islands - Italy
Group C: Northern Ireland - Serbia
Group C: Slovenia - Estonia
Group D: Albania - France
Group D: Belarus - Bosnia-Herzegovina
Group D: Luxembourg - Romania
Group E: Finland - Moldova
Group E: Hungary - Sweden
Group E: Netherlands - San Marino
Group F: Georgia - Latvia
Group F: Israel - Greece
Group F: Malta - Croatia
Group G: Bulgaria - England
Group G: Wales - Montenegro
Group H: Cyprus - Portugal
Group H: Norway - Iceland
Group I: Lithuania - Liechtenstein
Saturday, 03 September 2011
Group I: Scotland - Czech Republic
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 06 September 2011
Group A: Austria - Turkey
Group A: Azerbaijan - Kazakhstan
Group B: FYR Macedonia - Andorra
Group B: Russia - Republic of Ireland
Group B: Slovakia - Armenia
Group C: Estonia - Northern Ireland
Group C: Italy - Slovenia
Group C: Serbia - Faroe Islands
Group D: Bosnia-Herzegovina - Belarus
Group D: Luxembourg - Albania
Group D: Romania - France
Group E: Finland - Netherlands
Group E: Moldova - Hungary
Group E: San Marino - Sweden
Group F: Croatia - Israel
Group F: Latvia - Greece
Group F: Malta - Georgia
Group G: England - Wales
Group G: Switzerland - Bulgaria
Group H: Denmark - Norway
Group H: Iceland - Cyprus
Group I: Scotland - Lithuania
Group I: Spain - Liechtenstein
-------------------------------------------------------------------------------
Friday, 07 October 2011
Group A: Azerbaijan - Austria
Group A: Belgium - Kazakhstan
Group A: Turkey - Germany
Group B: Andorra - Republic of Ireland
Group B: Armenia - FYR Macedonia
Group B: Slovakia - Russia
Group C: Northern Ireland - Estonia
Group C: Serbia - Italy
Group D: Bosnia-Herzegovina - Luxembourg
Group D: France - Albania
Group D: Romania - Belarus
Group E: Finland - Sweden
Group E: Netherlands - Moldova
Group F: Greece - Croatia
Group F: Israel - Georgia
Group F: Latvia - Malta
Group G: Montenegro - England
Group G: Wales - Switzerland
Group H: Cyprus - Denmark
Group H: Portugal - Iceland
Group I: Czech Republic - Spain
Saturday, 08 October 2011
Group I: Liechtenstein - Scotland
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 11 October 2011
Group A: Germany - Belgium
Group A: Kazakhstan - Austria
Group A: Turkey - Azerbaijan
Group B: FYR Macedonia - Slovakia
Group B: Republic of Ireland - Armenia
Group B: Russia - Andorra
Group C: Italy - Northern Ireland
Group C: Slovenia - Serbia
Group D: Albania - Romania
Group D: France - Bosnia-Herzegovina
Group E: Hungary - Finland
Group E: Moldova - San Marino
Group E: Sweden - Netherlands
Group F: Croatia - Latvia
Group F: Georgia - Greece
Group F: Malta - Israel
Group G: Bulgaria - Wales
Group G: Switzerland - Montenegro
Group H: Denmark - Portugal
Group H: Norway - Cyprus
Group I: Lithuania - Czech Republic
Group I: Spain - Scotland
-------------------------------------------------------------------------------
Friday, 11 November 2011 / Saturday, 12 November 2011
Play-off 1 (4 matches)
Tuesday, 15 November 2011
Play-off 2 (4 matches)
Tuesday, 20 April 2010
Inter Milan (ITA) - Barcelona (ESP)
Wednesday, 21 April 2010
Bayern Munich (DEU) - Lyonnais (FRA)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 27 April 2010
Lyonnais (FRA) - Bayern Munich (DEU)
Wednesday, 28 April 2010
Barcelona (ESP) - Inter Milan (ITA)
-------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------
Saturday, 22 May 2010
Bayern Munich (DEU) / Lyonnais (FRA) - Inter Milan (ITA) / Barcelona (ESP)
Thursday, 22 April 2010
Atletico Madrid (ESP) - Liverpool (ENG)
Hamburger (DEU) - Fulham (ENG)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday, 29 April 2010
Liverpool (ENG) - Atletico Madrid (ESP)
Fulham (ENG) - Hamburger (DEU)
-------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, 12 May 2010
Atletico Madrid (ESP) / Liverpool (ENG) - Hamburger (DEU) / Fulham (ENG)
Group A:
1 Germany
2 Turkey
3 Austria
4 Belgium
5 Kazakhstan
6 Azerbaijan
Group B:
1 Russia
2 Slovakia
3 Republic of Ireland
4 FYR Macedonia
5 Armenia
6 Andorra
Group C:
1 Italy
2 Serbia
3 Northern Ireland
4 Slovenia
5 Estonia
6 Faroe Islands
Group D:
1 France
2 Romania
3 Bosnia-Herzegovina
4 Belarus
5 Albania
6 Luxembourg
Group E:
1 Netherlands
2 Sweden
3 Finland
4 Hungary
5 Moldova
6 San Marino
Group F:
1 Croatia
2 Greece
3 Israel
4 Latvia
5 Georgia
6 Malta
Group G:
1 England
2 Switzerland
3 Bulgaria
4 Wales
5 Montenegro
Group H:
1 Portugal
2 Denmark
3 Norway
4 Cyprus
5 Iceland
Group I:
1 Spain
2 Czech Republic
3 Scotland
4 Lithuania
5 Liechtenstein
-------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, 11 August 2010
Group C: Estonia - Faroe Islands
-------------------------------------------------------------------------------
Friday, 03 September 2010
Group A: Belgium - Germany
Group A: Kazakhstan - Turkey
Group B: Andorra - Russia
Group B: Armenia - Republic of Ireland
Group B: Slovakia - FYR Macedonia
Group C: Estonia - Italy
Group C: Faroe Islands - Serbia
Group C: Slovenia - Northern Ireland
Group D: France - Belarus
Group D: Luxembourg - Bosnia-Herzegovina
Group D: Romania - Albania
Group E: Moldova - Finland
Group E: San Marino - Netherlands
Group E: Sweden - Hungary
Group F: Greece - Georgia
Group F: Israel - Malta
Group F: Latvia - Croatia
Group G: England - Bulgaria
Group G: Montenegro - Wales
Group H: Iceland - Norway
Group H: Portugal - Cyprus
Group I: Liechtenstein - Spain
Group I: Lithuania - Scotland
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 07 September 2010
Group A: Austria - Kazakhstan
Group A: Germany - Azerbaijan
Group A: Turkey - Belgium
Group B: FYR Macedonia - Armenia
Group B: Republic of Ireland - Andorra
Group B: Russia - Slovakia
Group C: Italy - Faroe Islands
Group C: Serbia - Slovenia
Group D: Albania - Luxembourg
Group D: Belarus - Romania
Group D: Bosnia-Herzegovina - France
Group E: Hungary - Moldova
Group E: Netherlands - Finland
Group E: Sweden - San Marino
Group F: Croatia - Greece
Group F: Georgia - Israel
Group F: Malta - Latvia
Group G: Bulgaria - Montenegro
Group G: Switzerland - England
Group H: Denmark - Iceland
Group H: Norway - Portugal
Group I: Czech Republic - Lithuania
Group I: Scotland - Liechtenstein
-------------------------------------------------------------------------------
Friday, 08 October 2010
Group A: Austria - Azerbaijan
Group A: Germany - Turkey
Group A: Kazakhstan - Belgium
Group B: Andorra - FYR Macedonia
Group B: Armenia - Slovakia
Group B: Republic of Ireland - Russia
Group C: Northern Ireland - Italy
Group C: Serbia - Estonia
Group C: Slovenia - Faroe Islands
Group D: Albania - Bosnia-Herzegovina
Group D: Luxembourg - Belarus
Group E: Hungary - San Marino
Group E: Moldova - Netherlands
Group F: Georgia - Malta
Group F: Greece - Latvia
Group F: Israel - Croatia
Group G: Montenegro - Switzerland
Group G: Wales - Bulgaria
Group H: Cyprus - Norway
Group H: Portugal - Denmark
Group I: Czech Republic - Scotland
Group I: Spain - Lithuania
Saturday, 09 October 2010
Group D: France - Romania
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 12 October 2010
Group A: Azerbaijan - Turkey
Group A: Belgium - Austria
Group A: Kazakhstan - Germany
Group B: Armenia - Andorra
Group B: FYR Macedonia - Russia
Group B: Slovakia - Republic of Ireland
Group C: Estonia - Slovenia
Group C: Faroe Islands - Northern Ireland
Group C: Italy - Serbia
Group D: Belarus - Albania
Group D: France - Luxembourg
Group E: Finland - Hungary
Group E: Netherlands - Sweden
Group E: San Marino - Moldova
Group F: Croatia - Malta
Group F: Greece - Israel
Group F: Latvia - Georgia
Group G: England - Montenegro
Group G: Switzerland - Wales
Group H: Denmark - Cyprus
Group H: Iceland - Portugal
Group I: Liechtenstein - Czech Republic
Group I: Scotland - Spain
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, 17 November 2010
Group E: Finland - San Marino
-------------------------------------------------------------------------------
Friday, 25 March 2011
Group A: Austria - Belgium
Group A: Germany - Kazakhstan
Group C: Serbia - Northern Ireland
Group C: Slovenia - Italy
Group D: Luxembourg - France
Group E: Hungary - Netherlands
Group I: Spain - Czech Republic
Saturday, 26 March 2011
Group B: Andorra - Slovakia
Group B: Republic of Ireland - FYR Macedonia
Group B: Russia - Armenia
Group D: Albania - Belarus
Group D: Bosnia-Herzegovina - Romania
Group F: Georgia - Croatia
Group F: Israel - Latvia
Group F: Malta - Greece
Group G: Bulgaria - Switzerland
Group G: Wales - England
Group H: Cyprus - Iceland
Group H: Norway - Denmark
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 29 March 2011
Group A: Belgium - Azerbaijan
Group A: Turkey - Austria
Group C: Estonia - Serbia
Group C: Northern Ireland - Slovenia
Group D: Romania - Luxembourg
Group E: Netherlands - Hungary
Group E: Sweden - Moldova
Group I: Czech Republic - Liechtenstein
Group I: Lithuania - Spain
-------------------------------------------------------------------------------
Friday, 03 June 2011
Group A: Austria - Germany
Group A: Belgium - Turkey
Group A: Kazakhstan - Azerbaijan
Group C: Faroe Islands - Slovenia
Group C: Italy - Estonia
Group D: Belarus - France
Group D: Romania - Bosnia-Herzegovina
Group E: Moldova - Sweden
Group E: San Marino - Finland
Group I: Liechtenstein - Lithuania
Saturday, 04 June 2011
Group B: Armenia - Russia
Group B: FYR Macedonia - Republic of Ireland
Group B: Slovakia - Andorra
Group F: Croatia - Georgia
Group F: Greece - Malta
Group F: Latvia - Israel
Group G: England - Switzerland
Group G: Montenegro - Bulgaria
Group H: Iceland - Denmark
Group H: Portugal - Norway
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 07 June 2011
Group A: Azerbaijan - Germany
Group C: Faroe Islands - Estonia
Group D: Belarus - Luxembourg
Group D: Bosnia-Herzegovina - Albania
Group E: San Marino - Hungary
Group E: Sweden - Finland
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, 10 August 2011
Group C: Northern Ireland - Faroe Islands
-------------------------------------------------------------------------------
Friday, 02 September 2011
Group A: Azerbaijan - Belgium
Group A: Germany - Austria
Group A: Turkey - Kazakhstan
Group B: Andorra - Armenia
Group B: Republic of Ireland - Slovakia
Group B: Russia - FYR Macedonia
Group C: Faroe Islands - Italy
Group C: Northern Ireland - Serbia
Group C: Slovenia - Estonia
Group D: Albania - France
Group D: Belarus - Bosnia-Herzegovina
Group D: Luxembourg - Romania
Group E: Finland - Moldova
Group E: Hungary - Sweden
Group E: Netherlands - San Marino
Group F: Georgia - Latvia
Group F: Israel - Greece
Group F: Malta - Croatia
Group G: Bulgaria - England
Group G: Wales - Montenegro
Group H: Cyprus - Portugal
Group H: Norway - Iceland
Group I: Lithuania - Liechtenstein
Saturday, 03 September 2011
Group I: Scotland - Czech Republic
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 06 September 2011
Group A: Austria - Turkey
Group A: Azerbaijan - Kazakhstan
Group B: FYR Macedonia - Andorra
Group B: Russia - Republic of Ireland
Group B: Slovakia - Armenia
Group C: Estonia - Northern Ireland
Group C: Italy - Slovenia
Group C: Serbia - Faroe Islands
Group D: Bosnia-Herzegovina - Belarus
Group D: Luxembourg - Albania
Group D: Romania - France
Group E: Finland - Netherlands
Group E: Moldova - Hungary
Group E: San Marino - Sweden
Group F: Croatia - Israel
Group F: Latvia - Greece
Group F: Malta - Georgia
Group G: England - Wales
Group G: Switzerland - Bulgaria
Group H: Denmark - Norway
Group H: Iceland - Cyprus
Group I: Scotland - Lithuania
Group I: Spain - Liechtenstein
-------------------------------------------------------------------------------
Friday, 07 October 2011
Group A: Azerbaijan - Austria
Group A: Belgium - Kazakhstan
Group A: Turkey - Germany
Group B: Andorra - Republic of Ireland
Group B: Armenia - FYR Macedonia
Group B: Slovakia - Russia
Group C: Northern Ireland - Estonia
Group C: Serbia - Italy
Group D: Bosnia-Herzegovina - Luxembourg
Group D: France - Albania
Group D: Romania - Belarus
Group E: Finland - Sweden
Group E: Netherlands - Moldova
Group F: Greece - Croatia
Group F: Israel - Georgia
Group F: Latvia - Malta
Group G: Montenegro - England
Group G: Wales - Switzerland
Group H: Cyprus - Denmark
Group H: Portugal - Iceland
Group I: Czech Republic - Spain
Saturday, 08 October 2011
Group I: Liechtenstein - Scotland
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 11 October 2011
Group A: Germany - Belgium
Group A: Kazakhstan - Austria
Group A: Turkey - Azerbaijan
Group B: FYR Macedonia - Slovakia
Group B: Republic of Ireland - Armenia
Group B: Russia - Andorra
Group C: Italy - Northern Ireland
Group C: Slovenia - Serbia
Group D: Albania - Romania
Group D: France - Bosnia-Herzegovina
Group E: Hungary - Finland
Group E: Moldova - San Marino
Group E: Sweden - Netherlands
Group F: Croatia - Latvia
Group F: Georgia - Greece
Group F: Malta - Israel
Group G: Bulgaria - Wales
Group G: Switzerland - Montenegro
Group H: Denmark - Portugal
Group H: Norway - Cyprus
Group I: Lithuania - Czech Republic
Group I: Spain - Scotland
-------------------------------------------------------------------------------
Friday, 11 November 2011 / Saturday, 12 November 2011
Play-off 1 (4 matches)
Tuesday, 15 November 2011
Play-off 2 (4 matches)
Tuesday, 30 March 2010
Bayern Munich (DEU) - Manchester United (ENG)
Olympique Lyonnais (FRA) - Girondins Bordeaux (FRA)
Wednesday, 31 March 2010
Inter Milan (ITA) - CSKA Moscow (RUS)
Arsenal (ENG) - Barcelona (ESP)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 6 April 2010
CSKA Moscow (RUS) - Inter Milan (ITA)
Barcelona (ESP) - Arsenal (ENG)
Wednesday, 7 April 2010
Manchester United (ENG) - Bayern Munich (DEU)
Girondins Bordeaux (FRA) - Olympique Lyonnais (FRA)
-------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 20 April 2010
Bayern Munich (DEU) / Manchester United (ENG) - Lyonnais (FRA) / Bordeaux (FRA)
Wednesday, 21 April 2010
Inter Milan (ITA) / CSKA Moscow (RUS) - Arsenal (ENG) / Barcelona (ESP)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 27 April 2010
Arsenal (ENG) / Barcelona (ESP) - Inter Milan (ITA) / CSKA Moscow (RUS)
Wednesday, 28 April 2010
Lyonnais (FRA) / Bordeaux (FRA) - Bayern Munich (DEU) / Manchester United (ENG)
-------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------
Saturday, 22 May 2010
Bayern/Manchester United/Lyonnais/Bordeaux - Inter/CSKA/Arsenal/Barcelona
Thursday, 1 April 2010
Benfica Lisbon (PRT) - Liverpool (ENG)
Fulham (ENG) - Wolfsburg (DEU)
Valencia (ESP) - Atletico Madrid (ESP)
Hamburger (DEU) - Standard Liege (BEL)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday, 8 April 2010
Liverpool (ENG) - Benfica Lisbon (PRT)
Wolfsburg (DEU) - Fulham (ENG)
Atletico Madrid (ESP) - Valencia (ESP)
Standard Liege (BEL) - Hamburger (DEU)
-------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday, 22 April 2010
Valencia (ESP) / Atletico Madrid (ESP) - Benfica Lisbon (PRT) / Liverpool (ENG)
Hamburger (DEU) / Standard Liege (BEL) - Fulham (ENG) / Wolfsburg (DEU)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday, 29 April 2010
Benfica Lisbon (PRT) / Liverpool (ENG) - Valencia (ESP) / Atletico Madrid (ESP)
Fulham (ENG) / Wolfsburg (DEU) - Hamburger (DEU) / Standard Liege (BEL)
-------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, 12 May 2010
Valencia/Atletico/Benfica/Liverpool - Hamburger/Standard/Fulham/Wolfsburg
Thursday, 11 March 2010
Rubin Kazan (RUS) - Wolfsburg (DEU)
Juventus (ITA) - Fulham (ENG)
Lille (FRA) - Liverpool (ENG)
Atletico Madrid (ESP) - Sporting Lisbon (PRT)
Valencia (ESP) - Werder Bremen (DEU)
Hamburger (DEU) - Anderlecht (BEL)
Benfica Lisbon (PRT) - Olympique Marseille (FRA)
Panathinaikos (GRC) - Standard Liege (BEL)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday, 18 March 2010
Wolfsburg (DEU) - Rubin Kazan (RUS)
Fulham (ENG) - Juventus (ITA)
Liverpool (ENG) - Lille (FRA)
Sporting Lisbon (PRT) - Atletico Madrid (ESP)
Werder Bremen (DEU) - Valencia (ESP)
Anderlecht (BEL) - Hamburger (DEU)
Olympique Marseille (FRA) - Benfica Lisbon (PRT)
Standard Liege (BEL) - Panathinaikos (GRC)
14- , 15-
:
. ,
14- ,
14- .
, 10- , :)
Tuesday, 16 February 2010
Milan (ITA) - Manchester United (ENG)
Olympique Lyonnais (FRA) - Real Madrid (ESP)
Wednesday, 17 February 2010
Porto (PRT) - Arsenal (ENG)
Bayern Munich (DEU) - Fiorentina (ITA)
Tuesday, 23 February 2010
Stuttgart 1893 (DEU) - Barcelona (ESP)
Olympiacos (GRC) - Girondins Bordeaux (FRA)
Wednesday, 24 February 2010
CSKA Moscow (RUS) - Sevilla (ESP)
Inter Milan (ITA) - Chelsea (ENG)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 9 March 2010
Arsenal (ENG) - Porto (PRT)
Fiorentina (ITA) - Bayern Munich (DEU)
Wednesday, 10 March 2010
Manchester United (ENG) - Milan (ITA)
Real Madrid (ESP) - Olympique Lyonnais (FRA)
Tuesday, 16 March 2010
Sevilla (ESP) - CSKA Moscow (RUS)
Chelsea (ENG) - Inter Milan (ITA)
Wednesday, 17 March 2010
Barcelona (ESP) - Stuttgart 1893 (DEU)
Girondins Bordeaux (FRA) - Olympiacos (GRC)
Tuesday, 16 February 2010
Everton (ENG) - Sporting CP Lisbon (PRT)
Thursday, 18 February 2010
Rubin Kazan (RUS) - Hapoel Tel-Aviv (ISR)
Fulham (ENG) - Shakhtar Donetsk (UKR)
Liverpool (ENG) - Unirea Urziceni (ROM)
Ajax (NLD) - Juventus (ITA)
Panathinaikos (GRC) - Roma (ITA)
Club Brugge (BEL) - Valencia (ESP)
Atletico Madrid (ESP) - Galatasaray (TUR)
Villarreal (ESP) - Wolfsburg (DEU)
Athletic Bilbao (ESP) - Anderlecht (BEL)
Hamburger (DEU) - PSV Eindhoven (NLD)
Twente 1965 (NLD) - Werder Bremen (DEU)
Hertha Berlin (DEU) - Benfica Lisbon (PRT)
Copenhagen (DNK) - Olympique Marseille (FRA)
Lille (FRA) - Fenerbahce (TUR)
Standard Liege (BEL) - Red Bull Salzburg (AUT)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 23 February 2010
Galatasaray (TUR) - Atletico Madrid (ESP)
Benfica Lisbon (PRT) - Hertha Berlin (DEU)
Thursday, 25 February 2010
Hapoel Tel-Aviv (ISR) - Rubin Kazan (RUS)
Shakhtar Donetsk (UKR) - Fulham (ENG)
Unirea Urziceni (ROM) - Liverpool (ENG)
Sporting CP Lisbon (PRT) - Everton (ENG)
Juventus (ITA) - Ajax (NLD)
Roma (ITA) - Panathinaikos (GRC)
Valencia (ESP) - Club Brugge (BEL)
Wolfsburg (DEU) - Villarreal (ESP)
Anderlecht (BEL) - Athletic Bilbao (ESP)
PSV Eindhoven (NLD) - Hamburger (DEU)
Werder Bremen (DEU) - Twente 1965 (NLD)
Olympique Marseille (FRA) - Copenhagen (DNK)
Fenerbahce (TUR) - Lille (FRA)
Red Bull Salzburg (AUT) - Standard Liege (BEL)
-------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday, 11 March 2010
Rubin Kazan(RUS) / Hapoel Tel-Aviv(ISR) - Villarreal(ESP) / Wolfsburg(DEU)
Ajax(NLD) / Juventus(ITA) - Fulham(ENG) / Shakhtar Donetsk(UKR)
Lille(FRA) / Fenerbahce(TUR) - Liverpool(ENG) / Unirea Urziceni(ROM)
Atletico Madrid(ESP) / Galatasaray(TUR) - Everton(ENG) / Sporting Lisbon(PRT)
Club Brugge(BEL) / Valencia(ESP) - Twente 1965(NLD) / Werder Bremen(DEU)
Hamburger (DEU)/ PSV Eindhoven(NLD) - Athletic Bilbao(ESP) / Anderlecht(BEL)
Hertha(DEU) / Benfica Lisbon(PRT) - Copenhagen(DNK) / Olympique Marseille(FRA)
Panathinaikos(GRC) / Roma(ITA) - Standard Liege(BEL) / Red Bull Salzburg(AUT)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday, 18 March 2010
Villarreal(ESP) / Wolfsburg(DEU) - Rubin Kazan(RUS) / Hapoel Tel-Aviv(ISR)
Fulham(ENG) / Shakhtar Donetsk(UKR) - Ajax(NLD) / Juventus(ITA)
Liverpool(ENG) / Unirea Urziceni(ROM) - Lille(FRA) / Fenerbahce(TUR)
Everton(ENG) / Sporting Lisbon(PRT) - Atletico Madrid(ESP) / Galatasaray(TUR)
Twente 1965(NLD) / Werder Bremen(DEU) - Club Brugge(BEL) / Valencia(ESP)
Athletic Bilbao(ESP) / Anderlecht(BEL) - Hamburger(DEU) / PSV Eindhoven(NLD)
Copenhagen(DNK) / Olympique Marseille(FRA) - Hertha(DEU) / Benfica Lisbon(PRT)
Standard Liege(BEL) / Red Bull Salzburg(AUT) - Panathinaikos(GRC) / Roma(ITA)
Friday, 11 June 2010
Group A: South Africa - Mexico
Group A: Uruguay - France
Saturday, 12 June 2010
Group B: Argentina - Nigeria
Group B: South Korea - Greece
Group C: England - United States of America
Sunday, 13 June 2010
Group C: Algeria - Slovenia
Group D: Germany - Australia
Group D: Serbia - Ghana
Monday, 14 June 2010
Group E: Japan - Cameroon
Group E: Netherlands - Denmark
Group F: Italy - Paraguay
Tuesday, 15 June 2010
Group F: New Zealand - Slovakia
Group G: Brazil - North Korea
Group G: Ivory Coast - Portugal
Wednesday, 16 June 2010
Group H: Honduras - Chile
Group H: Spain - Switzerland
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, 16 June 2010
Group A: South Africa - Uruguay
Thursday, 17 June 2010
Group A: France - Mexico
Group B: Argentina - South Korea
Group B: Greece - Nigeria
Friday, 18 June 2010
Group C: England - Algeria
Group C: Slovenia - United States of America
Group D: Germany - Serbia
Saturday, 19 June 2010
Group D: Ghana - Australia
Group E: Cameroon - Denmark
Group E: Netherlands - Japan
Sunday, 20 June 2010
Group F: Italy - New Zealand
Group F: Paraguay - Slovakia
Group G: Brazil - Ivory Coast
Monday, 21 June 2010
Group G: Portugal - North Korea
Group H: Chile - Switzerland
Group H: Spain - Honduras
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 22 June 2010
Group A: France - South Africa
Group A: Mexico - Uruguay
Group B: Greece - Argentina
Group B: Nigeria - South Korea
Wednesday, 23 June 2010
Group C: Slovenia - England
Group C: United States of America - Algeria
Group D: Australia - Serbia
Group D: Ghana - Germany
Thursday, 24 June 2010
Group E: Cameroon - Netherlands
Group E: Denmark - Japan
Group F: Paraguay - New Zealand
Group F: Slovakia - Italy
Friday, 25 June 2010
Group G: North Korea - Ivory Coast
Group G: Portugal - Brazil
Group H: Chile - Spain
Group H: Switzerland - Honduras
-------------------------------------------------------------------------------
Saturday, 26 June 2010
Winner Group A - Runner-up Group B
Winner Group C - Runner-up Group D
Sunday, 27 June 2010
Winner Group B - Runner-up Group A
Winner Group D - Runner-up Group C
Monday, 28 June 2010
Winner Group E - Runner-up Group F
Winner Group G - Runner-up Group H
Tuesday, 29 June 2010
Winner Group F - Runner-up Group E
Winner Group H - Runner-up Group G
-------------------------------------------------------------------------------
Friday, 2 July 2010
QF1: Winner Group A / Runner-up Group B - Winner Group C / Runner-up Group D
QF2: Winner Group E / Runner-up Group F - Winner Group G / Runner-up Group H
Saturday, 3 July 2010
QF3: Winner Group B / Runner-up Group A - Winner Group D / Runner-up Group C
QF4: Winner Group F / Runner-up Group E - Winner Group H / Runner-up Group G
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 6 July 2010
SF1: Winner QF1 - Winner QF2
Wednesday, 7 July 2010
SF2: Winner QF3 - Winner QF4
-------------------------------------------------------------------------------
Saturday, 10 July 2010
Loser SF1 - Loser SF2
Sunday, 11 July 2010
Winner SF1 - Winner SF2
.
- ,
.
Team: ARSENAL
12 Robin van Persie
1X Andrei Arshavin
21 Eduardo
2X Samir Nasri
X2 Cesc Fabregas
X1 Denilson
1* Abou Diaby
2* William Gallas
X* Thomas Vermaelen
1= Bacary Sagna
2= Emmanuel Eboue
X= Manuel Almunia
Team: ARSENAL(*)
12 Carlos Vela
1X Nicklas Bendtner
21 Theo Walcott
2X Jack Wilshere
X2 Tomas Rosicky
X1 Aaron Ramsey
1* Alexandre Song
2* Philippe Senderos
X* Gael Clichy
1= Johan Djourou
2= Mikael Silvestre
X= Lukasz Fabianski
Team: MANCITY
12 Craig Bellamy
1X Emmanuel Adebayor
21 Robinho
2X Shaun Wright-Phillips
X2 Nigel de Jong
X1 Stephen Ireland
1* Michael Johnson
2* Pablo Zabaleta
X* Nedum Onuoha
1= Wayne Bridge
2= Micah Richards
X= Shay Given
Team: MANCITY(*)
12 Benjani
1X Carlos Tevez
21 Roque Santa Cruz
2X Kelvin Etuhu
X2 Martin Petrov
X1 Vladimir Weiss
1* Kolo Toure
2* Gareth Barry
X* Javier Garrido
1= Richard Dunne
2= Shaleum Logan
X= Stuart Taylor
Team: EVERTON
12 Yakubu Ayegbeni
1X Louis Saha
21 Jo
2X Mikel Arteta
X2 Leon Osman
X1 Tim Cahill
1* Dinijar Bilyaletdinov
2* Joleon Lescott
X* Joseph Yobo
1= Leighton Baines
2= Tony Hibbert
X= Carlo Nash
Team: EVERTON(*)
12 Kieran Agard
1X Victor Anichebe
21 Lukas Jutkiewicz
2X Marouane Fellaini
X2 Dan Gosling
X1 James Vaughan
1* Steven Pienaar
2* Philip Neville
X* Jack Rodwell
1= Phil Jagielka
2= Seamus Coleman
X= Tim Howard
Team: CHELSEA
12 Nicolas Anelka
1X Didier Drogba
21 Salomon Kalou
2X Michael Ballack
X2 Joe Cole
X1 Frank Lampard
1* Michael Essien
2* Ricardo Carvalho
X* John Terry
1= Ashley Cole
2= Branislav Ivanovich
X= Petr Chech
Team: CHELSEA(*)
12 Daniel Sturridge
1X Nemanja Matic
21 John Mikel
2X Yuri Zhirkov
X2 Deco
X1 Florent Malouda
1* Sam Hutchinson
2* Alex
X* Paulo Ferreira
1= Juliano Belletti
2= Jose Bosingwa
X= Ross Turnbull
Team: WESTHAM
12 Frank Nouble
1X Carlton Cole
21 Dean Ashton
2X Scott Parker
X2 Kieron Dyer
X1 Mark Noble
1* Junior Stanislas
2* James Collins
X* Matthew Upson
1= Jonathan Spector
2= Daniel Gabbidon
X= Robert Green
Team: WESTHAM(*)
12 Guillermo Franco
1X Zavon Hines
21 Alessandro Diamanti
2X Luis Jimenez
X2 Julien Faubert
X1 Valon Behrami
1* Luis Boa Morte
2* James Tomkins
X* Calum Davenport
1= Jordan Spence
2= Herita Ilunga
X= Peter Kurucz
Team: WESTBA
12 Juan Carlos Menseguez
1X Roman Bednar
21 Craig Beattie
2X James Morrison
X2 Ishmael Miller
X1 Chris Brunt
1* Robert Koren
2* Leon Barnett
X* Marek Cech
1= Jonas Olsson
2= Neil Clement
X= Dean Kiely
Team: WESTBA(*)
12 Sherjill MacDonald
1X Luke Moore
21 Chris Wood
2X Graham Dorrans
X2 Andrade Filipe Teixeira
X1 Kim Do Heon
1* Youssuf Mulumbu
2* Paul Downing
X* Shelton Martis
1= Gianni Zuiverloon
2= Abdoulaye Meite
X= Scott Carson
Team: TOTTENHAM
12 Peter Crouch
1X Jermain Defoe
21 Robbie Keane
2X Jermaine Jenas
X2 Tom Huddlestone
X1 Aaron Lennon
1* David Bentley
2* Benoit Assou-Ekotto
X* Ledley King
1= Gareth Bale
2= Alan Hutton
X= Heurelho Gomes
Team: TOTTENHAM(*)
12 Giovani Dos Santos
1X Roman Pavlyuchenko
21 Jonathan Obika
2X Jamie O'Hara
X2 Wilson Palacios
X1 Luka Modric
1* Niko Kranjcar
2* Jonathan Woodgate
X* Vedran Corluka
1= Michael Dawson
2= Kyle Naughton
X= Carlo Cudicini
Team: NOTTING
12 Dele Adebola
1X Robert Earnshaw
21 Nathan Tyson
2X Paul Anderson
X2 Arron Davies
X1 Garath McCleary
1* Lewis McGugan
2* James Perch
X* Wes Morgan
1= Luke Chambers
2= Kelvin Wilson
X= Lee Camp
Team: NOTTING(*)
12 Dexter Blackstock
1X David McGoldrick
21 Joe Garner
2X Radoslaw Majewski
X2 Paul McKenna
X1 Guy Moussi
1* Chris Cohen
2* Julian Bennett
X* Joe Heath
1= Chris Gunter
2= Joel Lynch
X= Paul Smith
Team: PORTSM
12 Frederic Piquionne
1X John Utaka
21 Nwankwo Kanu
2X Hayden Mullins
X2 Papa Bouba Diop
X1 Michael Brown
1* Anthony Vanden Borre
2* Aaron Mokoena
X* Hermann Hreidarsson
1= Younes Kaboul
2= Linvoy Primus
X= David James
Team: PORTSM(*)
12 Tommy Smith
1X Omar Alieu Koroma
21 Danny Webber
2X Angelos Basinas
X2 Kevin Boateng
X1 Richard Hughes
1* Marc Wilson
2* Steve Finnan
X* Nadir Belhadj
1= Martin Cranie
2= Tal Ben Haim
X= Asmir Begovic
Team: WIGAN
12 Scott Sinclair
1X Hugo Rodallega
21 Jason Scotland
2X Jordi Gomez
X2 Hendry Thomas
X1 Jason Koumas
1* Cho Won-Hee
2* Mario Melchiot
X* Titus Bramble
1= Maynor Figueroa
2= Paul Scharner
X= Chris Kirkland
Team: WIGAN(*)
12 Tomasz Kupisz
1X Callum McManaman
21 Marlon King
2X James McCarthy
X2 Ben Watson
X1 Daniel De Ridder
1* Olivier Kapo
2* Tomasz Cywka
X* Antonio Amaya
1= Erik Edman
2= Emmerson Boyce
X= Michael Pollitt
Team: MIDDLE
12 Marvin Emnes
1X Jeremie Aliadiere
21 Jonathan Franks
2X Didier Digard
X2 Mohamed Shawky
X1 John Johnson
1* Julio Arca
2* Emanuel Pogatetz
X* Chris Riggott
1= Andrew Taylor
2= Justin Hoyte
X= Brad Jones
Team: MIDDLE(*)
12 Josh Walker
1X Tuncay Sanli
21 Gareth Southgate
2X Gary O'Neil
X2 Nathan Porritt
X1 Adam Johnson
1* Seb Hines
2* Joe Bennett
X* David Wheater
1= Matthew Bates
2= Anthony McMahon
X= Jason Steele
Team: LIVERPOOL
12 Andriy Voronin
1X Fernando Torres
21 Dirk Kuyt
2X Albert Riera
X2 Steven Gerrard
X1 Yossi Benayoun
1* Lucas
2* Jamie Carragher
X* Daniel Agger
1= Glen Johnson
2= Emiliano Insua
X= Pepe Reina
Team: LIVERPOOL(*)
12 Craig Lindfield
1X Ryan Babel
21 David N'Gog
2X Damien Plessis
X2 Javier Mascherano
X1 Jay Spearing
1* Alberto Aquilani
2* Philipp Degen
X* Andrea Dossena
1= Martin Skrtel
2= Fabio Aurelio
X= Diego Cavalieri
Team: ASTON
12 Gabriel Agbonlahor
1X John Carew
21 Marlon Harewood
2X James Milner
X2 Stiliyan Petrov
X1 Ashley Young
1* Steve Sidwell
2* Curtis Davies
X* Carlos Cuellar
1= Wilfred Bouma
2= Luke Young
X= Brad Friedel
Team: ASTON(*)
12 Nathan Delfouneso
1X Emile Heskey
21 Craig Gardner
2X Nigel Reo-Coker
X2 Isaiah Osbourne
X1 Moustapha Salifou
1* Stewart Downing
2* Ciaran Clark
X* Nicky Shorey
1= Stephen O'Halloran
2= Habib Beye
X= Brad Guzan
Team: LEICESTER
12 Matty Fryatt
1X Andy King
21 Steve Howard
2X Matthew Oakley
X2 Max Gradel
X1 Lloyd Dyer
1* Stephen Clemence
2* Aleksandar Tunchev
X* Michael Morrison
1= Wayne Brown
2= Robbie Neilson
X= Chris Weale
Team: LEICESTER(*)
12 Yann Kermorgant
1X Martyn Waghorn
21 DJ Campbell
2X Richie Wellens
X2 Dany N'Guessan
X1 Ryan McGivern
1* Nicky Adams
2* Chris Powell
X* Luke O'Neill
1= Jack Hobbs
2= Bruno Berner
X= Conrad Logan
Team: READING
12 Dave Mooney
1X Noel Hunt
21 Shane Long
2X Jobi McAnuff
X2 Marek Matejovsky
X1 Brynjar Gunnarsson
1* Kalifa Cisse
2* Matthew Mills
X* Ivar Ingimarsson
1= Chris Armstrong
2= Ryan Bertrand
X= Adam Federici
Team: READING(*)
12 Radoslav Vasilev
1X Grzegorz Rasiak
21 Simon Church
2X Gylfi Sigurosson
X2 Jem Karacan
X1 Hal Robson-Kanu
1* Jimmy Kebe
2* Alex Pearce
X* Darren O'Dea
1= Shaun Cummings
2= Julian Kelly
X= Ben Hamer
Team: FULHAM
12 Bobby Zamora
1X Andrew Johnson
21 Erik Nevland
2X Simon Davies
X2 Zoltan Gera
X1 Danny Murphy
1* Dickson Etuhu
2* Aaron Hughes
X* Brede Hangeland
1= John Paintsil
2= Paul Konchesky
X= Mark Schwarzer
Team: FULHAM(*)
12 Diomansy Kamara
1X Eddie Johnson
21 Hameur Bouazza
2X Robert Milsom
X2 Bjorn Helge Riise
X1 Clint Dempsey
1* Andranik Teymourian
2* Chris Baird
X* Toni Kallio
1= Adrian Leijer
2= Stephan Kelly
X= David Stockdale
Team: SOUTH
12 Matthew Paterson
1X Grzegorz Rasiak
21 Marek Saganowski
2X Morgan Schneiderlin
X2 Lee Holmes
X1 Paul Wotton
1* Simon Gillett
2* Oliver Lancashire
X* Dan Harding
1= Wayne Thomas
2= Chris Perry
X= Kelvin Davis
Team: SOUTH(*)
12 Kayne McLaggon
1X Jamie White
21 Jack Boyle
2X Adam Lallana
X2 Oscar Gobern
X1 Jake Thomson
1* Anthony Pulis
2* Jack Saville
X* Lloyd James
1= Lee Molyneux
2= Joseph Mills
X= Tommy Forecast
Team: NEWCASTLE
12 Damien Duff
1X Shola Ameobi
21 Peter Levenkrands
2X Joey Barton
X2 Nicky Butt
X1 Danny Guthrie
1* Kevin Nolan
2* Zurab Khizanishvili
X* Danny Simpson
1= Jose Enrique
2= Fabricio Coloccini
X= Steve Harper
Team: NEWCASTLE(*)
12 Andy Carroll
1X Ryan Taylor
21 Nile Ranger
2X Alan Smith
X2 Jonny Godsmark
X1 Jonas Gutierrez
1* Geremi
2* Callum Morris
X* Tamas Kadar
1= Steven Taylor
2= Habib Beye
X= Tim Krul
Team: CRYSTAL
12 Victor Moses
1X Stern John
21 Freddie Sears
2X Nick Carle
X2 Neil Danns
X1 Darren Ambrose
1* Shaun Derry
2* Jose Fonte
X* Paddy McCarthy
1= Clint Hill
2= Nathaniel Clyne
X= Julian Speroni
Team: CRYSTAL(*)
12 Sean Scannell
1X Calvin Andrew
21 Alan Lee
2X Hakeem Adelakun
X2 Alassane N`Diaye
X1 James Comley
1* Kieron Cadogan
2* Matthew Lawrence
X* Johannes Ertl
1= Danny Butterfield
2= Lee Hills
X= Darryl Flahavan
Team: LEEDS
12 Luciano Becchio
1X Jermaine Beckford
21 Mike Grella
2X Neil Kilkenny
X2 David Prutton
X1 Fabian Delph
1* Alan Sheehan
2* Richard Naylor
X* Rui Marques
1= Patrick Kisnorbo
2= Jason Crowe
X= Casper Ankergren
Team: LEEDS(*)
12 Enoch Showunmi
1X Robert Snodgrass
21 Tom Elliott
2X Andy Robinson
X2 Bradley Johnson
X1 Andy Hughes
1* Jonny Howson
2* Aidan White
X* Jonathan Webb
1= Paul Huntington
2= Ben Parker
X= Shane Higgs
Team: BIRMING
12 Cameron Jerome
1X Kevin Phillips
21 Garry O'Connor
2X Lee Carsley
X2 Lee Bowyer
X1 Gary McSheffrey
1* Sebastian Larsson
2* Liam Ridgewell
X* Martin Taylor
1= David Murphy
2= Stephen Carr
X= Maik Taylor
Team: BIRMING(*)
12 Marcus Bent
1X Christian Benitez
21 James McFadden
2X Damien Johnson
X2 Keith Fahey
X1 Barry Ferguson
1* Jordon Mutch
2* Giovanny Espinoza
X* Gregory Vignal
1= Franck Queudrue
2= Roger Johnson
X= Joe Hart
Team: BLACKBURN
12 Jason Roberts
1X Benni McCarthy
21 Vince Grella
2X Morten Gamst Pedersen
X2 David Dunn
X1 Keith Andrews
1* Brett Emerton
2* Ryan Nelsen
X* Christopher Samba
1= Lars Jacobsen
2= Gael Givet
X= Paul Robinson
Team: BLACKBURN(*)
12 Franco Di Santo
1X El Hadji Diouf
21 Nikola Kalinic
2X David Hoilett
X2 Elrio van Heerden
X1 Steven Reid
1* Steven N`Zoni
2* Martin Olsson
X* Pascal Chimbonda
1= Michel Salgado
2= Zurab Khizanishvili
X= Jason Brown
Team: BOLTON
12 Mustapha Riga
1X Kevin Davies
21 Johan Elmander
2X Joey O'Brien
X2 Matthew Taylor
X1 Ricardo Gardner
1* Fabrice Muamba
2* Gary Cahill
X* Paul Robinson
1= Jlloyd Samuel
2= Nicky Hunt
X= Adam Bogdan
Team: BOLTON(*)
12 Zoltan Harsanyi
1X Ricardo Vaz Te
21 Tope Obadeyi
2X Mark Davies
X2 Tamir Cohen
X1 Gavin McCann
1* Sean Davis
2* Andy O'Brien
X* Gretar Steinsson
1= Danny Shittu
2= Chris Basham
X= Jussi Jaaskelainen
Team: WOLVER
12 Sam Vokes
1X Andy Keogh
21 Sylvan Ebanks-Blake
2X Karl Henry
X2 Michael Kightly
X1 Stephen Ward
1* David Edwards
2* Jody Craddock
X* Richard Stearman
1= George Elokobi
2= Neill Collins
X= Wayne Hennessey
Team: WOLVER(*)
12 Ashley Hemmings
1X Kevin Doyle
21 Chris Iwelumo
2X Nenad Milijash
X2 Matthew Jarvis
X1 Daniel Jones
1* David Jones
2* Kevin Foley
X* Stephen Ward
1= Matt Hill
2= Jason Shackell
X= Matt Murray
Team: STOKECITY
12 Mamady Sidibe
1X Ricardo Fuller
21 Richard Cresswell
2X Rory Delap
X2 Liam Lawrence
X1 Glenn Whelan
1* Tom Soares
2* Ryan Shawcross
X* Robert Huth
1= Danny Higginbotham
2= Andy Griffin
X= Steve Simonsen
Team: STOKECITY(*)
12 Dave Kitson
1X James Beattie
21 Tuncay Sanli
2X Michael Tonge
X2 Amdy Faye
X1 Salif Diao
1* Danny Pugh
2* Leon Cort
X* Andy Wilkinson
1= Danny Collins
2= Carl Dickinson
X= Thomas Sorensen
Team: QUEENS
12 Patrick Agyemang
1X Jay Simpson
21 Rowan Vine
2X Akos Buzsaky
X2 Gavin Mahon
X1 Martin Rowlands
1* Mikele Leigertwood
2* Kaspars Gorkshs
X* Fitz Hall
1= Damion Stewart
2= Peter Ramage
X= Elvijs Putninsh
Team: QUEENS(*)
12 Ben Watson
1X Angelo Balanta
21 Alessandro Pellicori
2X Alejandro Faurlin
X2 Lee Cook
X1 Matteo Alberti
1* Hogan Ephraim
2* Gary Borrowdale
X* Joe Oastler
1= Matthew Connolly
2= Lee Brown
X= Radek Cherniy
Team: MANUNITED
12 Michael Owen
1X Wayne Rooney
21 Dimitar Berbatov
2X Ryan Giggs
X2 Anderson
X1 Nani
1* Owen Hargreaves
2* Wesley Brown
X* Rio Ferdinand
1= Patrice Evra
2= Gary Neville
X= Edwin van der Sar
Team: MANUNITED(*)
12 Federico Macheda
1X Gabriel Obertan
21 Danny Welbeck
2X Paul Scholes
X2 Darren Fletcher
X1 Michael Carrick
1* Park Ji-Sung
2* John O'Shea
X* Rafael
1= Fabio
2= Nemanja Vidich
X= Ben Foster
Team: SUNDER
12 Frazier Campbell
1X Kenwyne Jones
21 Darren Bent
2X Steed Malbranque
X2 Carlos Edwards
X1 Kieran Richardson
1* Lorik Cana
2* Anton Ferdinand
X* Nyron Nosworthy
1= George McCartney
2= Philip Bardsley
X= Craig Gordon
Team: SUNDER(*)
12 Daryl Murphy
1X Anthony Stokes
21 David Healy
2X Nathan Luscombe
X2 Andy Reid
X1 Grant Leadbitter
1* Lee Cattermole
2* Paulo da Silva
X* Jean-Yves M'voto
1= Russell Anderson
2= Danny Collins
X= Marton Fulop
Team: HULLCITY
12 Caleb Folan
1X Jozy Altidore
21 Craig Fagan
2X Geovanni
X2 Nick Barmby
X1 Stephen Hunt
1* Ian Ashbee
2* Anthony Gardner
X* Kamil Zayatte
1= Andy Dawson
2= Nathan Doyle
X= Boaz Myhill
Team: HULLCITY(*)
12 Nicky Featherstone
1X Daniel Cousin
21 Jan Vennegoor of Hesselink
2X George Boateng
X2 Peter Halmosi
X1 Richard Garcia
1* Kevin Kilbane
2* Steven Mouyokolo
X* Paul McShane
1= Ibrahima Sonko
2= Bernard Mendy
X= Matt Duke
Team: DERBY
12 Chris Porter
1X Kris Commons
21 Rob Hulse
2X Lee Croft
X2 Gary Teale
X1 Robbie Savage
1* Paul Green
2* Dean Leacock
X* Miles Addison
1= James McEveley
2= Paul Connolly
X= Stephen Bywater
Team: DERBY(*)
12 Paul Dickov
1X Steve Davies
21 Giles Barnes
2X Stephen Pearson
X2 Jake Livermore
X1 Arnaud Mendy
1* Dean Moxey
2* Ben Pringle
X* Mark O'Brien
1= Shaun Barker
2= Jake Buxton
X= Saul Deeney
Team: SHEFFIELD
12 Jamie Ward
1X Ched Evans
21 Darius Henderson
2X Ryan France
X2 Kyel Reid
X1 David Cotterill
1* Nick Montgomery
2* Matthew Kilgallon
X* Chris Morgan
1= Gary Naysmith
2= Kyle Walker
X= Mark Bunn
Team: SHEFFIELD(*)
12 Lee Williamson
1X Glen Little
21 Keith Treacy
2X Stephen Quinn
X2 James Harper
X1 Gary Speed
1* Jonathan Fortune
2* Andrew Davies
X* Andy Taylor
1= Jordan Stewart
2= Derek Geary
X= Ian Bennett
Team: BURNLEY
12 Martin Paterson
1X Robert Blake
21 Steven Fletcher
2X Chris McCann
X2 Johannes Gudjonsson
X1 Wade Elliott
1* Kevin McDonald
2* Stephen Caldwell
X* Clarke Carlisle
1= Michael Duff
2= Christian Kalvenes
X= Diego Penny
Team: BURNLEY(*)
12 Steven Thompson
1X David Nugent
21 Jay Rodriguez
2X Chris Eagles
X2 Fernando Guerrero
X1 Remco van der Schaaf
1* Adam Kay
2* Stephen Jordan
X* Andre Bikey
1= Tyrone Mears
2= Graham Alexander
X= Brian Jensen
- - - ?
?
2007, -
, ( ).
2008 , ...
Roman Porochin.
, ;
, ?
, , ( -
2007), ( 2008) - ,
( - -
"", , ?)...
?
, (1
- 2006/2007, 2 - 2008/2009
[ , ], 3
- "", )
( 19 23 - 5 - -)?
, , ,
?!?
, , - ,
( , )...
Eugene Plugin
1
Fulham - Middlesbrough
Burnley - Leeds United
Newcastle U - Bolton W
Reading - Queens Park R
Hull City - Southampton
Birmingham C - Leicester C
Crystal P - Stoke City
Wolverhampton - Wigan A
2
Wigan A - Fulham
Middlesbrough - Burnley
Leeds United - Newcastle U
Bolton W - Reading
Queens Park R - Hull City
Southampton - Birmingham C
Leicester C - Crystal P
Stoke City - Wolverhampton
3
Fulham - Burnley
Newcastle U - Middlesbrough
Reading - Leeds United
Hull City - Bolton W
Birmingham C - Queens Park R
Crystal P - Southampton
Wolverhampton - Leicester C
Wigan A - Stoke City
4
Fulham - Newcastle U
Burnley - Stoke City
Middlesbrough - Reading
Leeds United - Hull City
Bolton W - Birmingham C
Queens Park R - Crystal P
Southampton - Wolverhampton
Leicester C - Wigan A
5
Reading - Fulham
Newcastle U - Burnley
Hull City - Middlesbrough
Birmingham C - Leeds United
Crystal P - Bolton W
Wolverhampton - Queens Park R
Wigan A - Southampton
Stoke City - Leicester C
6
Fulham - Hull City
Burnley - Reading
Leicester C - Newcastle U
Middlesbrough - Birmingham C
Leeds United - Crystal P
Bolton W - Wolverhampton
Queens Park R - Wigan A
Southampton - Stoke City
7
Birmingham C - Fulham
Hull City - Burnley
Newcastle U - Reading
Crystal P - Middlesbrough
Wolverhampton - Leeds United
Wigan A - Bolton W
Stoke City - Queens Park R
Leicester C - Southampton
8
Fulham - Crystal P
Burnley - Birmingham C
Newcastle U - Hull City
Reading - Southampton
Middlesbrough - Wolverhampton
Leeds United - Wigan A
Bolton W - Stoke City
Queens Park R - Leicester C
9
Wolverhampton - Fulham
Crystal P - Burnley
Birmingham C - Newcastle U
Hull City - Reading
Wigan A - Middlesbrough
Stoke City - Leeds United
Leicester C - Bolton W
Southampton - Queens Park R
10
Queens Park R - Fulham
Burnley - Wolverhampton
Newcastle U - Crystal P
Reading - Birmingham C
Hull City - Wigan A
Middlesbrough - Stoke City
Leeds United - Leicester C
Bolton W - Southampton
11
Fulham - Stoke City
Wigan A - Burnley
Wolverhampton - Newcastle U
Crystal P - Reading
Birmingham C - Hull City
Leicester C - Middlesbrough
Southampton - Leeds United
Queens Park R - Bolton W
12
Fulham - Leicester C
Burnley - Bolton W
Newcastle U - Wigan A
Reading - Wolverhampton
Hull City - Crystal P
Stoke City - Birmingham C
Middlesbrough - Southampton
Leeds United - Queens Park R
13
Southampton - Fulham
Leicester C - Burnley
Stoke City - Newcastle U
Wigan A - Reading
Wolverhampton - Hull City
Birmingham C - Crystal P
Queens Park R - Middlesbrough
Bolton W - Leeds United
14
Leeds United - Fulham
Burnley - Southampton
Newcastle U - Queens Park R
Reading - Stoke City
Hull City - Leicester C
Birmingham C - Wolverhampton
Crystal P - Wigan A
Middlesbrough - Bolton W
15
Fulham - Bolton W
Queens Park R - Burnley
Southampton - Newcastle U
Leicester C - Reading
Stoke City - Hull City
Wigan A - Birmingham C
Wolverhampton - Crystal P
Leeds United - Middlesbrough
16
Middlesbrough - Fulham
Leeds United - Burnley
Bolton W - Newcastle U
Queens Park R - Reading
Southampton - Hull City
Leicester C - Birmingham C
Stoke City - Crystal P
Wigan A - Wolverhampton
17
Fulham - Wigan A
Burnley - Middlesbrough
Newcastle U - Leeds United
Reading - Bolton W
Hull City - Queens Park R
Birmingham C - Southampton
Crystal P - Leicester C
Wolverhampton - Stoke City
18
Burnley - Fulham
Middlesbrough - Newcastle U
Leeds United - Reading
Bolton W - Hull City
Queens Park R - Birmingham C
Southampton - Crystal P
Leicester C - Wolverhampton
Stoke City - Wigan A
19
Newcastle U - Fulham
Stoke City - Burnley
Reading - Middlesbrough
Hull City - Leeds United
Birmingham C - Bolton W
Crystal P - Queens Park R
Wolverhampton - Southampton
Wigan A - Leicester C
20
Fulham - Reading
Burnley - Newcastle U
Middlesbrough - Hull City
Leeds United - Birmingham C
Bolton W - Crystal P
Queens Park R - Wolverhampton
Southampton - Wigan A
Leicester C - Stoke City
21
Hull City - Fulham
Reading - Burnley
Newcastle U - Leicester C
Birmingham C - Middlesbrough
Crystal P - Leeds United
Wolverhampton - Bolton W
Wigan A - Queens Park R
Stoke City - Southampton
22
Fulham - Birmingham C
Burnley - Hull City
Reading - Newcastle U
Middlesbrough - Crystal P
Leeds United - Wolverhampton
Bolton W - Wigan A
Queens Park R - Stoke City
Southampton - Leicester C
23
Crystal P - Fulham
Birmingham C - Burnley
Hull City - Newcastle U
Southampton - Reading
Wolverhampton - Middlesbrough
Wigan A - Leeds United
Stoke City - Bolton W
Leicester C - Queens Park R
24
Fulham - Wolverhampton
Burnley - Crystal P
Newcastle U - Birmingham C
Reading - Hull City
Middlesbrough - Wigan A
Leeds United - Stoke City
Bolton W - Leicester C
Queens Park R - Southampton
25
Fulham - Queens Park R
Wolverhampton - Burnley
Crystal P - Newcastle U
Birmingham C - Reading
Wigan A - Hull City
Stoke City - Middlesbrough
Leicester C - Leeds United
Southampton - Bolton W
26
Stoke City - Fulham
Burnley - Wigan A
Newcastle U - Wolverhampton
Reading - Crystal P
Hull City - Birmingham C
Middlesbrough - Leicester C
Leeds United - Southampton
Bolton W - Queens Park R
27
Leicester C - Fulham
Bolton W - Burnley
Wigan A - Newcastle U
Wolverhampton - Reading
Crystal P - Hull City
Birmingham C - Stoke City
Southampton - Middlesbrough
Queens Park R - Leeds United
28
Fulham - Southampton
Burnley - Leicester C
Newcastle U - Stoke City
Reading - Wigan A
Hull City - Wolverhampton
Crystal P - Birmingham C
Middlesbrough - Queens Park R
Leeds United - Bolton W
29
Fulham - Leeds United
Southampton - Burnley
Queens Park R - Newcastle U
Stoke City - Reading
Leicester C - Hull City
Wolverhampton - Birmingham C
Wigan A - Crystal P
Bolton W - Middlesbrough
30
Bolton W - Fulham
Burnley - Queens Park R
Newcastle U - Southampton
Reading - Leicester C
Hull City - Stoke City
Birmingham C - Wigan A
Crystal P - Wolverhampton
Middlesbrough - Leeds United
1
Liverpool - Sheffield U
Sunderland - Chelsea
Nottingham F - Blackburn R
Everton - Manchester C
Arsenal - Tottenham H
Derby County - Aston Villa
West Ham U - Portsmouth
West Bromwich - Manchester U
2
Manchester U - Liverpool
Sheffield U - Sunderland
Chelsea - Nottingham F
Blackburn R - Everton
Manchester C - Arsenal
Tottenham H - Derby County
Aston Villa - West Ham U
Portsmouth - West Bromwich
3
Liverpool - Sunderland
Nottingham F - Sheffield U
Everton - Chelsea
Arsenal - Blackburn R
Derby County - Manchester C
West Ham U - Tottenham H
West Bromwich - Aston Villa
Manchester U - Portsmouth
4
Liverpool - Nottingham F
Sunderland - Portsmouth
Sheffield U - Everton
Chelsea - Arsenal
Blackburn R - Derby County
Manchester C - West Ham U
Tottenham H - West Bromwich
Aston Villa - Manchester U
5
Everton - Liverpool
Nottingham F - Sunderland
Arsenal - Sheffield U
Derby County - Chelsea
West Ham U - Blackburn R
West Bromwich - Manchester C
Manchester U - Tottenham H
Portsmouth - Aston Villa
6
Liverpool - Arsenal
Sunderland - Everton
Aston Villa - Nottingham F
Sheffield U - Derby County
Chelsea - West Ham U
Blackburn R - West Bromwich
Manchester C - Manchester U
Tottenham H - Portsmouth
7
Derby County - Liverpool
Arsenal - Sunderland
Nottingham F - Everton
West Ham U - Sheffield U
West Bromwich - Chelsea
Manchester U - Blackburn R
Portsmouth - Manchester C
Aston Villa - Tottenham H
8
Liverpool - West Ham U
Sunderland - Derby County
Nottingham F - Arsenal
Everton - Tottenham H
Sheffield U - West Bromwich
Chelsea - Manchester U
Blackburn R - Portsmouth
Manchester C - Aston Villa
9
West Bromwich - Liverpool
West Ham U - Sunderland
Derby County - Nottingham F
Arsenal - Everton
Manchester U - Sheffield U
Portsmouth - Chelsea
Aston Villa - Blackburn R
Tottenham H - Manchester C
10
Manchester C - Liverpool
Sunderland - West Bromwich
Nottingham F - West Ham U
Everton - Derby County
Arsenal - Manchester U
Sheffield U - Portsmouth
Chelsea - Aston Villa
Blackburn R - Tottenham H
11
Liverpool - Portsmouth
Manchester U - Sunderland
West Bromwich - Nottingham F
West Ham U - Everton
Derby County - Arsenal
Aston Villa - Sheffield U
Tottenham H - Chelsea
Manchester C - Blackburn R
12
Liverpool - Aston Villa
Sunderland - Blackburn R
Nottingham F - Manchester U
Everton - West Bromwich
Arsenal - West Ham U
Portsmouth - Derby County
Sheffield U - Tottenham H
Chelsea - Manchester C
13
Tottenham H - Liverpool
Aston Villa - Sunderland
Portsmouth - Nottingham F
Manchester U - Everton
West Bromwich - Arsenal
Derby County - West Ham U
Manchester C - Sheffield U
Blackburn R - Chelsea
14
Chelsea - Liverpool
Sunderland - Tottenham H
Nottingham F - Manchester C
Everton - Portsmouth
Arsenal - Aston Villa
Derby County - West Bromwich
West Ham U - Manchester U
Sheffield U - Blackburn R
15
Liverpool - Blackburn R
Manchester C - Sunderland
Tottenham H - Nottingham F
Aston Villa - Everton
Portsmouth - Arsenal
Manchester U - Derby County
West Bromwich - West Ham U
Chelsea - Sheffield U
16
Sheffield U - Liverpool
Chelsea - Sunderland
Blackburn R - Nottingham F
Manchester C - Everton
Tottenham H - Arsenal
Aston Villa - Derby County
Portsmouth - West Ham U
Manchester U - West Bromwich
17
Liverpool - Manchester U
Sunderland - Sheffield U
Nottingham F - Chelsea
Everton - Blackburn R
Arsenal - Manchester C
Derby County - Tottenham H
West Ham U - Aston Villa
West Bromwich - Portsmouth
18
Sunderland - Liverpool
Sheffield U - Nottingham F
Chelsea - Everton
Blackburn R - Arsenal
Manchester C - Derby County
Tottenham H - West Ham U
Aston Villa - West Bromwich
Portsmouth - Manchester U
19
Nottingham F - Liverpool
Portsmouth - Sunderland
Everton - Sheffield U
Arsenal - Chelsea
Derby County - Blackburn R
West Ham U - Manchester C
West Bromwich - Tottenham H
Manchester U - Aston Villa
20
Liverpool - Everton
Sunderland - Nottingham F
Sheffield U - Arsenal
Chelsea - Derby County
Blackburn R - West Ham U
Manchester C - West Bromwich
Tottenham H - Manchester U
Aston Villa - Portsmouth
21
Arsenal - Liverpool
Everton - Sunderland
Nottingham F - Aston Villa
Derby County - Sheffield U
West Ham U - Chelsea
West Bromwich - Blackburn R
Manchester U - Manchester C
Portsmouth - Tottenham H
22
Liverpool - Derby County
Sunderland - Arsenal
Everton - Nottingham F
Sheffield U - West Ham U
Chelsea - West Bromwich
Blackburn R - Manchester U
Manchester C - Portsmouth
Tottenham H - Aston Villa
23
West Ham U - Liverpool
Derby County - Sunderland
Arsenal - Nottingham F
Tottenham H - Everton
West Bromwich - Sheffield U
Manchester U - Chelsea
Portsmouth - Blackburn R
Aston Villa - Manchester C
24
Liverpool - West Bromwich
Sunderland - West Ham U
Nottingham F - Derby County
Everton - Arsenal
Sheffield U - Manchester U
Chelsea - Portsmouth
Blackburn R - Aston Villa
Manchester C - Tottenham H
25
Liverpool - Manchester C
West Bromwich - Sunderland
West Ham U - Nottingham F
Derby County - Everton
Manchester U - Arsenal
Portsmouth - Sheffield U
Aston Villa - Chelsea
Tottenham H - Blackburn R
26
Portsmouth - Liverpool
Sunderland - Manchester U
Nottingham F - West Bromwich
Everton - West Ham U
Arsenal - Derby County
Sheffield U - Aston Villa
Chelsea - Tottenham H
Blackburn R - Manchester C
27
Aston Villa - Liverpool
Blackburn R - Sunderland
Manchester U - Nottingham F
West Bromwich - Everton
West Ham U - Arsenal
Derby County - Portsmouth
Tottenham H - Sheffield U
Manchester C - Chelsea
28
Liverpool - Tottenham H
Sunderland - Aston Villa
Nottingham F - Portsmouth
Everton - Manchester U
Arsenal - West Bromwich
West Ham U - Derby County
Sheffield U - Manchester C
Chelsea - Blackburn R
29
Liverpool - Chelsea
Tottenham H - Sunderland
Manchester C - Nottingham F
Portsmouth - Everton
Aston Villa - Arsenal
West Bromwich - Derby County
Manchester U - West Ham U
Blackburn R - Sheffield U
30
Blackburn R - Liverpool
Sunderland - Manchester C
Nottingham F - Tottenham H
Everton - Aston Villa
Arsenal - Portsmouth
Derby County - Manchester U
West Ham U - West Bromwich
Sheffield U - Chelsea
@@@@@@@@ Football Prognoz @@@ ********* @@@
@@ @@ Live in @@ SEASON 11 @@
@@ @@ ~~~~~~~~~~~ @@
@@ @@ @@@@@@ @@@@@@ @@ @@@@@@ @@@@@@ @@@@@@@
@@@@@ @@@ @@ @@ @@ @@ @@ @@@ @@ @@ @@
@@ @@ @@ @@ @@ @@ @@ @@@@@@@ @@ @@ @@ @@
@@ @@ @@ @@ @@ @@ @@ @@ @@ @@ @@ @@
@@ @@ @@ @@ @@@@@@ @@ @@ @@ @@ @@ @@ @@
@@@@@@@@ @@@ @@@ @@ @@@@@@ @@@@@@@ @@@ @@@ @@@@@@@
Premier League @@ @@ _____________ Championship
2009 - 2010 @@@@@ | REGULATIONS | 2009 - 2010
|=========================================================|
----------- The FootballPrognoz League of England -------------
***********************************************************************
----------- The President: Eugene Plugin ejoker(at)bk(dt)ru ------
~\ + The Vice-President: Alexander Sessa 2:464/72 + /~
| + PR Manager: Artyom Belov + |
*-+ The N-Team Coach: SEARCH +-*
|=========================================================|
2009/2010
16 (Premier League League Championship).
:
) Championship 15-16 Premier League;
) Premier 1-2 Championship;
) , 13-14 Premier 4-3,
, Championship Premier;
) Championship , 14-16 .
, , .
> .
1/16 .
2 - , .
.
> p p:
fp(at)fprognoz(dt)org ( Tottenham)
fp_prognoz(at)list(dt)ru ( Derby County)
: 2:46/50.100 ( FP) ( Tottenham)
"" __
ENGLAND !!!
> H:
ӣ, pp p .
, , pp, . ;)
> : . .
> p:
*PREMIER LEAGUE*
ARSENAL Arsenal PL
DERBY Derby County PL
MANCITY Manchester City PL
EVERTON Everton PL
SHEFFIELD Sheffield United PL
CHELSEA Chelsea PL
WESTHAM West Ham United PL
WESTBA West Bromwich Albion PL
ASTON Aston Villa PL
PORTSM Portsmouth PL
LIVERPOOL Liverpool PL
NOTTING Nottingham Forest PL
TOTTENHAM Tottenham Hotspur PL
BLACKBURN Blackburn Rovers PL
MANUNITED Manchester United PL
SUNDER Sunderland PL
/LEAGUE CHAMPIONSHIP/
MIDDLE Middlesbrough LC
LEICESTER Leicester City LC
WIGAN Wigan Athletic LC
SOUTH Southampton LC
CRYSTAL Crystal Palace LC
NEWCASTLE Newcastle United LC
FULHAM Fulham LC
WOLVER Wolverhampton Wanderers LC
READING Reading LC
STOKECITY Stoke City LC
LEEDS Leeds United LC
QUEENS Queens Park Rangers LC
HULLCITY Hull City LC
BIRMING Birmingham City LC
BURNLEY Burnley LC
BOLTON Bolton Wanderers LC
> !
> The President FootballPrognoz League of England - Eugene Plugin
> Vice-President FootballPrognoz League of England - Alexander Sessa
10 .
Premier League League Championship
2X221(2)X11X1 211XX * 22(1)11X1X221 XX1X2 *
1(X)X21111211 2X22X * X2112X1(X)XX2 22X11 *
1X(2)2X1XXX2X 1X2XX * 21XXX(1)2221X 1X1X2 *
2211X2X21(2)X X1XX2 * 112122211(X)X X1122 *
X(2)1112X12X1 X12X1 * XX1(X)2XX1XX2 2121X *
X2X1XX(1)22XX 1X121 * X(1)1X211211X 1XX22 *
XX2(X)12X1X12 X2112 * X1XX2XXX22(1) XX2X1 *
1XX2X(2)11X2X X22X1 * XX1(X)XX2X1XX X2122 *
22112221XX(2) 21112 * 21XX(2)112112 X21XX *
2X2XXX(1)X112 2X222 * X112X(2)XX21X 12XX1 *
XXX221(X)12X1 11112 * 111X(2)12X221 X1212 *
221121XXX2(1) 212XX * 1(2)22X211222 212XX *
1(X)X2X11X11X 1X1X1 * 2X22112(X)211 2X22X *
1X1XXX(2)X11X 1X22X * XX2(X)2112121 1X2XX *
12X1X21122(X) X1221 * 21XX(2)X1X211 1122X *
12122X1X1X(1) 1X211 * 112222X(1)211 22XX2 *
X11(X)12X122X 1122X * 11XX(1)2121X2 22122 *
12X122X1(2)1X X1211 * 112(X)22X22XX 1111X *
122X21X2(1)X1 X1211 * 212122(X)X11X 2X222 *
11XX122(1)X22 1XX12 * 12211XX11X(2) 2X1X2 *
21221(2)1XXX1 112XX * 21(2)222122X1 XX21X *
122X(1)X1X12X X2XX2 * 12X(1)X2XXXX2 222X2 *
12XX2XX2(1)1X 1XX12 * XX(1)1XX22XX2 X212X *
11122X111(2)2 1X121 * 12(X)21112111 X1112 *
X1112X12(1)X2 121XX * 22(X)22XX12XX 11121 *
X212X2X(2)1X1 XX112 * 1X(2)X212XX21 22112 *
1X21(X)121X12 222X1 * 2(X)2X1212X11 221X1 *
22X22221(X)11 X1221 * 21(2)X2XX1221 2XX11 *
11X(1)111X111 1X12X * XX1X2(1)2X1X1 2X1X2 *
X(1)212XXXXX2 X21X2 * X12XX22(X)121 1XX22 *
12X(2)211X1X2 22X1X * 1X(2)X1X22212 X1121 *
X12X1XXXX(2)X X1111 * X1XXX1112(X)X 222X1 *
1X2X12(1)111X XXX22 * 2X2X(1)2XX21X 21112 *
12(1)2X1X2221 2X11X * 1X2211X(1)X21 22222 *
X2X1(X)21222X X12XX * 1X1X2212X(1)2 22111 *
2X1X121212(1) XX221 * 1X(1)2X222122 1111X *
1X(2)22X112X1 X11X1 * 11122(1)21X21 22X1X *
X21X2X212(1)2 X1X2X * 122(X)X222XX1 22X1X *
2XX12X212X(1) 2X112 * 2222211221(2) 11XX2 *
11XX2121X1(2) X2121 * 22XX2X(2)X12X XX112 *
2(X)X2X12X222 X2112 * 2XX2112(X)XX2 X1X11 *
2X(1)212X221X 11222 * X2X1(X)221221 X2221 *
1XXX12(X)X122 XX221 * 22211X2111(2) 21XX1 *
1XXX22(X)X1X2 X12X2 * 1221(X)X112XX XX1X1 *
X2(1)2X121221 X2121 * 222121212X(1) 21X21 *
1X2X22(1)XX22 1222X * 1121221X2(1)2 211X2 *
X2X11211(2)X2 12X12 * 1(2)12212X1XX 21122 *
X2X1(X)X11X21 1XX22 * 1122(1)1XX22X 21XX1 *
XXX2X22(1)121 1211X * X(2)21XX2X1X2 22XXX *
211221X2(X)X1 21X12 * X2121(X)2XX12 22X1X *
1(2)XX2X1111X X2X1X * X11XXX2X(2)12 121X2 *
212XX2XX(2)12 1XX21 * 2X2(1)21XX1X2 X12X1 *
122X2XX(1)X22 X2X12 * 11X12X(2)X11X 21221 *
22(1)211X122X X12XX * 2211X21(2)21X 122X2 *
2X1X22XX(1)X1 11XXX * 21X11X1(X)1XX 1222X *
X11(X)X2X2XX1 2X221 * 12X2(X)122X21 X2111 *
XX2XXX(2)22X2 12112 * 1X22221(2)XXX 1X22X *
112(1)121XX12 XX112 * XX2222(1)222X 12222 *
12212X212(1)1 11122 * 122X212(X)2X1 12222 *
122X(2)1X11XX 1X1XX * XXXX(2)12X2XX X2111 *
12X1221X12(1) XX1X2 * 1112(X)X11221 12112 *
X2(1)2222XXXX 11212 * 12X2XX2(X)221 211X1 *
122X1X1XX(2)1 22X1X * XX222XX112(1) X112X *
XX11X(1)2XXXX X2X21 * 2X(1)221X11X1 1222X *
11X122X121(X) XX2XX * X2XX1211X(1)1 2212X *
X122212(1)X21 1XXX1 * 2211X(2)X21XX XXXXX *
21112X(1)2X22 XXXX1 * 2(1)X21221222 21222 *
X12(1)X12221X 12XX2 * 2X1X(2)X122X2 XX12X *
1XX121X222(1) 22X12 * XX1XXX2(X)21X 1X122 *
11X2X11X2X(1) 21121 * 11X2(X)2X1X11 11112 *
X2111X(2)111X 221X1 * 2122(X)2221XX 222X2 *
X12(X)2XX2212 11X12 * 1X11X11(X)112 222XX *
1X112X1X(1)1X X11XX * 1X1122XX1X(2) 122XX *
X112XX112(1)1 XX122 * X2112(1)X2211 X1X21 *
22X211X2(X)21 1X122 * X(2)21211XX21 2XX2X *
XXX1212222(X) 2XX22 * XXX122X(2)112 XX2XX *
XXX(2)12122XX 212X1 * 22X21X12(1)12 X212X *
XXXXX(1)X1X2X 12XX2 * X21(X)X121X12 12XXX *
221(X)222X22X XX1XX * X11(2)21X12X1 2211X *
X2X(2)1XX221X 21X21 * X222X21X1(X)2 X12X1 *
221(2)XX122XX 21112 * 12X1X21(2)X21 1X122 *
22X2XXX2(X)12 12X21 * 212212XX(1)X1 XX112 *
111211(X)1XX1 12X21 * X1112X(1)1221 X211X *
2211112(X)21X X1X21 * 1X2(X)XXX2221 12X11 *
1(2)1221X2111 2X1X1 * 2(X)1XX11X11X XX2X1 *
X22122XX(2)2X 21X2X * 22X22X2(1)2X2 X221X *
21X2(1)X2X221 1XXX1 * 2X11X1(2)2222 X11X2 *
1X2211X12(X)X 221X2 * X2(X)X2X11212 22XX2 *
X(1)1X1X212X2 X1X1X * 1X112XXX(1)22 22XXX *
X(2)11X1X1112 11X12 * 12XXX2221(X)1 21211 *
X2X1X1X(1)11X 21X11 * 2(1)2XX2XX2XX 21X22 *
X2(X)X111X211 X2X2X * 22XX1X211X(1) 111XX *
1X1X(1)211XX1 1X21X * 1122(1)X1XX21 111XX *
212X1(X)2XXX2 12XX1 * 11X1X(2)XX1X1 22212 *
11XX2X1(X)112 2XX1X * X(1)2X11X2222 XX1X2 *
21(2)X2211122 X21XX * 2112(1)X121X1 X12X2 *
XXX2X(1)2121X 1222X * 122X2XX(2)212 11XX1 *
1111X1X1(2)2X 2X2X1 * 12X2(1)1X1X21 21211 *
11X2XX(2)22X1 2221X * 1(2)12121X211 211X1 *
222X111X1(X)2 1XXXX * 1X22X1X(2)XX1 21122 *
2222221(X)121 2X2X2 * X2X2X(2)2XX2X 2X12X *
XX2X2XXX2X(2) XX211 * 21(2)X111X11X 12X12 *
11X2X(2)X2112 2X212 * XX21XX11(2)11 1X11X *
211X2212(X)1X X2X2X * 112X11(X)X1XX X211X *
X1221X1(2)1X2 2122X * 12X(2)X2X21X1 1X12X *
11(X)1X111122 2122X * 1(2)1X1X212XX 1X2X1 *
1112X22(X)1X2 1X21X * X(1)2X11111X2 X1X21 *
1X11X211(2)1X 2XX1X * 1112(1)2X112X 2111X *
X2XX2(X)2X122 21XX2 * 212XXX221(2)2 X112X *
X2XX12(1)2XXX 2XX11 * X12112111(2)1 2X122 *
2X21(2)11X22X 22112 * 1XXX2X1(2)12X XX212 *
21X22X(1)1111 X11XX * 1221X1X(2)21X 12X11 *
X2X1X121(2)XX 221X2 * 2(1)XX221XX1X 2X22X *
12X221XX2X(1) X1X22 * 1X(1)1XXXX222 X221X *
X2211(X)X1122 X12XX * 212(X)1X12121 1X122 *
XX22112(X)221 122X1 * 22X1XX111(X)1 21212 *
X222X(1)X2X22 1XXXX * X1211XX11(X)2 21X21 *
2XX122(X)X222 XX21X * 1XX11X22(X)12 11X12 *
X12XX(1)21211 11X1X * XXX111(2)XX11 222XX *
212221X(1)1X1 2221X * X(2)2222X121X X21X2 *
1X1122(1)2222 X21X1 * X2X1(2)X21X1X 11X12 *
1(X)1XXX1X1XX 11121 * 22XX2(1)X1122 1X22X *
2(X)112X222X1 XX22X * 121X11X(2)X1X 2212X *
221XX112(1)2X X1XX2 * 212X112(X)212 X12X1 *
X11X2X1X1(2)1 111X2 * 1(2)21222X1X1 12X22 *
XXXX212X1(2)X 2XX11 * 12XX12X(2)221 X112X *
X1(2)2211211X 2XX22 * X121X2X21(X)2 X12XX *
22X1(2)1XX1X2 X221X * 22212112(X)XX X221X *
12(X)X2XX2X12 12X22 * 2X(2)11XXX122 22112 *
XX212XXX1X(1) 21X21 * 21XX212X(2)X1 122X1 *
X22212(X)XXX1 X11XX * 1(2)1X221X122 X2XX1 *
X(1)21X112X21 111X2 * 1X1(2)22X112X XX212 *
X21XXX2(X)221 1X121 * X21X2221(2)XX 221XX *
X2X2(1)XX221X 212X1 * 2222XXX(1)12X 1212X *
21(2)1XX11XX2 XX112 * 1(X)21211X22X X2221 *
X2X21XXX21(X) 111XX * X11(2)1X21111 221XX *
1X2X2X1(X)121 X111X * X1X1(2)X22212 221X2 *
X21(2)222211X X2X11 * X(2)XXXX2XXX1 2XX22 *
XX1X2X(2)2212 122X1 * 22(X)1XX2X1X2 21211 *
1XXX22221(2)1 XX21X * 122(X)X22X1XX 12121 *
11111(2)21X1X 2X211 * 21X1X21(X)212 XX211 *
X1X11(X)2222X XXX1X * X21X112(1)X1X XXXXX *
1XX222X(1)212 1X21X * 11XX1(2)X1X12 X2X2X *
1(2)XX1XX1X1X 11111 * 2XX122212X(1) XX212 *
X(2)122XXXX1X X2111 * 12XX1X(2)2112 21X2X *
1112X2XX(2)X1 X2111 * X12X2222XX(2) 2XX2X *
122X1XX111(2) XX211 * XX11XXX2(1)12 X1111 *
X21XX11(X)X12 111X2 * 1XX12(1)X21X1 12XXX *
21(2)XX22XX2X 2122X * X2X11(2)21122 11111 *
2(X)1122X1X21 2212X * 112XX2(X)XXXX 12111 *
22(X)1X2X2X21 2222X * 2XX12X221(2)2 12XX1 *
1X1(X)1XXXX1X 12211 * 2XXX21(X)X211 X1112 *
XX22112X1X(1) X2122 * X211X2XX(2)X2 1212X *
X2(1)1XX22121 X1X2X * 12(X)112XX2X2 XX111 *
XXXX(2)111212 22112 * 1X12X1X1(X)12 12X1X *
X21X1XX(2)XX2 2XX2X * X2X11X2(1)X2X 211X1 *
2(1)222XX2X12 1221X * 1XXX1X(1)XX22 XX221 *
22211X1(X)XX2 X22X2 * 2121(2)X2X222 21221 *
2X(2)212211X2 X1X2X * 1X1212X11X(1) 111X1 *
22(1)XXXX2X1X 212XX * 2(1)22X221X11 112X2 *
X1(X)2X12XX21 2XXX1 * 2111X211X(2)X XX2X1 *
12XX111221(X) 1X1X2 * X2XX221(X)1X2 211X1 *
2X2X2(X)12221 21XX1 * 2(X)X12X1X12X 2111X *
X21X(1)2X2111 X2XX1 * 221(2)X1X1X22 X11X2 *
XX11X111(2)12 X1122 * X12(X)XX21122 11221 *
112(X)X1X2X11 X1XXX * 121(2)111X11X 12X21 *
1212(1)11X211 211X2 * X2222XX(2)21X 112X2 *
X(2)XXX1X2X21 2X112 * 11XXX1(2)212X 12121 *
X212X21X1(X)2 1X122 * 111X21(2)2221 12X22 *
X1(2)21XX22X1 21212 * X22(X)X11X1XX 1XX11 *
2112X(1)21X1X 21111 * 1(X)122212X21 121X2 *
1X(1)2122X111 2XX22 * X111XX1(X)2X2 X2221 *
2112(X)X1XX2X 1X121 * 1X21(2)222XXX 2121X *
X2121X(1)2XX2 22122 * X1X21122(1)11 1XX21 *
121X122212(1) X121X * X1112XX2X(1)1 2X1XX *
X21X21X22X(1) 222XX * X1XXX112(X)XX 221X1 *
12X1X12(1)X12 12XX2 * 222X(1)X2XXX1 2XX21 *
222122X(2)11X 21122 * 1X22X22X1(X)1 X11X1 *
22222(1)1112X 2222X * 211XXXX2(X)1X X1121 *
12212222X(1)X 1212X * 2112121(X)112 2X121 *
22X(1)2XXX222 XX12X * 221(X)22X1X2X X11X1 *
22XXX1X(1)12X 2X121 * XX11X2X111(2) X211X *
1X1X11212(1)X 1212X * 2XX212(X)X111 21222 *
2XX2X1X(1)21X X1X12 * 1X12X(2)12212 11222 *
1X21X1(X)2X22 X11XX * X21XXX(2)2211 21222 *
22X(1)1212XX2 21211 * 1(X)XX2X11212 X112X *
XX222X2X(1)X2 X22X1 * 12X12X1111(X) 2X1X2 *
12X1X1X(2)X21 11122 * 11XX2(X)X2211 122X1 *
12(X)XXXXXXX2 22112 * 21(2)11X21211 X1222 *
212(X)XX12211 11222 * 22X(2)1X1222X X2112 *
XX2X(1)1X21X1 12111 * X221(X)X22121 11X22 *
21X22X2(1)X22 212X2 * 11112XX2(1)21 X1112 *
21X11X(1)X21X 211X1 * 1X1XX1X(1)X12 X1112 *
X1221X(2)X2X1 X1XX1 * X111X222(X)22 1XXX2 *
X(2)12XX1XX12 22112 * 2(1)2XX1211XX XX12X *
1122X1(X)2111 1212X * X121X112(X)11 21X11 *
11X111XXX(1)1 X11X2 * 12X(1)12XX21X X2221 *
121122X22(1)2 221XX * 12X1X21X2(X)1 2XXX2 *
X12X2X(2)X111 X2121 * 21(2)XXX1XX21 21X21 *
X21121X1(X)X2 22212 * 2XXX211(2)X21 11122 *
1212212(X)X1X XXXXX * 2X2XXX(2)X12X 22X12 *
X122X12(1)212 22212 * 1X(2)XXX2X1XX 12X2X *
22X22(1)1X21X X1212 * X22(X)121X222 XX122 *
X21X2XX121(2) 12211 * 21(X)11X2X22X X2211 *
2XXX(1)X22X22 2112X * 111XXX(1)X221 1X211 *
2X1112X222(1) 2XX11 * 11(2)2XX21112 X2221 *
2X1222(1)X112 XX2X1 * 2X21X11X(2)22 21X12 *
21X2X11(2)2XX 122X2 * XX2X2X(1)11X2 X1X11 *
2X221(X)1X22X XX1XX * X22(1)12X21XX XXX22 *
XX2XX(1)11122 X2111 * X1(X)212211XX 1222X *
2112X2X222(1) 2X1XX * X(2)212221211 11X12 *
X1X21222(X)11 XXX11 * 121X221(2)212 X1122 *
111X1(X)X11X2 XX122 * X211X12X1X(2) 1X1XX *
X2X(2)21XX2X1 1XX21 * 11X(2)XX2X1XX 2X221 *
1222(X)111X2X 112X1 * 1X21X(2)221X1 2X212 *
1211211X1(2)1 2X1X2 * 1211X212X(2)X XXXX2 *
2(1)X11X12121 12X11 * X111X12X(2)21 11X1X *
XXX22X1(X)1X1 2X2X1 * 12(1)2XX11121 1X221 *
X2211(2)X22X2 12X12 * 21X1121(2)121 1X2XX *
1X2X1(X)21X21 XXX11 * XX1(2)X2111XX 222XX *
X2XXXX21(2)X2 22X2X * 11X21X(2)1112 2222X *
2X21(X)221222 X2112 * 11XXX(2)XX11X 12XX1 *
1XX(1)XX2X212 222XX * X212X(1)12121 2X21X *
XX211X(2)XX11 XXX12 * XX2(1)11X12X1 1X212 *
12X2212(1)1X2 1121X * X21X2222X(1)X 21XX1 *
1111X21(2)XX2 2221X * 12112X2X12(X) X22X1 *
XXX1X1X2XX(2) 2X121 * 222(X)XXXX211 2XX2X *
1X1(2)X112122 21122 * X121222X2(1)1 1XX21 *
21(X)21211X2X 21122 * X1X(2)2212212 12XXX *
X211X221(2)XX X2111 * XX(2)2X2X2XX1 1XXX2 *
211X1112XX(1) X11XX * 21X2112XX(1)2 1111X *
X1(X)XX2X221X 2X122 * 11221X21X(1)X X2X11 *
X2122X1(X)2X2 12X11 * X(2)1112X22X1 11X22 *
212XXX1XXX(1) X112X * 1122(1)22XX22 1X221 *
1X12X2XX2(1)2 2X2XX * XX2221X22(1)1 21XX1 *
X222X12(X)111 1X21X * X12X12XXX2(1) 1211X *
X122XX21X(2)1 2X2X1 * X1(X)222211X1 2121X *
X1(X)11112X12 X1112 * X1X(2)XX1X2X2 2XX11 *
2(1)X2X12X12X 112X2 * 12122(1)X21X1 XX11X *
X2X22X2X2(1)2 1XX2X * 12X(2)2211122 12XXX *
11(X)1X1X2X12 121X1 * XX22X1122(X)1 2XX1X *
1X1222X2X(1)2 21XX1 * X221XX2X1(2)2 1X221 *
X(1)X1X212X11 11X11 * X1122XXX(1)X1 XX11X *
2X(1)22X212X2 12XX1 * X11(X)2X2XXXX 2XX11 *
XX1X12XX2X(1) 22XX1 * 121112X(2)221 2X1X1 *
21(X)1XX21X11 2211X * 2(1)211112XX2 X1XXX *
112X2(1)1X1X2 221X1 * 122(1)2X1XXX2 12X22 *
X2121XX22(1)X 12XXX * 2211X1X12(1)1 12211 *
21X(2)1122111 X2X11 * X(1)211XX1X11 121X2 *
121(2)XX2X21X 22112 * 11X1X2(1)X2XX 12211 *
XX11X(2)X211X XX12X * 2122111X(1)X1 12212 *
X1XXX12(1)2X2 221XX * X2112X22X(1)1 112X2 *
21X2X211(2)22 1121X * X1122X(2)1212 11122 *
1(X)XXX121X1X 11211 * 22X122(1)22XX XX11X *
X22(X)1X21112 1XX21 * 1XXX(2)X1121X X1122 *
12X1X2X2X2(X) 2X1X2 * 1X21(X)111122 11122 *
12X211(2)X222 112XX * 22212X1(2)211 12XX2 *
X11X12(1)1111 1X221 * 1X21X12X(2)1X 2X221 *
12(1)211112X1 X1212 * 22111X2X21(X) 2XXX1 *
1(X)12211111X 12211 * 1121X12(1)X21 X2X22 *
1(2)XX221XX12 1X222 * 12X(1)X12XX12 XXX2X *
X1211X(2)X2X2 21X1X * XXXXX2(X)22XX 12X1X *
1X112211X(1)1 X21X1 * X(2)X2XX2X121 X1XX2 *
12X2(1)2X12X1 221X2 * 21X2212X(2)21 22X2X *
21X121212(X)X 122X1 * 221X2(X)X11XX 11X21 *
111X1221X(1)2 22XX2 * 1121(2)1XXX11 12222 *
2(1)1X112121X 12211 * 2XXX2X1(X)1X1 2XX2X *
21XX2X(2)1X2X 1X21X * 1212X121X1(X) 11X12 *
2(X)112122121 1X112 * 1212112X2(1)2 12X22 *
1212X12XX2(1) 2211X * 2XX2X1X(1)212 22X2X *
1(X)111XXXX12 X12X1 * XX12XX2X(2)11 12122 *
1X(2)11X2XX1X XX222 * X(1)11XX2XX12 2121X *
X22111122X(2) X11XX * 12XXX22(1)2X1 1X11X *
2(X)22122XXX2 XXX1X * 1X21(2)1X1112 22111 *
X1121X(2)XXXX 12X12 * X1122X(2)X2X1 11112 *
21(2)222XX2X2 22XX1 * X221X1XX(1)21 2X121 *
221X1(2)2222X X1122 * 2(1)22221XX1X X2X22 *
122(1)11X1XXX 2X122 * 212(1)211X2X2 XXX11 *
X1X21X221(2)X 21112 * X2X12(X)22212 12221 *
22X1X1(X)122X 2X222 * 1221111(2)2X1 22XX1 *
X122X22111(2) 2XXX1 * XXX1X(1)X1121 1211X *
12(1)1XX12X21 X1121 * 2122(1)122221 X1XX1 *
12X222X2X(1)X 2212X * 112X2(1)X22X2 1122X *
X22X(2)1X2X12 2X11X * XX22(X)X11121 2122X *
X22(1)11X2121 X21X1 * 221X122X2(1)1 X1XXX *
X(2)22X221X22 211X1 * 22(X)112X1X12 X21XX *
112XXX11(X)XX 1XX11 * 2X12XXX2(X)X1 2X21X *
X121(2)1X1X1X 22XX1 * 1X21XX21(2)11 21X1X *
X2X2(1)22XX1X X22X2 * X2X1(2)X12222 1X112 *
21X1X21X(2)1X X1111 * XX2X1X2X(2)11 X1XX1 *
2211XXX(1)X21 X1221 * 2X2222XX1X(2) X2X1X *
X22X11XX(2)X2 211XX * X11XXX2122(1) 12X2X *
X2XXX1(X)2X12 2X222 * 211X2122(X)1X 212X1 *
XXXXXX2(1)11X 211XX * 222XX2X12(X)1 1X212 *
X2XX11(X)X212 1X112 * 12X(2)21X2XX1 212X1 *
XX1(2)21X21XX 11211 * 1XX2(X)XXX2X1 2X2X2 *
X12X(2)212112 XX1XX * 2X(1)2211XX21 221X1 *
X(1)11X22X2X1 11X2X * XX1121X2XX(2) 1XX22 *
21X1(2)121XX2 12XX2 * XX12XXXXX2(1) X11X1 *
X(2)12X2221X1 XXX12 * 22X(1)11X11X1 21X11 *
Tuesday, 15 September 2009
Group A: Juventus (ITA) - Girondins Bordeaux (FRA)
Group A: Maccabi Haifa (ISR) - Bayern Munich (DEU)
Group B: Besiktas (TUR) - Manchester United (ENG)
Group B: Wolfsburg (DEU) - CSKA Moscow (RUS)
Group C: Olympique Marseille (FRA) - Milan (ITA)
Group C: Zurich (CHE) - Real Madrid (ESP)
Group D: Atletico Madrid (ESP) - APOEL (CYP)
Group D: Chelsea (ENG) - Porto (PRT)
Wednesday, 16 September 2009
Group E: Liverpool (ENG) - Debreceni (HUN)
Group E: Olympique Lyonnais (FRA) - Fiorentina (ITA)
Group F: Dynamo Kyiv (UKR) - Rubin Kazan (RUS)
Group F: Inter Milan (ITA) - Barcelona (ESP)
Group G: Sevilla (ESP) - Unirea Urziceni (ROM)
Group G: Stuttgart 1893 (DEU) - Rangers (SCO)
Group H: Olympiacos (GRC) - AZ Alkmaar (NLD)
Group H: Standard Liege (BEL) - Arsenal (ENG)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 29 September 2009
Group E: Debreceni (HUN) - Olympique Lyonnais (FRA)
Group E: Fiorentina (ITA) - Liverpool (ENG)
Group F: Barcelona (ESP) - Dynamo Kyiv (UKR)
Group F: Rubin Kazan (RUS) - Inter Milan (ITA)
Group G: Rangers (SCO) - Sevilla (ESP)
Group G: Unirea Urziceni (ROM) - Stuttgart 1893 (DEU)
Group H: Arsenal (ENG) - Olympiacos (GRC)
Group H: AZ Alkmaar (NLD) - Standard Liege (BEL)
Wednesday, 30 September 2009
Group A: Bayern Munich (DEU) - Juventus (ITA)
Group A: Girondins Bordeaux (FRA) - Maccabi Haifa (ISR)
Group B: CSKA Moscow (RUS) - Besiktas (TUR)
Group B: Manchester United (ENG) - Wolfsburg (DEU)
Group C: Milan (ITA) - Zurich (CHE)
Group C: Real Madrid (ESP) - Olympique Marseille (FRA)
Group D: APOEL (CYP) - Chelsea (ENG)
Group D: Porto (PRT) - Atletico Madrid (ESP)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 20 October 2009
Group E: Debreceni (HUN) - Fiorentina (ITA)
Group E: Liverpool (ENG) - Olympique Lyonnais (FRA)
Group F: Barcelona (ESP) - Rubin Kazan (RUS)
Group F: Inter Milan (ITA) - Dynamo Kyiv (UKR)
Group G: Rangers (SCO) - Unirea Urziceni (ROM)
Group G: Stuttgart 1893 (DEU) - Sevilla (ESP)
Group H: AZ Alkmaar (NLD) - Arsenal (ENG)
Group H: Olympiacos (GRC) - Standard Liege (BEL)
Wednesday, 21 October 2009
Group A: Girondins Bordeaux (FRA) - Bayern Munich (DEU)
Group A: Juventus (ITA) - Maccabi Haifa (ISR)
Group B: CSKA Moscow (RUS) - Manchester United (ENG)
Group B: Wolfsburg (DEU) - Besiktas (TUR)
Group C: Real Madrid (ESP) - Milan (ITA)
Group C: Zurich (CHE) - Olympique Marseille (FRA)
Group D: Chelsea (ENG) - Atletico Madrid (ESP)
Group D: Porto (PRT) - APOEL (CYP)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 3 November 2009
Group A: Bayern Munich (DEU) - Girondins Bordeaux (FRA)
Group A: Maccabi Haifa (ISR) - Juventus (ITA)
Group B: Besiktas (TUR) - Wolfsburg (DEU)
Group B: Manchester United (ENG) - CSKA Moscow (RUS)
Group C: Milan (ITA) - Real Madrid (ESP)
Group C: Olympique Marseille (FRA) - Zurich (CHE)
Group D: APOEL (CYP) - Porto (PRT)
Group D: Atletico Madrid (ESP) - Chelsea (ENG)
Wednesday, 4 November 2009
Group E: Fiorentina (ITA) - Debreceni (HUN)
Group E: Olympique Lyonnais (FRA) - Liverpool (ENG)
Group F: Dynamo Kyiv (UKR) - Inter Milan (ITA)
Group F: Rubin Kazan (RUS) - Barcelona (ESP)
Group G: Sevilla (ESP) - Stuttgart 1893 (DEU)
Group G: Unirea Urziceni (ROM) - Rangers (SCO)
Group H: Arsenal (ENG) - AZ Alkmaar (NLD)
Group H: Standard Liege (BEL) - Olympiacos (GRC)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 24 November 2009
Group E: Debreceni (HUN) - Liverpool (ENG)
Group E: Fiorentina (ITA) - Olympique Lyonnais (FRA)
Group F: Barcelona (ESP) - Inter Milan (ITA)
Group F: Rubin Kazan (RUS) - Dynamo Kyiv (UKR)
Group G: Rangers (SCO) - Stuttgart 1893 (DEU)
Group G: Unirea Urziceni (ROM) - Sevilla (ESP)
Group H: Arsenal (ENG) - Standard Liege (BEL)
Group H: AZ Alkmaar (NLD) - Olympiacos (GRC)
Wednesday, 25 November 2009
Group A: Bayern Munich (DEU) - Maccabi Haifa (ISR)
Group A: Girondins Bordeaux (FRA) - Juventus (ITA)
Group B: CSKA Moscow (RUS) - Wolfsburg (DEU)
Group B: Manchester United (ENG) - Besiktas (TUR)
Group C: Milan (ITA) - Olympique Marseille (FRA)
Group C: Real Madrid (ESP) - Zurich (CHE)
Group D: APOEL (CYP) - Atletico Madrid (ESP)
Group D: Porto (PRT) - Chelsea (ENG)
-------------------------------------------------------------------------------
Tuesday, 8 December 2009
Group A: Juventus (ITA) - Bayern Munich (DEU)
Group A: Maccabi Haifa (ISR) - Girondins Bordeaux (FRA)
Group B: Besiktas (TUR) - CSKA Moscow (RUS)
Group B: Wolfsburg (DEU) - Manchester United (ENG)
Group C: Olympique Marseille (FRA) - Real Madrid (ESP)
Group C: Zurich (CHE) - Milan (ITA)
Group D: Atletico Madrid (ESP) - Porto (PRT)
Group D: Chelsea (ENG) - APOEL (CYP)
Wednesday, 9 December 2009
Group E: Liverpool (ENG) - Fiorentina (ITA)
Group E: Olympique Lyonnais (FRA) - Debreceni (HUN)
Group F: Dynamo Kyiv (UKR) - Barcelona (ESP)
Group F: Inter Milan (ITA) - Rubin Kazan (RUS)
Group G: Sevilla (ESP) - Rangers (SCO)
Group G: Stuttgart 1893 (DEU) - Unirea Urziceni (ROM)
Group H: Olympiacos (GRC) - Arsenal (ENG)
Group H: Standard Liege (BEL) - AZ Alkmaar (NLD)
Thursday, 17 September 2009
Group A: Ajax (NLD) - Timisoara (ROM)
Group A: Dinamo Zagreb (HRV) - Anderlecht (BEL)
Group B: Genoa (ITA) - Slavia Praha (CZE)
Group B: Lille (FRA) - Valencia (ESP)
Group C: Hapoel Tel-Aviv (ISR) - Celtic (SCO)
Group C: Rapid Vienna (AUT) - Hamburger (DEU)
Group D: Heerenveen (NLD) - Sporting CP Lisbon (PRT)
Group D: Hertha Berlin (DEU) - Ventspils (LVA)
Group E: Basel 1893 (CHE) - Roma (ITA)
Group E: CSKA Sofia (BGR) - Fulham (ENG)
Group F: Panathinaikos (GRC) - Galatasaray (TUR)
Group F: Sturm Graz (AUT) - Dinamo 1948 Bucuresti (ROM)
Group G: Lazio (ITA) - Red Bull Salzburg (AUT)
Group G: Villarreal (ESP) - Levski Sofia (BGR)
Group H: Fenerbahce (TUR) - Twente 1965 (NLD)
Group H: Steaua Bucuresti (ROM) - Sheriff Tiraspol (MDA)
Group I: Benfica Lisbon (PRT) - BATE Borisov (BLR)
Group I: Everton (ENG) - AEK Athens (GRC)
Group J: Club Brugge (BEL) - Shakhtar Donetsk (UKR)
Group J: Partizan Belgrade (SRB) - Toulouse (FRA)
Group K: CFR 1907 Cluj (ROM) - Copenhagen (DNK)
Group K: Sparta Praha (CZE) - PSV Eindhoven (NLD)
Group L: Athletic Bilbao (ESP) - Austria Vienna (AUT)
Group L: Nacional Funchal (PRT) - Werder Bremen (DEU)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday, 1 October 2009
Group A: Anderlecht (BEL) - Ajax (NLD)
Group A: Timisoara (ROM) - Dinamo Zagreb (HRV)
Group B: Slavia Praha (CZE) - Lille (FRA)
Group B: Valencia (ESP) - Genoa (ITA)
Group C: Celtic (SCO) - Rapid Vienna (AUT)
Group C: Hamburger (DEU) - Hapoel Tel-Aviv (ISR)
Group D: Ventspils (LVA) - Heerenveen (NLD)
Group D: Sporting CP Lisbon (PRT) - Hertha Berlin (DEU)
Group E: Fulham (ENG) - Basel 1893 (CHE)
Group E: Roma (ITA) - CSKA Sofia (BGR)
Group F: Dinamo 1948 Bucuresti (ROM) - Panathinaikos (GRC)
Group F: Galatasaray (TUR) - Sturm Graz (AUT)
Group G: Levski Sofia (BGR) - Lazio (ITA)
Group G: Red Bull Salzburg (AUT) - Villarreal (ESP)
Group H: Sheriff Tiraspol (MDA) - Fenerbahce (TUR)
Group H: Twente 1965 (NLD) - Steaua Bucuresti (ROM)
Group I: AEK Athens (GRC) - Benfica Lisbon (PRT)
Group I: BATE Borisov (BLR) - Everton (ENG)
Group J: Shakhtar Donetsk (UKR) - Partizan Belgrade (SRB)
Group J: Toulouse (FRA) - Club Brugge (BEL)
Group K: Copenhagen (DNK) - Sparta Praha (CZE)
Group K: PSV Eindhoven (NLD) - CFR 1907 Cluj (ROM)
Group L: Austria Vienna (AUT) - Nacional Funchal (PRT)
Group L: Werder Bremen (DEU) - Athletic Bilbao (ESP)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday, 22 October 2009
Group A: Ajax (NLD) - Dinamo Zagreb (HRV)
Group A: Timisoara (ROM) - Anderlecht (BEL)
Group B: Lille (FRA) - Genoa (ITA)
Group B: Valencia (ESP) - Slavia Praha (CZE)
Group C: Celtic (SCO) - Hamburger (DEU)
Group C: Hapoel Tel-Aviv (ISR) - Rapid Vienna (AUT)
Group D: Ventspils (LVA) - Sporting CP Lisbon (PRT)
Group D: Hertha Berlin (DEU) - Heerenveen (NLD)
Group E: CSKA Sofia (BGR) - Basel 1893 (CHE)
Group E: Fulham (ENG) - Roma (ITA)
Group F: Galatasaray (TUR) - Dinamo 1948 Bucuresti (ROM)
Group F: Panathinaikos (GRC) - Sturm Graz (AUT)
Group G: Lazio (ITA) - Villarreal (ESP)
Group G: Red Bull Salzburg (AUT) - Levski Sofia (BGR)
Group H: Sheriff Tiraspol (MDA) - Twente 1965 (NLD)
Group H: Steaua Bucuresti (ROM) - Fenerbahce (TUR)
Group I: BATE Borisov (BLR) - AEK Athens (GRC)
Group I: Benfica Lisbon (PRT) - Everton (ENG)
Group J: Club Brugge (BEL) - Partizan Belgrade (SRB)
Group J: Shakhtar Donetsk (UKR) - Toulouse (FRA)
Group K: PSV Eindhoven (NLD) - Copenhagen (DNK)
Group K: Sparta Praha (CZE) - CFR 1907 Cluj (ROM)
Group L: Athletic Bilbao (ESP) - Nacional Funchal (PRT)
Group L: Austria Vienna (AUT) - Werder Bremen (DEU)
-------------------------------------------------------------------------------
Thursday, 5 November 2009
Group A: Anderlecht (BEL) - Timisoara (ROM)
Group A: Dinamo Zagreb (HRV) - Ajax (NLD)
Group B: Genoa (ITA) - Lille (FRA)
Group B: Slavia Praha (CZE) - Valencia (ESP)
Group C: Hamburger (DEU) - Celtic (SCO)
Group C: Rapid Vienna (AUT) - Hapoel Tel-Aviv (ISR)
Group D: Heerenveen (NLD) - Hertha Berlin (DEU)
Group D: Sporting CP Lisbon (PRT) - Ventspils (LVA)
Group E: Basel 1893 (CHE) - CSKA Sofia (BGR)
Group E: Roma (ITA) - Fulham (ENG)
Group F: Dinamo 1948 Bucuresti (ROM) - Galatasaray (TUR)
Group F: Sturm Graz (AUT) - Panathinaikos (GRC)
Group G: Levski Sofia (BGR) - Red Bull Salzburg (AUT)
Group G: Villarreal (ESP) - Lazio (ITA)
Group H: Twente 1965 (NLD) - Sheriff Tiraspol (MDA)
Group H: Fenerbahce (TUR) - Steaua Bucuresti (ROM)
Group I: AEK Athens (GRC) - BATE Borisov (BLR)
Group I: Everton (ENG) - Benfica Lisbon (PRT)
Group J: Partizan Belgrade (SRB) - Club Brugge (BEL)
Group J: Toulouse (FRA) - Shakhtar Donetsk (UKR)
Group K: CFR 1907 Cluj (ROM) - Sparta Praha (CZE)
Group K: Copenhagen (DNK) - PSV Eindhoven (NLD)
Group L: Nacional Funchal (PRT) - Athletic Bilbao (ESP)
Group L: Werder Bremen (DEU) - Austria Vienna (AUT)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, 2 December 2009
Group A: Anderlecht (BEL) - Dinamo Zagreb (HRV)
Group A: Timisoara (ROM) - Ajax (NLD)
Group B: Slavia Praha (CZE) - Genoa (ITA)
Group B: Valencia (ESP) - Lille (FRA)
Group C: Celtic (SCO) - Hapoel Tel-Aviv (ISR)
Group C: Hamburger (DEU) - Rapid Vienna (AUT)
Group G: Levski Sofia (BGR) - Villarreal (ESP)
Group G: Red Bull Salzburg (AUT) - Lazio (ITA)
Group H: Sheriff Tiraspol (MDA) - Steaua Bucuresti (ROM)
Group H: Twente 1965 (NLD) - Fenerbahce (TUR)
Group I: AEK Athens (GRC) - Everton (ENG)
Group I: BATE Borisov (BLR) - Benfica Lisbon (PRT)
Thursday, 3 December 2009
Group D: Ventspils (LVA) - Hertha Berlin (DEU)
Group D: Sporting CP Lisbon (PRT) - Heerenveen (NLD)
Group E: Fulham (ENG) - CSKA Sofia (BGR)
Group E: Roma (ITA) - Basel 1893 (CHE)
Group F: Dinamo 1948 Bucuresti (ROM) - Sturm Graz (AUT)
Group F: Galatasaray (TUR) - Panathinaikos (GRC)
Group J: Shakhtar Donetsk (UKR) - Club Brugge (BEL)
Group J: Toulouse (FRA) - Partizan Belgrade (SRB)
Group K: Copenhagen (DNK) - CFR 1907 Cluj (ROM)
Group K: PSV Eindhoven (NLD) - Sparta Praha (CZE)
Group L: Austria Vienna (AUT) - Athletic Bilbao (ESP)
Group L: Werder Bremen (DEU) - Nacional Funchal (PRT)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, 16 December 2009
Group D: Heerenveen (NLD) - Ventspils (LVA)
Group D: Hertha Berlin (DEU) - Sporting CP Lisbon (PRT)
Group E: Basel 1893 (CHE) - Fulham (ENG)
Group E: CSKA Sofia (BGR) - Roma (ITA)
Group F: Panathinaikos (GRC) - Dinamo 1948 Bucuresti (ROM)
Group F: Sturm Graz (AUT) - Galatasaray (TUR)
Group J: Club Brugge (BEL) - Toulouse (FRA)
Group J: Partizan Belgrade (SRB) - Shakhtar Donetsk (UKR)
Group K: CFR 1907 Cluj (ROM) - PSV Eindhoven (NLD)
Group K: Sparta Praha (CZE) - Copenhagen (DNK)
Group L: Athletic Bilbao (ESP) - Werder Bremen (DEU)
Group L: Nacional Funchal (PRT) - Austria Vienna (AUT)
Thursday, 17 December 2009
Group A: Ajax (NLD) - Anderlecht (BEL)
Group A: Dinamo Zagreb (HRV) - Timisoara (ROM)
Group B: Genoa (ITA) - Valencia (ESP)
Group B: Lille (FRA) - Slavia Praha (CZE)
Group C: Hapoel Tel-Aviv (ISR) - Hamburger (DEU)
Group C: Rapid Vienna (AUT) - Celtic (SCO)
Group G: Lazio (ITA) - Levski Sofia (BGR)
Group G: Villarreal (ESP) - Red Bull Salzburg (AUT)
Group H: Fenerbahce (TUR) - Sheriff Tiraspol (MDA)
Group H: Steaua Bucuresti (ROM) - Twente 1965 (NLD)
Group I: Benfica Lisbon (PRT) - AEK Athens (GRC)
Group I: Everton (ENG) - BATE Borisov (BLR)
Sunday, 23 August 2009
Bologna 1909 - Fiorentina (Firenze)
Catania - Sampdoria (Genoa)
Genoa - Roma
Inter (Milan) - Bari
Juventus (Torino) - Chievo (Verona)
Livorno Calcio - Cagliari
Palermo - Napoli (Naples)
Siena - Milan
Udinese - Parma
Lazio (Roma) - Atalanta (Bergamasca)
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 30 August 2009
Milan - Inter (Milan)
Atalanta (Bergamasca) - Genoa
Bari - Bologna 1909
Cagliari - Siena
Chievo (Verona) - Lazio (Roma)
Fiorentina (Firenze) - Palermo
Napoli (Naples) - Livorno Calcio
Parma - Catania
Roma - Juventus (Torino)
Sampdoria (Genoa) - Udinese
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 13 September 2009
Atalanta (Bergamasca) - Sampdoria (Genoa)
Bologna 1909 - Chievo (Verona)
Fiorentina (Firenze) - Cagliari
Genoa - Napoli (Naples)
Inter (Milan) - Parma
Lazio (Roma) - Juventus (Torino)
Livorno Calcio - Milan
Palermo - Bari
Siena - Roma
Udinese - Catania
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 20 September 2009
Milan - Bologna 1909
Bari - Atalanta (Bergamasca)
Cagliari - Inter (Milan)
Catania - Lazio (Roma)
Chievo (Verona) - Genoa
Juventus (Torino) - Livorno Calcio
Napoli (Naples) - Udinese
Parma - Palermo
Roma - Fiorentina (Firenze)
Sampdoria (Genoa) - Siena
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, 23 September 2009
Atalanta (Bergamasca) - Catania
Bari - Cagliari
Bologna 1909 - Livorno Calcio
Fiorentina (Firenze) - Sampdoria (Genoa)
Genoa - Juventus (Torino)
Inter (Milan) - Napoli (Naples)
Lazio (Roma) - Parma
Siena - Chievo (Verona)
Udinese - Milan
Palermo - Roma
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 27 September 2009
Milan - Bari
Catania - Roma
Chievo (Verona) - Atalanta (Bergamasca)
Juventus (Torino) - Bologna 1909
Lazio (Roma) - Palermo
Livorno Calcio - Fiorentina (Firenze)
Napoli (Naples) - Siena
Parma - Cagliari
Sampdoria (Genoa) - Inter (Milan)
Udinese - Genoa
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 4 October 2009
Atalanta (Bergamasca) - Milan
Bari - Catania
Bologna 1909 - Genoa
Cagliari - Chievo (Verona)
Fiorentina (Firenze) - Lazio (Roma)
Inter (Milan) - Udinese
Palermo - Juventus (Torino)
Roma - Napoli (Naples)
Sampdoria (Genoa) - Parma
Siena - Livorno Calcio
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 18 October 2009
Milan - Roma
Catania - Cagliari
Chievo (Verona) - Bari
Genoa - Inter (Milan)
Juventus (Torino) - Fiorentina (Firenze)
Lazio (Roma) - Sampdoria (Genoa)
Livorno Calcio - Palermo
Napoli (Naples) - Bologna 1909
Parma - Siena
Udinese - Atalanta (Bergamasca)
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 25 October 2009
Atalanta (Bergamasca) - Parma
Bari - Lazio (Roma)
Cagliari - Genoa
Chievo (Verona) - Milan
Fiorentina (Firenze) - Napoli (Naples)
Inter (Milan) - Catania
Palermo - Udinese
Roma - Livorno Calcio
Sampdoria (Genoa) - Bologna 1909
Siena - Juventus (Torino)
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, 28 October 2009
Bologna 1909 - Siena
Catania - Chievo (Verona)
Genoa - Fiorentina (Firenze)
Inter (Milan) - Palermo
Juventus (Torino) - Sampdoria (Genoa)
Lazio (Roma) - Cagliari
Livorno Calcio - Atalanta (Bergamasca)
Napoli (Naples) - Milan
Parma - Bari
Udinese - Roma
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 1 November 2009
Milan - Parma
Cagliari - Atalanta (Bergamasca)
Chievo (Verona) - Udinese
Fiorentina (Firenze) - Catania
Juventus (Torino) - Napoli (Naples)
Livorno Calcio - Inter (Milan)
Palermo - Genoa
Roma - Bologna 1909
Sampdoria (Genoa) - Bari
Siena - Lazio (Roma)
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 8 November 2009
Atalanta (Bergamasca) - Juventus (Torino)
Bari - Livorno Calcio
Bologna 1909 - Palermo
Cagliari - Sampdoria (Genoa)
Catania - Napoli (Naples)
Genoa - Siena
Inter (Milan) - Roma
Lazio (Roma) - Milan
Parma - Chievo (Verona)
Udinese - Fiorentina (Firenze)
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 22 November 2009
Milan - Cagliari
Bologna 1909 - Inter (Milan)
Fiorentina (Firenze) - Parma
Juventus (Torino) - Udinese
Livorno Calcio - Genoa
Napoli (Naples) - Lazio (Roma)
Palermo - Catania
Roma - Bari
Sampdoria (Genoa) - Chievo (Verona)
Siena - Atalanta (Bergamasca)
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 29 November 2009
Atalanta (Bergamasca) - Roma
Bari - Siena
Cagliari - Juventus (Torino)
Catania - Milan
Chievo (Verona) - Palermo
Genoa - Sampdoria (Genoa)
Inter (Milan) - Fiorentina (Firenze)
Lazio (Roma) - Bologna 1909
Parma - Napoli (Naples)
Udinese - Livorno Calcio
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 6 December 2009
Milan - Sampdoria (Genoa)
Bologna 1909 - Udinese
Fiorentina (Firenze) - Atalanta (Bergamasca)
Genoa - Palermo
Juventus (Torino) - Inter (Milan)
Livorno Calcio - Chievo (Verona)
Napoli (Naples) - Bari
Roma - Lazio (Roma)
Siena - Catania
Palermo - Cagliari
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 13 December 2009
Milan - Palermo
Atalanta (Bergamasca) - Inter (Milan)
Bari - Juventus (Torino)
Cagliari - Napoli (Naples)
Catania - Livorno Calcio
Chievo (Verona) - Fiorentina (Firenze)
Lazio (Roma) - Genoa
Parma - Bologna 1909
Sampdoria (Genoa) - Roma
Siena - Udinese
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 20 December 2009
Bologna 1909 - Atalanta (Bergamasca)
Fiorentina (Firenze) - Milan
Genoa - Bari
Inter (Milan) - Lazio (Roma)
Juventus (Torino) - Catania
Livorno Calcio - Sampdoria (Genoa)
Napoli (Naples) - Chievo (Verona)
Palermo - Siena
Roma - Parma
Udinese - Cagliari
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, 6 January 2010
Milan - Genoa
Atalanta (Bergamasca) - Napoli (Naples)
Bari - Udinese
Cagliari - Roma
Catania - Bologna 1909
Chievo (Verona) - Inter (Milan)
Lazio (Roma) - Livorno Calcio
Parma - Juventus (Torino)
Sampdoria (Genoa) - Palermo
Siena - Fiorentina (Firenze)
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 10 January 2010
Bologna 1909 - Cagliari
Fiorentina (Firenze) - Bari
Genoa - Catania
Inter (Milan) - Siena
Juventus (Torino) - Milan
Livorno Calcio - Parma
Napoli (Naples) - Sampdoria (Genoa)
Palermo - Atalanta (Bergamasca)
Roma - Chievo (Verona)
Udinese - Lazio (Roma)
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 17 January 2010
Milan - Siena
Atalanta (Bergamasca) - Lazio (Roma)
Bari - Inter (Milan)
Cagliari - Livorno Calcio
Chievo (Verona) - Juventus (Torino)
Fiorentina (Firenze) - Bologna 1909
Napoli (Naples) - Palermo
Parma - Udinese
Roma - Genoa
Sampdoria (Genoa) - Catania
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 24 January 2010
Bologna 1909 - Bari
Catania - Parma
Genoa - Atalanta (Bergamasca)
Inter (Milan) - Milan
Juventus (Torino) - Roma
Lazio (Roma) - Chievo (Verona)
Livorno Calcio - Napoli (Naples)
Palermo - Fiorentina (Firenze)
Siena - Cagliari
Udinese - Sampdoria (Genoa)
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 31 January 2010
Milan - Livorno Calcio
Bari - Palermo
Cagliari - Fiorentina (Firenze)
Catania - Udinese
Chievo (Verona) - Bologna 1909
Juventus (Torino) - Lazio (Roma)
Napoli (Naples) - Genoa
Parma - Inter (Milan)
Roma - Siena
Sampdoria (Genoa) - Atalanta (Bergamasca)
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 7 February 2010
Atalanta (Bergamasca) - Bari
Bologna 1909 - Milan
Fiorentina (Firenze) - Roma
Genoa - Chievo (Verona)
Inter (Milan) - Cagliari
Lazio (Roma) - Catania
Livorno Calcio - Juventus (Torino)
Palermo - Parma
Siena - Sampdoria (Genoa)
Udinese - Napoli (Naples)
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 14 February 2010
Milan - Udinese
Cagliari - Bari
Catania - Atalanta (Bergamasca)
Chievo (Verona) - Siena
Juventus (Torino) - Genoa
Livorno Calcio - Bologna 1909
Napoli (Naples) - Inter (Milan)
Parma - Lazio (Roma)
Roma - Palermo
Sampdoria (Genoa) - Fiorentina (Firenze)
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 21 February 2010
Atalanta (Bergamasca) - Chievo (Verona)
Bari - Milan
Bologna 1909 - Juventus (Torino)
Cagliari - Parma
Fiorentina (Firenze) - Livorno Calcio
Genoa - Udinese
Inter (Milan) - Sampdoria (Genoa)
Palermo - Lazio (Roma)
Roma - Catania
Siena - Napoli (Naples)
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 28 February 2010
Milan - Atalanta (Bergamasca)
Catania - Bari
Chievo (Verona) - Cagliari
Genoa - Bologna 1909
Juventus (Torino) - Palermo
Lazio (Roma) - Fiorentina (Firenze)
Livorno Calcio - Siena
Napoli (Naples) - Roma
Parma - Sampdoria (Genoa)
Udinese - Inter (Milan)
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 7 March 2010
Atalanta (Bergamasca) - Udinese
Bari - Chievo (Verona)
Bologna 1909 - Napoli (Naples)
Cagliari - Catania
Fiorentina (Firenze) - Juventus (Torino)
Inter (Milan) - Genoa
Palermo - Livorno Calcio
Roma - Milan
Sampdoria (Genoa) - Lazio (Roma)
Siena - Parma
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 14 March 2010
Milan - Chievo (Verona)
Bologna 1909 - Sampdoria (Genoa)
Catania - Inter (Milan)
Genoa - Cagliari
Lazio (Roma) - Bari
Livorno Calcio - Roma
Napoli (Naples) - Fiorentina (Firenze)
Parma - Atalanta (Bergamasca)
Siena - Juventus (Torino)
Udinese - Palermo
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 21 March 2010
Milan - Napoli (Naples)
Atalanta (Bergamasca) - Livorno Calcio
Bari - Parma
Cagliari - Lazio (Roma)
Chievo (Verona) - Catania
Fiorentina (Firenze) - Genoa
Palermo - Inter (Milan)
Roma - Udinese
Sampdoria (Genoa) - Juventus (Torino)
Siena - Bologna 1909
-------------------------------------------------------------------------------
Wednesday, 24 March 2010
Atalanta (Bergamasca) - Cagliari
Bari - Sampdoria (Genoa)
Bologna 1909 - Roma
Catania - Fiorentina (Firenze)
Genoa - Palermo
Inter (Milan) - Livorno Calcio
Lazio (Roma) - Siena
Napoli (Naples) - Juventus (Torino)
Parma - Milan
Udinese - Chievo (Verona)
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 28 March 2010
Milan - Lazio (Roma)
Chievo (Verona) - Parma
Fiorentina (Firenze) - Udinese
Juventus (Torino) - Atalanta (Bergamasca)
Livorno Calcio - Bari
Napoli (Naples) - Catania
Palermo - Bologna 1909
Roma - Inter (Milan)
Sampdoria (Genoa) - Cagliari
Siena - Genoa
-------------------------------------------------------------------------------
Saturday, 3 April 2010
Atalanta (Bergamasca) - Siena
Bari - Roma
Cagliari - Milan
Catania - Palermo
Chievo (Verona) - Sampdoria (Genoa)
Genoa - Livorno Calcio
Inter (Milan) - Bologna 1909
Lazio (Roma) - Napoli (Naples)
Parma - Fiorentina (Firenze)
Udinese - Juventus (Torino)
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 11 April 2010
Milan - Catania
Bologna 1909 - Lazio (Roma)
Fiorentina (Firenze) - Inter (Milan)
Juventus (Torino) - Cagliari
Livorno Calcio - Udinese
Napoli (Naples) - Parma
Palermo - Chievo (Verona)
Roma - Atalanta (Bergamasca)
Sampdoria (Genoa) - Genoa
Siena - Bari
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 18 April 2010
Atalanta (Bergamasca) - Fiorentina (Firenze)
Bari - Napoli (Naples)
Cagliari - Palermo
Catania - Siena
Chievo (Verona) - Livorno Calcio
Inter (Milan) - Juventus (Torino)
Lazio (Roma) - Roma
Parma - Genoa
Sampdoria (Genoa) - Milan
Udinese - Bologna 1909
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 25 April 2010
Bologna 1909 - Parma
Fiorentina (Firenze) - Chievo (Verona)
Genoa - Lazio (Roma)
Inter (Milan) - Atalanta (Bergamasca)
Juventus (Torino) - Bari
Livorno Calcio - Catania
Napoli (Naples) - Cagliari
Palermo - Milan
Roma - Sampdoria (Genoa)
Udinese - Siena
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 2 May 2010
Milan - Fiorentina (Firenze)
Atalanta (Bergamasca) - Bologna 1909
Bari - Genoa
Cagliari - Udinese
Catania - Juventus (Torino)
Chievo (Verona) - Napoli (Naples)
Lazio (Roma) - Inter (Milan)
Parma - Roma
Sampdoria (Genoa) - Livorno Calcio
Siena - Palermo
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 9 May 2010
Bologna 1909 - Catania
Fiorentina (Firenze) - Siena
Genoa - Milan
Inter (Milan) - Chievo (Verona)
Juventus (Torino) - Parma
Livorno Calcio - Lazio (Roma)
Napoli (Naples) - Atalanta (Bergamasca)
Palermo - Sampdoria (Genoa)
Roma - Cagliari
Udinese - Bari
-------------------------------------------------------------------------------
Sunday, 16 May 2010
Milan - Juventus (Torino)
Atalanta (Bergamasca) - Palermo
Bari - Fiorentina (Firenze)
Cagliari - Bologna 1909
Catania - Genoa
Chievo (Verona) - Roma
Lazio (Roma) - Udinese
Parma - Livorno Calcio
Sampdoria (Genoa) - Napoli (Naples)
Siena - Inter (Milan)